Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 08 06 22:44

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 8 06 2026

Nie bój się cytologii

Środa, 26 sierpień 2015 21:02

cytologiaTylko jedna kobieta na cztery regularnie zgłasza się na badanie cytologiczne. I cóż… rak szyjki macicy zbiera wciąż śmiertelne żniwo. Smutne to, gdyż obecnie medycyna potrafi skutecznie leczyć oraz, co najważniejsze, zapobiegać chorobie. Opowiada o tym prof. Piotr Knapp, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przy Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań w ginekologii. Jest łatwą metodą rozpoznania raka szyjki macicy we wczesnym okresie, wtedy, gdy jest on w 100 % uleczalny.

Czytaj więcej: Nie bój się cytologii

Nieodzowny pomocnik dentysty

Środa, 26 sierpień 2015 20:59

classicBezpieczeństwo, wysoka skuteczność i przede wszystkim pomoc – to główne zalety leczenia zębów z wykorzystaniem mikroskopu. Choć jest to stosunkowo nowa metoda, to już zyskała szerokie grono zwolenników, tak wśród lekarzy jak i pacjentów. Zatem jeśli musimy leczyć ząb kanałowo - szukajmy gabinetów wyposażonych właśnie w mikroskop.
Endodoncja, czyli kanałowe leczenie zębów, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba. To właśnie w niej znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu. Jeśli w miazdze zęba toczy się stan zapalny, wówczas leczenie kanałowe bywa jedyną możliwością zachowania zęba.

Czytaj więcej: Nieodzowny pomocnik dentysty

Wczesna diagnoza drogą do sukcesu

Środa, 26 sierpień 2015 20:57

npp1Diagnozowanie dziecka pod kątem zaburzeń autystycznych, to nic innego jak sprawdzenie jak malec zachowuje się w środowisku, które jest dla niego znane, ale też w nowych sytuacjach i miejscach. O tym jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodziców oraz gdzie szukać pomocy opowie Jolanta Halicka, specjalista ds. wczesnego wykrywania autyzmu u dzieci z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Jakie objawy w zachowaniu lub funkcjonowaniu mogą świadczyć o konieczności pogłębionej diagnostyki dziecka?
Jolanta Halicka: Według obecnie obowiązującej klasyfikacji medycznej w Europie, czyli ICD 10, do niepokojących objawów w funkcjonowaniu dziecka z cechami autystycznymi należą przede wszystkim: trudności w nawiązywaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami oraz osobami dorosłymi, opóźniony rozwój mowy lub jej niewspółmierny do wieku dziecka rozwój, a także pojawiające się wszelkiego rodzaju formy stymulacji u dziecka, np.: oglądanie ciągle tych samych reklam telewizyjnych, granie na komórce, stymulacje twarzy, rąk, bazgranie tego samego wzoru bez końca, czy niespotykane preferencje żywieniowe, agresja skierowana na inne dzieci lub zachowania autoagresywne. Mogą wystąpić też nasilone trudności przy rozstaniu z rodzicami, czyli wzmożony lęk separacyjny, specyficzne, nieadekwatne do wieku życia fascynacje, na przykład cytrami czy literami.

Czytaj więcej: Wczesna diagnoza drogą do sukcesu

Kompleksowe wsparcie układu moczowego

Poniedziałek, 24 sierpień 2015 11:49


neozurUkład moczowy odpowiedzialny jest między innymi za wydalanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii oraz regulację zawartości wody w organizmie. Jednak to nie jedyne jego funkcje.

Niektóre elementy układu moczowego związane są z układem rozrodczym. Wspólnie tworzą one jeden z najbardziej newralgicznych systemów w ludzkim ciele. Właśnie dlatego troska o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego jest tak istotna. Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz prawidłowej higienie intymnej.

Czytaj więcej: Kompleksowe wsparcie układu moczowego

Wypowiedz wojnę toksynom

Czwartek, 20 sierpień 2015 18:13

Hepatil DetoxJak wynika z badań, zdecydowana większość, bo aż 65% Polaków, nie posiada wiedzy na temat ilości toksyn gromadzących się w organizmie człowieka. Tymczasem w ciągu roku może ich się tam uzbierać aż 8 kg!
Wśród źródeł toksyn można wymienić: domowe detergenty (chemikalia do sprzątania domu i prania), zanieczyszczone przez spaliny i dym tytoniowy powietrze, wodę pitną czy używki (alkohol lub papierosy). Z ogromem zanieczyszczeń musi uporać się jeden z najbardziej zapracowanych narządów w naszym organizmie – wątroba.

Czytaj więcej: Wypowiedz wojnę toksynom

Gdy słońce to za mało

Czwartek, 20 sierpień 2015 17:57

CALPEROSLetnie, słoneczne dni sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. Wydawałoby się, że korzystanie z uroków takiej pogody wystarczy, by zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D, której naturalnym źródłem jest synteza w skórze. Nic bardziej mylnego – w warunkach klimatycznych panujących w Polsce zapewnienie odpowiedniej do potrzeb syntezy witaminy D w skórze jest trudne nawet w słonecznym okresie wiosenno-letnim . Uzupełnianie jej niedoborów jest konieczne między innymi z tego względu, że witamina D zwiększa wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. Jej niedobór jest jednym z czynników wpływających na zmniejszenie wytrzymałości mechanicznej szkieletu. Czy warto ryzykować?

Czytaj więcej: Gdy słońce to za mało

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Wtorek, 18 sierpień 2015 11:33

TEV 317 Vibovit Literki Zelki wiz1Sezon letni jest idealnym momentem, żeby wprowadzić do jadłospisu naszego dziecka owoce i warzywa, czyli źródło witamin niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju. Czy jesteśmy w stanie tak skomponować dietę dziecka, aby zapewnić mu optymalną i kompletną dawkę witamin? Polacy uważają, że tak, pomimo, że aż 84 % z badanych nie podaje swoim dzieciom witamin, albo robi to od czasu do czasu. Czy robimy słusznie?
Trzy czwarte z badanych rodziców uważa, że zbilansowana dieta to najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie dziecka. Zaraz za nią jest regularny sen, który wskazuje siedem na dziesięć osób i aktywność fizyczna wskazywana przez 57 % badanych.

Czytaj więcej: Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Natura dla każdego

Sobota, 20 czerwiec 2015 18:13

skarbekChcesz odpocząć od hałasu i zanieczyszczeń, przy spokojnej muzyce, ciepłej barwie lamp solnych, w wygodnym leżaku? Zapraszamy do groty solnej.
- Nasza grota powstała z soli o różnym składzie chemicznym. Pod wpływem ogrzewania, klimatyzacji i cyrkulacji wody, wydzielają się w niej pierwiastki jodu, potasu, sodu, bromu – mówi Elżbieta Skarbińska, z jaskini solnej Skarbek z Białegostoku. - 45 minutowy seans w jaskini jest równoznaczny z trzydniowym pobytem nad morzem po sztormie - kiedy w powietrzu jest najwięcej jodu. Oprócz funkcji terapeutycznej jaskinia jest też miejscem, w którym można odprężyć się i oderwać od codziennych obowiązków.

Czytaj więcej: Natura dla każdego

Higiena intymna latem

Sobota, 20 czerwiec 2015 18:06

Latem, bardziej niż w zimnych porach roku, należy zwracać uwagę na higienę okolic intymnych. Co zatem robić, by nie dopuścić do powstawania stanów zapalnych? Oto dziesięć najważniejszych rad przekazanych przez dr Joannę Wojciulę, specjalistę ginekologii i położnictwa z kliniki Holistic-Med z Białegostoku.
1. Latem, częściej niż zwykle, należy korzystać z bidetu. Myjąc się nie wolno kierować strumienia wody bezpośredniego w kierunku pochwy, po to, by zapobiec wtłoczeniu bakterii do wewnątrz. Czynność tę należy wykonywać w kierunku odbytu, po każdym wypróżnieniu.
2. Używać delikatnego papieru toaletowego. Zapobiegnie to powstawaniu drobnych otarć i podrażnień, które mogą być powodem świądu i pieczenia oraz dolegliwości podczas oddawania moczu.
3. Noszenie stringów powinno być „zarezerwowane” na wyjątkowe okazje. Wąski, pasek ociera i rani krocze ułatwiając penetrację drobnoustrojów.
4. Okolicę intymną należy myć dłonią (gąbki są siedliskiem grzybów), stosując do tego płyny do higieny intymnej utrzymujące naturalne pH pochwy.

Czytaj więcej: Higiena intymna latem

Drogocenny płyn

Sobota, 20 czerwiec 2015 18:02

warto wiedziećKrew to źródło sił życiowych. To ona odżywia nasz organizm, zaopatruje wszystkie komórki w tlen. Bez niej nie ma życia, nie ma nas… Zapraszam do lektury artykułu o tym, jak zostać krwiodawcą oraz jak zarejestrować się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
Krew nie posiada żadnego sztucznego zamiennika. Jej jedynymi „producentami” są ludzie. To właśnie dzięki dobrej woli honorowych krwiodawców, krew płynie szerokim strumieniem do najbardziej potrzebujących. Jest to najcenniejszy i najcudowniejszy lek darowany bezinteresownie drugiemu człowiekowi.
- Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat – mówi dr Anna Chabowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Wystarczy, że zgłosi się do nas posiadając przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie musi obawiać się o stan swego zdrowia, gdyż lekarz z naszego Centrum bada każdą osobę przed oddaniem krwi.
Niestety wiele osób ma obawy związane z oddawaniem krwi. Wydaje im się, że zabieg jest bolesny, oddawanie krwi uzależnia i niesie ze sobą ryzyko zakażenia się AIDS lub inną chorobą. Nic bardziej błędnego! Wszystkie te wątpliwości wynikają ze zwykłej ludzkiej niewiedzy.

Czytaj więcej: Drogocenny płyn

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna