Higiena intymna latem
- Sobota, 20 czerwiec 2015 18:06
Latem, bardziej niż w zimnych porach roku, należy zwracać uwagę na higienę okolic intymnych. Co zatem robić, by nie dopuścić do powstawania stanów zapalnych? Oto dziesięć najważniejszych rad przekazanych przez dr Joannę Wojciulę, specjalistę ginekologii i położnictwa z kliniki Holistic-Med z Białegostoku.
1. Latem, częściej niż zwykle, należy korzystać z bidetu. Myjąc się nie wolno kierować strumienia wody bezpośredniego w kierunku pochwy, po to, by zapobiec wtłoczeniu bakterii do wewnątrz. Czynność tę należy wykonywać w kierunku odbytu, po każdym wypróżnieniu.
2. Używać delikatnego papieru toaletowego. Zapobiegnie to powstawaniu drobnych otarć i podrażnień, które mogą być powodem świądu i pieczenia oraz dolegliwości podczas oddawania moczu.
3. Noszenie stringów powinno być „zarezerwowane” na wyjątkowe okazje. Wąski, pasek ociera i rani krocze ułatwiając penetrację drobnoustrojów.
4. Okolicę intymną należy myć dłonią (gąbki są siedliskiem grzybów), stosując do tego płyny do higieny intymnej utrzymujące naturalne pH pochwy.
5. Okolicę sromu osuszać miękkim, suchym ręcznikiem osobistym, który należy wymieniać co 2-3 dni.
6. Podczas wypoczynku nad wodą nie należy długo przebywać w mokrym, zanieczyszczonym piaskiem kostiumie kąpielowym, gdyż może to spowodować mikrourazy skóry i błony śluzowej okolicy płciowej i w konsekwencji stan zapalny. Siedzenie w stroju plażowym na brzegu basenu jest czynnikiem ryzyka stanu zapalnego sromu i pochwy.
7. Podczas miesiączki podpaski należy zmieniać jak jest to konieczne, ale nie rzadziej niż co 2-3 godz. Tampony używać tylko w pierwszych dniach miesiączki i wymieniać co trzy godz.
8. Używać naturalnych „oddychających” wkładek higienicznych (bez wewnętrznej ceratowej warstwy), najlepiej bezzapachowych.
9. W utrzymaniu czystości ważną rolę odgrywają chusteczki do higieny intymnej. Działają antybakteryjnie, przywracają równowagę kwasowo-zasadową, łagodzą podrażnienia, zapewniają uczucie świeżości.
10. Nosić bawełnianą bieliznę pozwalającą skórze oddychać i nie przegrzewającą jej.
Przy pierwszych dolegliwościach (swędzenie, dyskomfort), należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Jedynie w tym przypadku jest możliwe szybkie zapobiegnięcie chorobie.
Oprac. MB