Zdrowy Białystok

Środa, 19 02 19:49

Ostatnia modyfikacja:środa, 19 02 2020

Bez cukru – na zdrowie

Środa, 12 luty 2020 10:41

Cukier budzi i karmi raka! Naukowcy nie mają wątpliwości - na eliminacji cukru można wyłącznie skorzystać. Tzw. podatek cukrowy wyjdzie Polakom na zdrowie.
We wtorek, 4 lutego, rząd przyjął projekt ustawy ministra zdrowia, która wprowadza podatek od słodkich napojów jak również opłaty za alkohol sprzedawany w małych butelkach. Dzięki temu Polska może wkrótce dołączyć do grona 39 państw z całego świata, które opodatkowały słodzone napoje.
- Wprowadzenie podatku cukrowego nie ma celu fiskalnego. W tym wszystkim najważniejsze jest nasze zdrowie, bo zdrowie to proste, codzienne decyzje - czy np. pijemy słodki napój czy wodę – mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego NFZ.
W ciągu ostatnich 10 lat aż o blisko 12 kg rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysokoprzetworzonych produktach.

Czytaj więcej: Bez cukru – na zdrowie

Gastromed zaprasza do nowej siedziby

Poniedziałek, 13 styczeń 2020 11:49

111 stycznia br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Specjalistycznego Centrum Gastrologii Gastromed w Białymstoku. Gospodarzami uroczystości byli współwłaściciele placówki: dr n. med. Marta Stachurska, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, endoskopista; dr n. med. Maciej Kralisz, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, endoskopista oraz dr n. med. Jacek Artur Romatowski, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, endoskopista.

Czytaj więcej: Gastromed zaprasza do nowej siedziby

Kubek termiczny to idealny pomysł na świąteczny prezent

Piątek, 20 grudzień 2019 14:53

2095831 Contigo WestLoop 16oz Raspberry Front Święta Bożego Narodzenia tuż za rogiem, a wraz z nimi pojawia się kwestia prezentów dla najbliższych. Trafienie z odpowiednim podarunkiem bywa trudne, ale są rzeczy, które nigdy nie są pudłem na przykład… kubek termiczny. Dlaczego to prezent nie mający sobie równych?
Niezależnie czy mówimy o osobie jeżdżącej w podróże służbowe, świeżo upieczonej mamie, czy babci, która uwielbia spędzać czas na swojej działce. Każda z tych osób z przyjemnością miałaby pod ręką swój ulubiony gorący napój, zawsze i wszędzie. Kubek termiczny jest strzałem w dziesiątkę! Mamy na to dowody.
100% szczelności
Kubek tego typu powinien być niezawodny w każdej sytuacji. W domu, podczas spaceru po okolicznym parku, a także podczas podróż tych małych i tych dużych. Produkty Contigo z wygodną, autorską technologią Autoseal dają gwarancję szczelności w każdych warunkach, pozwalają również na automatyczne zamykanie się ustnika po puszczeniu przycisku. Idealny dla osoby aktywnej i zabieganej, takiej, która nie chce co sekundę sprawdzać czy nic nie zostało zalane.
Pięć godzin ciepła
Możliwość napicia się ulubionej kawy podczas zabieganego dnia lub herbaty w trakcie górskiej wędrówki jest nieoceniona. Podstawą idealnego kubka jest długie trzymanie ciepła, warto więc poszukać takich modeli, które zapewnią idealną temperaturę napoju przez wiele godzin. Inaczej jego funkcja mija się z celem.
Zero waste
Konieczność dbania o nasze środowisko od wielu lat nie podlega dyskusji, a w ostatnim czasie co raz więcej osób zaczęło się decydować na ograniczenie plastiku oraz produktów jednorazowego użytku. Na fali zmian do własnego kubka można zamówić także napoje w większości kawiarni i restauracji, a nawet otrzymać zniżkę z tego tytułu. Czemu w takim razie mielibyśmy nie zdecydować się na używanie kubka wielorazowego użytku, skoro możemy tym ograniczyć nasz negatywny wpływ na planetę?

Czytaj więcej: Kubek termiczny to idealny pomysł na świąteczny prezent

Zdrowe nawyki dla Twoich dzieci

Czwartek, 19 grudzień 2019 13:19

Zdrowe nawyki Nauczenie dzieci zdrowych nawyków od najmłodszych lat procentuje w późniejszym czasie. Mycie rąk po każdym posiłku, ich regularne pory, jedzenie warzyw i owoców to dopiero początek. Jeśli zaczniemy pracować z naszą pociechą od wczesnych lat, będzie nam dużo łatwiej wychować dziecko w zdrowiu, za co kiedyś nam rodzicom, podziękuje. Jak zacząć?
Wszyscy dla swoich dzieci chcemy jak najlepiej i musimy zrobić wszystko, aby nasze nauki zaprocentowały w ich dorosłym życiu. Nawyki, które wpoimy im od najmłodszych lat są w stanie uchronić potem dorosłych ludzi przed otyłością, problemami z przemęczeniem czy brakiem umiejętności odpoczywania.

Czytaj więcej: Zdrowe nawyki dla Twoich dzieci

Zmiany klimatyczne, a edukacja dzieci

Czwartek, 19 grudzień 2019 11:42

KPN Zmiany klimatyczne a edukacja dzieciNastępujące zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas, wpływają na środowisko naturalne i często nieodwracalnie zmieniają obraz ziemi. Wiąże się to także z coraz większą potrzebą edukacji w zakresie ekologii i dbałości o dary, jakie dała nam natura. Jednak, czy polskie dzieci uczą się proekologicznych postaw i czy wychowujemy ekologicznie świadome pokolenia?
Edukacja ekologiczna – czego warto uczyć dzieci?
Przekazywanie wiedzy na temat ekologii i uświadamianie dzieci o wpływie naszych działań na środowisko, nie tylko uczy je wrażliwości, ale także odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest Ziemia. Co więcej jest to niezbędne do kształtowania właściwych nawyków, które przełożą się na codzienne przyjazne naturze zachowania. Na rozpoczęcie nauki o proekologicznych postawach i potrzebie ich praktykowania nigdy nie jest za wcześnie. Już w niektórych polskich przedszkolach prowadzone są zajęcia dotyczące tej tematyki, a obowiązkowo w klasach I-III szkoły podstawowej podstawy nauki o ekologii stanowią element edukacji przyrodniczej.

Czytaj więcej: Zmiany klimatyczne, a edukacja dzieci

Mów i pisz po rosyjsku

Czwartek, 12 grudzień 2019 11:09

W dzisiejszych czasach języki obce po prostu trzeba znać. Dlaczego? By móc bez problemu komunikować się z obcokrajowcami, by podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe, by rozumieć otaczającą nas – współczesną rzeczywistość.
Przykładem popularnego dziś języka obcego jest język naszych wschodnich sąsiadów – rosyjski. Rosja – jak wiadomo – jest największym krajem świata, więc językiem tym posługuje się blisko 300 mln ludzi. Ponadto rynki wschodnie stanowią obecnie znakomite miejsce do inwestycji. Nie brakuje zatem przedsiębiorstw, które poszukują ludzi potrafiących biegle władać tym językiem.
Jest wiele szkół oferujących naukę języka rosyjskiego. Którą z nich wybrać? Z całą pewnością tę, w której pracują doświadczeni i kompetentni lektorzy. Redakcja Zdrowego Białegostoku zaprasza do korzystania z usług Szkoły Języka Rosyjskiego „Irnest” w Białymstoku. Oto – w sporym skrócie – zawodowy życiorys jej założycielki – mgr Ireny Niesteruk.

Czytaj więcej: Mów i pisz po rosyjsku

Podaruj bliskim zdrowie

Czwartek, 12 grudzień 2019 10:00

medactive1219

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Nadeszła więc pora, by pomyśleć o gwiazdkowych upominkach dla naszych najbliższych.
Obdarowywanie bliskich prezentami to piękna bożonarodzeniowa tradycja, o której warto pamiętać i którą warto pielęgnować. Przy wyborze upominku kierujemy się chęcią sprawienia drugiej osobie radości, chcemy również pokazać komuś bliskiemu, jak bardzo nam na nim zależy. Czasem jednak wybór najlepszego prezentu okazuje się być trudnym zadaniem. Każdy z nas zapewne marzy o tym, by zapewnić swoim najbliższym szczęście, bezpieczeństwo, uwolnić od codziennych zmartwień i problemów. Jednak równie ważne jest zdrowie. I to właśnie zdrowie, które niewątpliwie jest dla wielu najcenniejszą wartością w życiu, może być doskonałym gwiazdkowym upominkiem, z którego nasi bliscy z całą pewnością się ucieszą.

Czytaj więcej: Podaruj bliskim zdrowie

Jasny Cel to szczytny cel

Czwartek, 12 grudzień 2019 09:55

jasnycel1219Od 19 lat pomaga dzieciom i młodzieży z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami funkcji ruchowych, wywołanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, tworząc i realizując wielopłaszczyznowe formy ich rehabilitacji. Mowa o białostockim Stowarzyszeniu Jasny Cel.
Rzeczywistość związana z wychowaniem dziecka z niepełnosprawnością niesie ze sobą wiele trudnych wyzwań i sytuacji, które trudno przewidzieć. Ze względu na znaczne ograniczenia w sferze motorycznej (często sprzężone z niepełnosprawnością intelektualną, wadami wzroku i słuchu) dzieci te mają duże trudności w zaspokajaniu potrzeb powszechnie dostępnych ich pełnosprawnym rówieśnikom. Stowarzyszenie Jasny Cel swoimi działaniami, wszechstronną pomocą i wsparciem obejmuje tę grupę dzieci, młodzieży, dorosłych, ich rodziny oraz bliskich.
- Podopieczni Stowarzyszenia Jasny Cel mają takie same potrzeby, marzenia i pasje jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Wszystkim im zapewniamy profesjonalną pomoc i wsparcie, w zakresie edukacji, rehabilitacji, psychoterapii. U osób nie posługujących się mową czynną rozwijamy komunikację alternatywną i wspomagającą AAC, aby mogły komunikować się z otoczeniem. Dążymy, aby byli w jak największym stopniu samodzielni.

Czytaj więcej: Jasny Cel to szczytny cel

Rusza nowa edycja Akademii Uwielbiam

Środa, 11 grudzień 2019 14:22

Nowa edycja Akademii UwielbiamWystartowała kolejna edycja Akademii Uwielbiam – ogólnopolskiego programu edukacyjnego, który promuje zdrowy styl życia wśród uczniów. Nauczyciele, którzy zgłoszą swoje klasy do programu, otrzymają bezpłatne materiały do przeprowadzenia inspirujących lekcji łączących naukę z zabawą. Akademii towarzyszy też konkurs, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody dla uczniów, szkół i nauczycieli. Zapisy na stronie www.akademiauwielbiam.pl
Jakie produkty powinny codziennie trafiać na nasze talerze? Jak prawidłowo komponować posiłki? Dlaczego ruch jest ważny? Jak postępować, żeby nie marnować żywności? Jak spędzić dobrze czas przy gotowaniu posiłków?

Czytaj więcej: Rusza nowa edycja Akademii Uwielbiam

Co kryje się w barwach warzyw i owoców

Środa, 11 grudzień 2019 14:19

image processing20191210 2011 j8m3cnOkrągłe, podłużne, miękkie, twarde, chropowate, gładkie, a przede wszystkim – kolorowe. Owoce i warzywa są niezwykle różnorodne nie tylko pod względem kształtu, ale i barwy. Czy ma ona znaczenie? Okazuje się, że tak! Kolor jest powiązany ze składnikami odżywczymi, zawartymi w warzywach i owocach, a co za tym idzie, z prozdrowotnym wpływem na organizm.
Kolor warzyw i owoców determinują różne związki organiczne, istotne dla funkcjonowania roślin. Biorą udział w fotosyntezie, chronią roślinę przed promieniowaniem ultrafioletowym czy rozmaitym działaniem owadów i grzybów. Jednak barwniki mają znaczenie także dla człowieka, bo każdy z nich cechuje się innym, prozdrowotnym działaniem. Warzywa i owoce ze względu na ich kolor możemy podzielić na 5 grup – sprawdź, co zyskasz sięgając do każdej z nich.

Czytaj więcej: Co kryje się w barwach warzyw i owoców

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności