Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 01:35

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Drogocenny płyn

warto wiedziećKrew to źródło sił życiowych. To ona odżywia nasz organizm, zaopatruje wszystkie komórki w tlen. Bez niej nie ma życia, nie ma nas… Zapraszam do lektury artykułu o tym, jak zostać krwiodawcą oraz jak zarejestrować się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
Krew nie posiada żadnego sztucznego zamiennika. Jej jedynymi „producentami” są ludzie. To właśnie dzięki dobrej woli honorowych krwiodawców, krew płynie szerokim strumieniem do najbardziej potrzebujących. Jest to najcenniejszy i najcudowniejszy lek darowany bezinteresownie drugiemu człowiekowi.
- Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat – mówi dr Anna Chabowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Wystarczy, że zgłosi się do nas posiadając przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie musi obawiać się o stan swego zdrowia, gdyż lekarz z naszego Centrum bada każdą osobę przed oddaniem krwi.
Niestety wiele osób ma obawy związane z oddawaniem krwi. Wydaje im się, że zabieg jest bolesny, oddawanie krwi uzależnia i niesie ze sobą ryzyko zakażenia się AIDS lub inną chorobą. Nic bardziej błędnego! Wszystkie te wątpliwości wynikają ze zwykłej ludzkiej niewiedzy.
- Oddawanie krwi nie boli, nie uzależnia, a po samym zabiegu nie odczuwa się żadnych długofalowych przykrych dolegliwości. Każdorazowo przed oddaniem krwi dawca ma pobieraną próbkę krwi celem wykonania badań wstępnych. Mają one na celu ochronę zarówno tych, którzy krew oddają, jak i tych, dla których krew jest przeznaczona, czyli ludzi chorych – wyjaśnia doktor Chabowska.
Najczęstszym rodzajem donacji jest pobranie krwi pełnej. Oprócz niej można pobierać także osocze lub tylko poszczególne składniki krwi: np. płytki krwi lub granulocyty.
- Przy okazji wizyty w naszym Centrum można także zarejestrować się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Może to zrobić każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat. Rejestracja zajmuje chwilę i polega m.in. na wypełnieniu dokumentacji i pobraniu próbki krwi. Na jej podstawie zostają określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepu – wyjaśnia dr Anna Chabowska.
Jednak zanim dojdzie do zabiegu, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. O wyborze metody pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia.
- Im więcej osób znajdzie się w Rejestrze, tym większa szansa osób chorych na przeszczep i wyzdrowienie. Dlatego też serdecznie zapraszamy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz jego terenowych oddziałów. Mogą państwo pomóc osobom chorym oddając krew lub jej składniki oraz zapisując się do wspomnianego Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Ponadto RCKiK w Białymstoku posiada pełnoprofilowe laboratorium analityczne – dodaje pani doktor.
Marzena Bęcłowicz

ZDJĘCIE:
- Jestem krwiodawcą od 2006 r. Zaczynałem będąc uczniem szkoły średniej, a dziś mam na „swoim koncie” ponad 30 l oddanej krwi. Poza tym w 2008 r. zapisałem się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej – mówi Kamil Więcko, ratownik medyczny, a także rejestrator w RCKiK w Białymstoku. Na zdjęciu z dr. Anną Chabowską.

 

Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi z 22 sierpnia 1997 r. i rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 14 września 1998 r. honorowym dawcom krwi przysługują odznaki: III stopnia - kobietom po oddaniu 5 l krwi, mężczyznom - 6 l; II stopnia - kobietom po oddaniu 10 l krwi, mężczyznom – 12 l; I stopnia - kobietom po oddaniu 15 l krwi, mężczyznom 18 l. Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przysługuje osobom, które oddały 20 l krwi (w najbliższym czasie planowana jest zmiana ustawy, a tym samym zapisów dotyczących przyznawania odznaki).
Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi (III, II i I stopnia) przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i aptek. Honorowi krwiodawcy mogą również odliczać wartość oddanej krwi od dochodu w corocznym zeznaniu PIT. Zasłużony honorowy dawca jest też uprawniony do zniżki na leki znajdujące się na liście leków refundowanych, a także do bezpłatnego przydziału leków krwiotwórczych. Ponadto krwiodawcom w naszym mieście przysługuje bezpłatny bilet na przejazdy wszystkimi liniami komunikacji miejskiej - kobietom po oddaniu 15 l krwi, mężczyznom – 18 l.
Zgodnie z art. 22 ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, dawcy szpiku przysługuje tytuł i odznaka „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” - w przypadku gdy oddał szpik więcej niż raz. W myśl ustawy każdemu „Dawcy Przeszczepu” i „Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu” przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Drogocenny płyn