Zdrowy Białystok

Czwartek, 13 06 11:22

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 13 06 2024

W sportowym rytmie

Wtorek, 02 kwiecień 2019 10:52

decatlonDoskonała koordynacja ruchowa, zgrabna sylwetka, wdzięk i nieschodzący z twarzy uśmiech. Wszystkie te elementy zamykają się w jednym słowie – taniec. Z pewnością nie raz zdarzyło ci się podrygiwać w rytm zasłyszanego utworu, czy też oczami wyobraźni widzieć siebie brylującą na parkiecie. Nie poprzestawaj na tym i odkryj wachlarz korzyści jakie niesie za sobą taniec.
Taneczna alternatywa
Czy wiesz, że aby zachować smukłą i wysportowaną sylwetkę, nie musisz wylewać siódmych potów na siłowni, bieżni, czy zajęciach fitness? Oczywiście, nie chcemy cię do tego zniechęcać, ale jeżeli nie przepadasz za tego typu aktywnościami, doskonałą alternatywą będzie taniec. W jedną godzinę może pomóc Ci spalić nawet 500 kcal, czyli prawie ¼ wszystkich kcal, które dostarczasz swojemu organizmowi w trakcie dnia. Poza tym, taniec ma sobie coś magicznego. To sprawia, że nawet nie zauważasz, że ćwiczysz – po prostu dobrze się bawisz, a efekty przychodzą same.

Czytaj więcej: W sportowym rytmie

Piłka, druga miłość

Poniedziałek, 17 grudzień 2018 11:58

kabo1219Ambicja, charakter i charyzma. Oni mają to wszystko. Mają sport we krwi. I choć - jak żartują - mają swoje lata, piłka nadal ich kręci i nie mogą bez niej żyć. Oto zakładowa drużyna piłkarska Kabo Choroszcz.
Zakład mięsny Kabo z Choroszczy kojarzony jest z pewnością z produkcją wędlin suchych i podsuszanych, wśród których najbardziej znaną jest kiełbasa biebrzańska. Niewiele osób jednak wie, że jest coś jeszcze, co wyróżnia Kabo - to zakładowy duch sportu.
- Mamy zakładową drużynę piłki nożnej - mówi Wojciech Ciborowski, dyrektor ds. produkcji z Zakładu mięsnego Kabo. - Poza tym wielu pracowników stawia na aktywność fizyczną. Ja przez wiele lat grałem w piłkę nożną, teraz ćwiczę cross fit.

Czytaj więcej: Piłka, druga miłość

Zdrowy smak rywalizacji

Poniedziałek, 08 październik 2018 19:45

kabosierpień 2018Syty nie zrozumie głodnego. Podobnie ktoś, kto nigdy nie grał w golfa, nie zrozumie dlaczego golfista jest nim tak bardzo zafascynowany. O urokach tego sportu rozmawiam z Anatolem Borowikiem, wiceprezesem białostockiego Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego Golfstok oraz współwłaścicielem Zakładu Mięsnego Kabo w Choroszczy.
Marzena Bęcłowicz: Jak i kiedy zaczęła się Pańska przygoda z golfem?
Anatol Borowik: Kiedy skończyłem 50 lat zastanawiałem się jaki sport mógłbym teraz trenować. Wybór padł na golfa. Nie był to jednak przypadek. Golf jest sportem, który można uprawiać do późnej starości, gdyż turnieje odbywają się w różnych kategoriach wiekowych. Są np. seniorskie, w kategorii od 55 lat, od 75 lat i powyżej 80 lat. Najstarszy polski golfista ma 91 lat. Poza tym sport ten daje wiele przyjemności, jest to przede wszystkim aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, odstresowanie się, rekreacja oraz poprawa zdrowia. Ponadto rywalizacja sportowa to jeden z najpiękniejszych momentów naszego życia. W badaniach statystycznych, które były prowadzone w jednym z instytutów naukowych zaobserwowano, że golfiści żyją około siedem lat dłużej.

Czytaj więcej: Zdrowy smak rywalizacji

Pływaj z mistrzami

Środa, 08 sierpień 2018 10:12

iswim1sierpień 2018Statystyki są zatrważające - rocznie tonie niemal 500 osób. I choć liczba ta powoli maleje, wciąż prawie połowa dorosłych Polaków nie umie pływać. Powinno być więc ono nie tylko przyjemnością, ale i obowiązkiem. W najbardziej profesjonalnej szkole pływania iSwim w Białymstoku, uczą i małych, i dużych. Rozmawiam z Sebastianem Humbla, założycielem tej szkoły.
Urszula Miltko: Czym jest pływanie dla dziecka?
Sebastian Humbla: W naszej szkole stopniowo przechodzimy od etapu zabawy do treningu. Część dzieci buntuje się, gdy dochodzi do zwiększenia wysiłku fizycznego, ale trzeba wyjść z założenia, że pływanie to nie tylko frajda, lecz obowiązek - taki, jak czytanie i pisanie, a dopilnowanie go należy do rodziców. Kilkumiesięczne zajęcia w podstawówce, kiedy dzieci jeżdżą na basen w ramach zajęć w-f nie są wystarczające. Przecież urlopy spędzamy głównie nad wodą, gdzie bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Warto więc umieć pływać.

Czytaj więcej: Pływaj z mistrzami

Z nami osiągniesz swój cel

Czwartek, 26 październik 2017 13:58

mrssportyChcesz znów zmieścić się w swoją ulubioną sukienkę, mieć więcej energii, by pokonywać codzienne przeszkody, a może uśmierzyć ból pleców? Niezależnie od motywacji, w Mrs. Sporty - nowopowstałym klubie fitness dla kobiet, znajdziesz ofertę w sam raz dla siebie.
Co, oprócz zdrowia i dobrego samopoczucia, jest ważne dla kobiet? Oczywiście wygląd i samoakceptacja. Niestety zdarza się, że stając przed lustrem stwierdzamy, że tu i ówdzie przybyło nam kilka niechcianych kilogramów. Ulubione dżinsy stały się jakby za ciasne, skóra utraciła swą dawną jędrność i brakuje nam energii do działania. Co robić? Może wizyta u dietetyka? A może w klubie fitness? Jednak gdy pomyślimy o klubie sportowym przed oczami stają nam wysportowane sylwetki kobiet i mężczyzn. Gdzież nam do nich. Wstyd pokazywać się w takim miejscu.

Czytaj więcej: Z nami osiągniesz swój cel

Jak odżywiać się, będąc aktywnym

Wtorek, 03 październik 2017 11:44

W wakacje często jesteśmy aktywni i uprawiamy sport na świeżym powietrzu. Po urlopie warto kontynuować aktywny tryb życia, ponieważ ruch i wysiłek fizyczny wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także relaksują umysł.
Dzięki temu efektywniej można sprostać zadaniom w pracy czy szkole. Ważne jednak, by uprawianiu sportu towarzyszyła prawidłowa dieta, która dostarczy odpowiedniej ilości energii. Należy także zwrócić uwagę na kolejności spożywanych produktów – przed lub po treningu, właściwe nawadnianie oraz uzupełnianie utraconych wraz z potem cennych substancji mineralnych. Dietetyk radzi, na co osoby uprawiające sport powinny zwrócić szczególną uwagę, i jak komponować swój jadłospis, by w pełni zadbać o swój organizm.

Czytaj więcej: Jak odżywiać się, będąc aktywnym

Oderwij dziecko od telewizora

Środa, 01 marzec 2017 10:37

dzieci0317Brak ruchu, wady postawy, wzrok psujący się od wpatrywania w ekrany komputera i telewizora – to coraz częstsze problemy, także polskich dzieci. Jeśli więc nie chcemy, aby nasze pociechy borykały się z problemami zdrowotnymi wynikającymi ze złego trybu życia, powinniśmy szukać sposobu na to, by od najmłodszych lat zachęcić je do ruchu i aktywnego spędzania czasu.
Komputer i telewizor oferują dziecku atrakcje, które rodzicom trudno pokonać. A im jest ono starsze tym trudniejsze staje się to zadanie. Dlatego do codziennej porcji ruchu warto zachęcać i przyzwyczajać jak najwcześniej, dzięki czemu zwiększamy szanse na to, że stanie się on nawykiem, towarzyszącym dziecku także w przyszłości. Zwłaszcza, że aktywna zabawa połączona z odpowiednim sposobem odżywiania, to nie tylko istotny elementem szczęśliwego dzieciństwa, lecz także czynnik w znaczącym stopniu wpływający na prawidłowy rozwój naszej pociechy. Podkreśla ten fakt dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, ekspert wspierający ogólnopolską akcję edukacyjną „Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Czytaj więcej: Oderwij dziecko od telewizora

Zdrowy skok w nowy rok

Czwartek, 23 luty 2017 15:49

jumperPoczątek stycznia kojarzy się nam z wyznaczaniem sobie nowych celów, podejmowaniem nowych wyzwań. Takim najczęstszym postanowieniem jest zmiana stylu życia na zdrowszy, poprawa kondycji fizycznej i ulepszenie sylwetki. Jak zadbać o to, aby słowa: „Nowy rok, nowa ja” nie były rzucone na wiatr, podpowiada Magdalena Styczyńska, instruktorka fitness z Parku Trampolin „Jumper” w Białymstoku.
Doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących zadbać o swoje ciało jak i samopoczucie są zajęcia fitness na trampolinach. Park Trampolin „Jumper” od niespełna roku proponuje swoim klientom nowatorski sposób ćwiczeń.

Czytaj więcej: Zdrowy skok w nowy rok

Pływaj z najlepszymi

Sobota, 21 styczeń 2017 17:00

iswim1216Odciąża kręgosłup, wzmacnia mięśnie, hartuje organizm, wzmacnia układ oddechowy, relaksuje. To tylko nieliczne zalety pływania. Ponadto wielu fizjoterapeutów zaleca ten rodzaj treningu jako jedną z form rehabilitacji.
- Pływanie jest najbardziej przydatną umiejętnością jaką można przekazać dziecku - mówi Sebastian Humbla, założyciel szkółki pływackiej iSwim w Białymstoku. - Daje ono realne i emocjonalne poczucie bezpieczeństwa w wodzie, a na przyszłość zapewnia możliwość bezpiecznego uprawiania sportów wodnych. Jest to też świetny sposób na spożytkowanie nadmiaru dziecięcej energii. Dzieci kochają wodę, pływanie w ich przypadku to nie tylko trening lecz też świetna zabawa. Ta zabawa „przy okazji” stymuluje ich rozwój psychiczny i fizyczny, dobrze wpływa na układ kostny i mięśniowy oraz zapobiega anomaliom rozwojowym.

Czytaj więcej: Pływaj z najlepszymi

Na słoty i zimowe mrozy

Sobota, 21 styczeń 2017 16:57

tężniapwŁagodzą bóle mięśni, poprawiają krążenie, działają relaksująco i odprężająco. Mowa o seansach w łaźni parowej oraz tężni solankowej. Zarówno jedne jak i drugie polecamy szczególnie teraz - gdy za oknem ziąb i mróz.
Łaźnia parowa budową przypomina saunę. Różni się jednak tym, iż jej wnętrze nie jest zbudowane z drewna, tylko z materiałów odpornych na wilgoć, czyli płytek ceramicznych lub akrylu. W łaźni utrzymywana jest temperatura ok. 45-48 st. C. oraz bardzo wysoka wilgotność.
- Tej jesieni w strefie saun otworzyliśmy nową łaźnię parową z koloroterapią i aromaterapią - mówi Ewa Woszczyńska z Parku Wodnego w Hajnówce. - Kąpiele parowe pozwalają odprężyć się, złagodzić napięcie i bóle mięśni, oczyścić organizm z toksyn, poprawić krążenie, przyśpieszyć metabolizm, a także zadbać o skórę.

Czytaj więcej: Na słoty i zimowe mrozy

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Sport