Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 27 06 20:47

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 27 06 2022

Stres informacyjny a zdrowie - czy nadmiar informacji może być szkodliwy

Poniedziałek, 27 czerwiec 2022 11:24

Wojna, inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów do stresowania się obecnie nie brakuje. Nietrudno nabawić się stresu informacyjnego – reakcji organizmu na nadmiar informacji. Czym się objawia i jak mu przeciwdziałać?
Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami – nic dziwnego zatem, że coraz częściej mamy problem z ich przetworzeniem i interpretacją. Gdy dzieje się tak wiele, jak obecnie, nie mamy czasu na analizę, refleksję, niekiedy brakuje też umiejętności ich odpowiedniego zrozumienia – stąd tak wiele tzw. fake newsów.
Wtedy dopada nas stres informacyjny. Jest on formą stresu poznawczego, czyli zjawiska zbadanego w drugiej połowie XX wieku. Ma oczywiście związek z rozwojem źródeł informacji, w tym intensywnego rozpowszechnienia się mediów społecznościowych w ostatnich dwóch dekadach.

Czytaj więcej: Stres informacyjny a zdrowie - czy nadmiar informacji może być szkodliwy

Metody zapobiegania próchnicy oraz leczenia zębów u dzieci

Wtorek, 21 czerwiec 2022 11:25

classic202206Lapisowanie, lakierowanie, lakowanie to trzy różne zabiegi stosowane w stomatologii - szczególnie stomatologii dziecięcej. Czym są wyjaśnia lek. dent. Agnieszka Kazimierczuk, MSc Orthodontics, z Centrum Stomatologii Classic w Białymstoku.
Choć zęby mleczne, służą dzieciom tylko kilka lat, nie wolno zapominać o ich właściwej higienie. Dlaczego? Choćby dlatego, że kondycja mleczaków ma duży wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądał cały zgryz oraz zęby stałe. Oprócz codziennego szczotkowania warto też zdecydować się na profilaktyczne zabiegi zapobiegające rozwojowi próchnicy - lakierowanie i lakowanie oraz lapisowanie, które jest ratunkiem dla mleczaków objętych próchnicą.
- Lakierowanie, inaczej fluoryzacja, to nic innego jak pokrywanie zębów specjalnym lakierem o wysokim stężeniu fluoru, znacznie wyższym od tego znajdującego się w paście do zębów. Lakier użyty do fluoryzacji wzmacnia szkliwo oraz chroni je przed działaniem bakterii. Ponadto gabinetowe lakierowanie zębów - dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni zęba - sprawia, że fluor ma zdecydowanie lepszy kontakt ze szkliwem. Zabieg taki warto powtarzać co ok. pół roku – mówi lek. dent. Agnieszka Kazimierczuk, MSc Orthodontics, z Centrum Stomatologii Classic w Białymstoku.
Kolejny zabieg profilaktyczny wykonywany na zdrowych zębach to lakowanie. Jest on szczególnie polecany dzieciom sześcioletnim, u których zaczynają pojawiać się pierwsze trzonowe zęby stałe - szóstki.
- Szóstki to zęby z bardzo głębokimi bruzdami na powierzchni żującej. Bruzdy te, czyli zagłębienia, dołki i doliny, stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej i co za tym idzie powstawania procesu próchnicowego.

Czytaj więcej: Metody zapobiegania próchnicy oraz leczenia zębów u dzieci

Farmaceutka od Serca

Wtorek, 21 czerwiec 2022 10:55

apteka202206Najlepszą nagrodą dla farmaceuty jest uśmiech i szczera wdzięczność pacjentów. Za co? Za pomoc w doborze leku czy znalezienie trudno dostępnego produktu – mówi farmaceutka Ewa Oksztulska-Kolanek.
Marzena Bęcłowicz: Jest Pani właścicielką polskich, niezależnych aptek. Dlaczego wybrała Pani zawód farmaceuty?
Ewa Oksztulska-Kolanek: Zawsze fascynowały mnie leki i leczenie. To jest niezwykłe, jak dużo wiedzy i nauki stoi za tysiącami leków, które wydawane są w aptekach. Właściwie w każdej chwili może przyjść do apteki pacjent i poprosić o pomoc w rozwiązaniu trapiącego go problemu zdrowotnego. Rozwiązywanie tych łamigłówek i potem obserwowanie jak zarekomendowane terapie działają jest bardzo miłe. My farmaceuci chcemy pomagać najlepiej jak umiemy, naprawdę chcemy być „od Serca”.
MB: Obecnie powadzi Pani cztery apteki na Podlasiu.
EO-K: Mam za sobą wiele lat pracy jako menager apteki. Zawsze dobrze radziłam sobie w aptekach, w których pracowałam, a pacjenci je lubili. Kiedy pojawiła się możliwość przejęcia dwóch aptek, zaryzykowałam i podjęłam próbę poprowadzenia własnego biznesu. Było dużo strachu i nieprzespanych nocy, ale się udało. Po rozwinięciu dwóch aptek, w Bielsku Podlaskim i Orli, pojawiła się możliwość przejęcia zamkniętej apteki w Mońkach. Znów podjęłam ryzyko i odbudowałam ją. Obecnie otwieram czwartą - tym razem w okolicy Białegostoku, w Horodnianach.

Czytaj więcej: Farmaceutka od Serca

Opalanie okiem kosmetologa

Wtorek, 21 czerwiec 2022 10:48

Skóra, jako najbardziej zewnętrzny organ ludzkiego ciała, jest stale narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowanie ultrafioletowe (UV), głównie UVA i UVB. UVA wywiera negatywny wpływ na keratynocyty naskórka i fibroblasty skóry właściwej wywołując długotrwałe zmiany, natomiast uszkodzenia powstałe w wyniku działania promieniowania UVB widoczne są głównie w obrębie naskórka.
Umiarkowana ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko skóry, ale i całego organizmu, wpływając na zwiększenie syntezy witaminy D, poprawę nastroju i wyglądu skóry. Ponadto, promieniowanie UV jest też wykorzystywane w leczeniu różnych chorób skóry, jako fototerapia. Z drugiej strony, długotrwałe narażenie na promienie UV przyspiesza proces fotostarzenia, a także przyczynia się do wystąpienia lub zaostrzenia przebiegu szeregu fotodermatoz oraz fotokancerogenezy.

Czytaj więcej: Opalanie okiem kosmetologa

Z wizytą u trychologa

Wtorek, 21 czerwiec 2022 10:11

dawidmazerskiStatystyczny człowiek traci dziennie ok. 100 włosów. Sytuacja przestaje być normą, gdy zaczyna ubywać ich więcej i skupia to naszą uwagę.
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Do najczęściej diagnozowanych należą: silny stres oksydacyjny (zazwyczaj jest to echo trzymiesięcznego impulsu), nieodpowiednia pielęgnacja, niedobór witamin, makro- i mikroelementów, osłabienie organizmu (np. anemia), zmiany hormonalne (ciąża, menopauza), choroby skóry głowy (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy - ŁZS, łupież, łuszczyca, świąd, a nawet nadwrażliwość np. trychodynia). Wypadanie włosów nasila też przebyta infekcja COVID-19; niezależnie od przebiegu choroby - objawowo lub bezobjawowo.
Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jak znaleźć właściwą przyczynę wypadania włosów? Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja trychologiczna. Odpowiednio wykształcony trycholog jest specjalistą zajmującym się wszystkimi problemami, które związane są ze złą kondycją owłosionej skóry głowy i włosów. W czasie wizyty ustala jej przyczynę oraz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań, dobiera odpowiednie kosmoceutyki i plan zabiegowy do skóry głowy i włosów, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.
- Zapraszamy na konsultacje trychologiczne, w czasie których przeprowadzamy analizę owłosionej skóry głowy i włosów, oceniamy poziom stanu zapalnego, naczyń krwionośnych oraz ujść gruczołów łojowych. Jeśli zajdzie potrzeba zajmujemy się też przygotowaniem klienta do zabiegu przeszczepu włosów oraz oferujemy pełną opiekę po przeszczepie. W zależności od schorzenia i przypadłości zgłaszającej się do nas osoby, problemy konsultujemy ze specjalistami różnych dziedzin medycyny – gastrologiem, endokrynologiem, dermatologiem, diabetologiem, czy dietetykiem klinicznym - mówi Dawid Mazerski, trycholog, fryzjer, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego z Atelier Mazerscy w Białymstoku.

Czytaj więcej: Z wizytą u trychologa

Usłysz świat na nowo

Piątek, 10 czerwiec 2022 14:16

audikapwojciechSłuch to niezwykły zmysł. Dzięki niemu odbieramy informacje z otoczenia, porozumiewamy się z ludźmi, czerpiemy przyjemność ze słuchania muzyki. Jesteśmy w stanie usłyszeć zarówno cichy szept, jak i bardzo głośny dźwięk startującego odrzutowca. Rozróżniamy też niskie i wysokie tony, dzięki czemu rozpoznajemy głos znanej osoby lub ulubioną piosenkę. W czasie snu nasze uszy także reagują na nietypowe lub ważne sygnały.
Kontrolujemy wagę, badamy tętno, poziom cukru, troszczymy się o wzrok, a jak jest ze słuchem? Czy dbamy o niego równie dobrze? Okazuje się, że niekoniecznie. Do osłabienia słuchu dochodzi najczęściej na skutek urazów, infekcji bakteryjnych i wirusowych, działania substancji chemicznych, leków ototoksycznych, zaburzeń mikrokrążenia ślimaka, chorób metabolicznych czy zmian nowotworowych. W ogromnej liczbie przypadków osłabienie słuchu spowodowane jest też procesem starzenia się.
- O słuch powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Jak to robić? Szczególnie ważne jest odpowiednie leczenie wszelkich infekcji uszu, dbanie o ogólny stan zdrowia oraz zbilansowana dieta – radzi Wojciech Włodarczyk, protetyk słuchu z Centrum Medycznego Audika.
Hałas także osłabia słuch. Aby lepiej to zrozumieć, rozważmy, co dzieje się, gdy dźwięki docierają do naszych uszu. Zewnętrzna część ucha, czyli małżowina uszna, wychwytuje fale akustyczne i przez przewód słuchowy przekazuje je na błonę bębenkową, wprawiając ją w drgania. Drgania te są przenoszone na kosteczki słuchowe, znajdujące się w uchu środkowym, a następnie trafiają do ucha wewnętrznego. W tej części ucha znajduje się ślimak, wyposażony w mikroskopijne komórki słuchowe. Te drobne komórki rzęsate, dzięki płynnej chłonce, w której są zanurzone, poruszając się wytwarzają czytelne impulsy nerwowe. Sygnały te wędrują dalej poprzez nerw słuchowy do mózgu, a tam są rozpoznawane jako dźwięki.

Czytaj więcej: Usłysz świat na nowo

Polka u ginekologa

Środa, 11 maj 2022 10:06

raport polkaPolki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, ale przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne służą zachowaniu zdrowia. Regularnie (tzn. co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarza) ginekologa odwiedza 61% respondentek, natomiast aż 13 % w ogóle nie odwiedza tego specjalisty – wynika z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” zrealizowanego wiosną 2022 r. dla Gedeon Richter Polska. Firma od kilku lat bada rozmaite aspekty zdrowia Polek, ponieważ to właśnie zdrowie kobiet jest w centrum jej zainteresowania.
Złoty standard - wizyta raz w roku
– Kluczem do zachowania kobiecego zdrowia są regularne wizyty u ginekologa, najlepiej raz w roku – mówi ginekolog dr n. med. Grzegorz Południewski. - Wówczas mamy możliwość uchwycenia nieprawidłowości, które mogą być początkiem poważnej choroby na wczesnym etapie, kiedy prawdopodobieństwo jej wyleczenia jest bardzo duże. To czas na omówienie badań profilaktycznych, rozmowę o antykoncepcji i planach macierzyńskich. Z regularnych porad ginekologa raz do roku korzysta jednak tylko 21% Polek. Co 4. chodzi do ginekologa raz na 3 lata, a 13% w ogóle nie odwiedza tego specjalisty. Pacjentki, które nie były u ginekologa przez kilka lub kilkanaście lat znacznie częściej, niż te, które badają się regularnie słyszą w gabinecie niekorzystne diagnozy, że choroba jest zaawansowana i wymaga ciężkiego, nierzadko okaleczającego leczenia.

Czytaj więcej: Polka u ginekologa

Tomograf czy rezonans?

Środa, 27 kwiecień 2022 14:54

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny (RM, MRI) to jedne z najbardziej precyzyjnych badań diagnostycznych. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Zlecają je lekarze niemal wszystkich specjalizacji. Oba też są mylone – pacjenci często nie rozróżniają tomografii i rezonansu, prawdopodobnie dlatego, że sprzęt diagnostyczny stosowany w obu przypadkach może wydawać się podobny. A różnic jest sporo – począwszy od sposobu badania, przez wskazania i przeciwskazania, aż do celu i czasu ich przeprowadzenia. Jak raz na zawsze zapamiętać czym się różni tomograf od rezonansu?
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to podstawa nowoczesnej i precyzyjnej diagnostyki. Dzięki nim lekarze diagnozują wiele różnych chorób, od urazów, stanów zapalnych po diagnostykę chorób nowotworowych. Kiedy lekarz zleca tomografię, a kiedy rezonans?

Czytaj więcej: Tomograf czy rezonans?

Zdrowy sen

Wtorek, 26 kwiecień 2022 16:01

oyono noc PL Front Dobra wiadomość dla osób mających kłopot z zasypianiem czy wybudzaniem się w nocy: ulgę przyniesie im Oyono® Noc suplement diety – innowacyjny produkt wspomagający zdrowy, regenerujący sen.
Nic tak nie obniża komfortu życia jak niewyspanie. Za krótki, rwany, płytki sen odbiera energię do działania i osłabia sprawność psychiczną i fizyczną. Po dłuższym czasie może też rzutować na zdrowie – obniżać odporność, wywoływać zaburzenia hormonalne, podnosić ciśnienie, poza tym wpływa na wzrost masy ciała. Jak pokazują badania, kłopoty ze snem ma już ponad połowa z nas, w większości kobiety. I aż 69% respondentów stosuje produkty wspomagające sen przynajmniej raz w tygodniu.

Czytaj więcej: Zdrowy sen

Badanie poziomu cukru nie musi kosztować dużo zdrowia

Czwartek, 21 kwiecień 2022 11:19

Wielu cukrzyków mierzy poziom glukozy znacznie rzadziej, niż wynika to z medycznych zaleceń. Powodów może być wiele – brak systematyczności, niepraktyczność lub niewygoda związana ze stosowaniem tradycyjnego glukometru, czy wreszcie stan wypalenia cukrzycowego. Mimo że na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia półinwazyjne, które znacząco poprawiają jakość życia cukrzyków, dostęp do nich wciąż jest utrudniony, a tego typu rozwiązania nie zawsze podlegają refundacji. W efekcie sam koszt bezbolesnego pomiaru glukozy może wynosić nawet 1.000 złotych miesięcznie. Polski start-up GlucoActive chce zmienić tę sytuację.
Wielu cukrzyków nie jest świadomych tego, że codziennie powinni dokonywać serii pomiarów, aby monitorować stan swojego organizmu. Często skarżą się jednak na uciążliwości związane z codziennym nakłuwaniem palca i drobiazgowym, ręcznym prowadzeniem notatek z wynikami. Pominięcie kilku pomiarów wpływa jednak na rzetelność wyciąganych wniosków i może utrudniać leczenie.
Do popularyzacji tzw. półwinazyjnych lub bezinwazyjnych (a więc niewymagających ani nakłuwania palca, ani kontaktu z żadnym z płynów ustrojowych) metod pomiaru glukozy niezbędne jest wsparcie organów państwowych, aby były one dostępne dla jak najszerszego grona potrzebujących.

Czytaj więcej: Badanie poziomu cukru nie musi kosztować dużo zdrowia

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna