Zdrowy Białystok

Wtorek, 21 05 16:12

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 21 05 2019

Zaskakujące właściwości soku pomarańczowego

Poniedziałek, 20 maj 2019 14:28

Obecność naturalnych cukrów w 100% sokach owocowych sprawia, że nieraz pojawiają się wątpliwości, czy pod względem oddziaływania na zdrowie nie kwalifikować ich po prostu jako słodkich napojów. Jednak nowe dowody naukowe wskazują, że 100% sok owocowy ma pozytywny bądź neutralny wpływ na masę ciała, kontrolę poziomu glukozy we krwi oraz podaż składników odżywczych.
Wpływ 100% soku owocowego na masę ciała
Istnieje przekonanie, że spożywanie 100% soku owocowego przyczynia się do wzrostu masy ciała, jednak nie jest ono poparte żadnymi wynikami badań interwencyjnych o wysokiej jakości. Dla kontrastu, warto przytoczyć wyniki ostatnich badań, które wykazały, że codzienne spożywanie 100% soku owocowego ma neutralny bądź nawet pozytywny wpływ na masę ciała. We wspomnianym badaniu udział wzięło 78 osób otyłych, które zostały przydzielone do 2 grup. W grupie badanej przez 12 tygodni stosowano dietę redukcyjną wraz z 500 ml soku pomarańczowego a w grupie kontrolnej stosowano standardową dietę niskokaloryczną bez soku. W niniejszym badaniu stwierdzono, że dodanie soku pomarańczowego do diety odchudzającej nie wpływa na utratę masy ciała wywołaną przez dietę, dodatkowo nie zwiększa poziomu glukozy w surowicy krwi, za to poprawia wrażliwość na insulinę i markery stanu zapalnego. W grupie badanej zwiększyło się również spożycie witaminy C i folianów odpowiednio o 62% i 39%, co nie miało miejsca w grupie kontrolnej. Zatem umiarkowane spożycie soku pomarańczowego zapewnia korzyści związane z interwencją odchudzającą i nie ma niekorzystnego wpływu na masę ciała i parametry metaboliczne u otyłych pacjentów.

Czytaj więcej: Zaskakujące właściwości soku pomarańczowego

Co gości w kuchni Polaków

Piątek, 17 maj 2019 12:07

PURELLA acai 799 zlKilka lat temu dietę Polaków zdominowały zielone owoce i warzywa. Do dziś w formie koktajli lub sałatek spożywamy rukolę, jarmuż i avocado. Teraz do naszej kuchni wdzierają się kolejne dodatki, których wartości odżywcze porównywane są z tymi zawartymi w warzywach i owocach - niektóre mają ich nawet więcej. Wśród nowości znajdują się m.in. baobab, camu camu i jagody maqui. Co o nich wiemy?
Fiolet na naszym talerzu
Jakiś czas temu niemal wszyscy przekonywaliśmy się do zielonych owoców i warzyw. Teraz kiedy ich spożywanie weszło w nawyk, warto zgodnie z zaleceniami ekspertów, wprowadzić do swojej kuchni też odrobinę koloru fioletowego w postaci jagód acai czy jagód maqui od Purella Superfoods. Produkty te działają korzystnie na układ krążenia, a także wykazują właściwości przeciwzapalne. „Fioletowe dary natury” z uwagi na ogromną ilość antyoksydantów wpływają na opóźnienie procesów starzenia organizmu, a zawarty w nich błonnik, reguluje procesy metaboliczne, przyczyniając się do efektu zmniejszenia masy ciała. To również doskonały dodatek do deserów czy jogurtów. Zarówno jagody acai jak i maqui mają najwyższą wartość ORAC (pochłanianie rodników tlenu) wśród wszystkich produktów roślinnych. Maqui ma też 22 razy więcej antyoksydantów niż czerwone winogrona. Jagody te warto dodawać do porannych smoothie, owsianek czy musów. Dzięki temu nasze codzienne śniadania będą pyszne i zdrowe.

Czytaj więcej: Co gości w kuchni Polaków

Pyszne bułeczki na śniadanie

Piątek, 17 maj 2019 11:49

maka dolnoslaska mlyn jaczkowice maka na bukeczki Domowa PiekarniaZapachu pieczywa unoszącego się po całym domu babci nie można do niczego przyrównać. Budzące się w nas skojarzenia i wspomnienia, gdy za każdym razem przechodzimy koło piekarni, a także smak i aromat jeszcze ciepłych bułeczek lub chleba sprawiają, że czujemy się rodzinnie i bezpiecznie. Te chwile nie muszą być już tylko przypadkowe. Dzięki mące na bułeczki z linii „Domowa Piekarnia” każdy dzień można rozpoczynać z chrupiąca kajzerką w dłoni.
Na świecie istnieje niemal nieskończona ilość rodzajów bułek – tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy do nich dodać. Jednak jedną z najpopularniejszych pulchnych bułeczek z chrupiącą skórką jest kajzerka, która posiada międzynarodową historię.
Na stołach całego świata
Kajzerka to okrągła, pszenna bułka z charakterystycznymi pięcioma nacięciami. Jej początki sięgają XVIII–wiecznej Austrii, gdzie gościły na stołach Habsburgów. Według zapisów nazwa wywodzi się od słowa cesarz – Kaiser. Tradycyjna austriacka kajzerka wypiekana jest zazwyczaj z mąki pszennej. Czasami posypywana jest ona ziarnami maku, sezamu czy pestkami dyni. Swoje charakterystyczne bruzdy uzyskuje poprzez pięciokrotne składanie uformowanej na placuszek porcji ciasta, czasami także poprzez nacinanie uformowanej w kształt bułki porcji ciasta. W Polsce kajzerka wypiekana jest z czterema nacięciami w Krakowie, a w pozostałej części kraju z tradycyjnymi pięcioma.
Niegdyś kajzerki były prawdziwym rarytasem na polskich stołach. Teraz, dzięki mące na bułeczki „Domowa Piekarnia” z Młyna Jaczkowice można samodzielnie upiec własną pyszną, chrupiącą kajzerkę, a także wiele innych przysmaków.

Czytaj więcej: Pyszne bułeczki na śniadanie

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Kuchnia