Zdrowy Białystok

Niedziela, 22 09 19:42

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 22 09 2019

Daje wszystko, co niezbędne do życia

Piątek, 23 sierpień 2019 12:21

spiżarnia0819Kokosy to jedne z najcudowniejszych darów natury na naszej planecie. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, co zrobiliśmy i jak bardzo zaniedbaliśmy nasze ciało, świeży miąższ kokosowy, woda kokosowa, śmietanka kokosowa czy olej kokosowy mogą uratować nam życie. Nie bez przyczyny uznawane są jako superżywność.
Kokos to naturalny filtr wody, który filtruje ją w swojej skorupie w tempie litr/9 miesięcy. By dostać się do wnętrza kokosa, woda przechodzi przez olbrzymie ilości włókien, które ją oczyszczają, zanim trafi do sterylnej części orzecha. Ta właśnie przezroczysta woda kokosowa jest jednym z najbogatszych źródeł elektrolitów.
Świeża woda kokosowa z młodych owoców ma niemal identyczny skład jak ludzkie osocze krwi (jest sterylna, nie wytwarza ciepła, nie niszczy czerwonych krwinek), co sprawia, że jest ona uniwersalnym dawcą i jest tolerowana przez organizm ludzki. Podczas bitew na Pacyfiku w trakcie II wojny światowej, w nagłych przypadkach, obie strony konfliktu wykorzystywały ją do transfuzji pobierając bezpośrednio z kokosa.

Czytaj więcej: Daje wszystko, co niezbędne do życia

Profilaktyka ma znaczenie

Piątek, 23 sierpień 2019 12:11

eskulap0819Zaburzenia miesiączkowania (nieregularny okres, brak miesiączki), obecność wydzieliny w obrębie narządów płciowych, problemy z płodnością, odczuwanie silnego bólu podczas okresu lub w czasie współżycia – jeśli kobieta zaobserwuje te objawy, nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa.
- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielką wagę ma aspekt ginekologiczny zdrowia kobiety. Drogą płciową przenoszą się rozmaite infekcje, które - jeśli dają dolegliwości - skłaniają kobietę do szukania pomocy u lekarza. Często jednak objawy nie są spektakularne, a pacjentka w natłoku obowiązków domowych i zawodowych odsuwa wizytę na dalszy plan. Proces zapalny zamienia się w stan przewlekły i rozwija się, przechodząc z pochwy do wyższych pięter narządu rodnego. W konsekwencji pozapalne uszkodzenia nabłonków i zrosty mogą utrudnić zajście w ciążę lub zwiększyć ryzyko groźnej dla życia ciąży pozamacicznej.

Czytaj więcej: Profilaktyka ma znaczenie

Pozwól sobie uwierzyć

Piątek, 23 sierpień 2019 12:07

terapiaHazardzista, alkoholik, narkoman, lekoman, seksoholik, zakupoholik, pracoholik. Cierpienie, panika, lęk, strach, złość, obawa, wstyd, rozczarowanie, poczucie winy. To tylko część określeń jakie skrywają się pod słowem uzależnienie.
Osoba uzależniona kojarzy nam się najczęściej z „menelem spod sklepu”. Bezdomny, brudny, ubogi. Tacy ludzie bardziej rzucają się w oczy, łatwiej jest też nam dokonać ich oceny. Choroba ta natomiast nie ma określonego statusu zawodowego czy społecznego. Uzależnić się może każdy, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy zasobność portfela. Trudniej jest jednak zwrócić uwagę osobie na wysokim stanowisku, że to co robi jest niepokojące, niebezpieczne, zagrażające.
Przyznanie się do problemu jakim jest nadużywanie środków odurzających nie jest łatwe. Wiąże się z poczuciem np. winy, wstydu, życiowej porażki, strachu i leku co będzie dalej. Ludzie boją się oceny społecznej, obawiają się odrzucenia, braku akceptacji przez innych ale także przez siebie samych.

Czytaj więcej: Pozwól sobie uwierzyć

Jakość potwierdzona certyfikatem

Piątek, 23 sierpień 2019 12:05

tlr0819Niewielka, kameralna przychodnia Twój Lekarz Rodzinny znajdująca się na białostockim osiedlu Białostoczek może pochwalić się akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. To niebywały sukces wszystkich jej pracowników oraz oczywiście szereg korzyści dla pacjentów.
Zapewne wiele osób kojarzy czym jest międzynarodowy certyfikat jakości ISO. Jego „odpowiednikiem” krajowym jest akredytacja Centrum Monitorowania Jakości (CJM). Jest ona w Polsce najbardziej sprawdzoną metodą zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług.
- Akredytacja jest standardem określającym poziom jakości i bezpieczeństwa świadczenia usług realizowanych przez ośrodki medyczne – mówi doktor Anna Majewska, specjalista medycyny rodzinnej z poradni Twój Lekarz Rodzinny w Białymstoku. - Posiadanie akredytacji jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych wymagań z zakresu różnych obszarów działalności - przede wszystkim medycznych i administracyjnych.
W Polsce certyfikaty akredytacyjne przyznawane są na trzy lata i podczas tego okresu należy utrzymać zakładany poziom jakości i spełnić wszystkie wymogi akredytacyjne. Certyfikat wydaje Minister Zdrowia, a podmiotem odpowiedzialnym za cały proces akredytacyjny jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z siedzibą w Krakowie.

Czytaj więcej: Jakość potwierdzona certyfikatem

Zamiast okularów

Piątek, 23 sierpień 2019 09:49

123OKULARY0819Dla krótkowidzów, dalekowidzów, osób z astygmatyzmem oraz prezbiopów. Dla starszych, młodszych, a nawet dzieci. Soczewki kontaktowe. O zaletach ich noszenia i prawidłowym doborze opowie Adam Sakowski, optometrysta z salonu 123Okulary.pl w Białymstoku.
Soczewki kontaktowe są znakomitą alternatywą dla okularów. Pozwalają na korekcję najczęściej występujących wad wzroku, jakimi są krótkowzroczność i nadwzroczność, ale też z dużym powodzeniem stosowane są u osób z astygmatyzmem czy prezbiopią. W przypadku tej ostatniej wady stosuje się soczewki multifokalne – zapewniające dobre widzenie z każdej odległości. Dużą zaletą soczewek kontaktowych jest większe pole widzenia - w okularach ogranicza je oprawa, natomiast soczewka porusza się razem z okiem. Warto też wspomnieć, że nosząc soczewki możemy prowadzić aktywny tryb życia i bez obaw uprawiać sport.
- Osobom z wysokim, nieregularnym astygmatyzmem, stożkiem rogówki czy dużą różnowzrocznością nie zawsze da się dobrać takie szkła okularowe, by uzyskać zadowalającą korekcję ich wady wzroku - mówi Adam Sakowski, optometrysta z salonu 123Okulary.pl w Białymstoku. - Proponuję im wówczas soczewki kontaktowe, które rozwiązują ten problem.

Czytaj więcej: Zamiast okularów

Jak radzić sobie ze zmęczonymi nogami po pracy

Czwartek, 22 sierpień 2019 09:53

Venoflex po pracyPraca wymagająca pozycji stojącej dla wielu osób jest koniecznością. Mierzą się z nią m.in. ekspedientki i fryzjerki. Po całym dniu nogi mają prawo być obolałe i spuchnięte. Długotrwałe przeciążenie dolnych kończyn może prowadzić do uciążliwych obrzęków czy niewydolności żylnej. Jak zadbać o własne zdrowie, aby cieszyć się z wykonywanej pracy? Poznaj pięć sposobów na zdrowe i odprężone nogi!
1. Odprężająca kąpiel stóp
Nawet krótki relaks w wodzie spowoduje natychmiastowe poprawienie krążenia, co przyniesie ulgę dla Twoich zmęczonych nóg. Najlepiej dodać odrobinę soli do kąpieli lub olejku eterycznego. Oprócz kojących właściwości takie zabiegi zapobiegają także powstawaniu odcisków, grzybicy i pękaniu skóry.

Czytaj więcej: Jak radzić sobie ze zmęczonymi nogami po pracy

Sposób na chrypkę u dziecka

Czwartek, 22 sierpień 2019 09:40

tantum naturaChrypka u dziecka budzi niepokój rodziców. Jakie mogą być jej przyczyny? Najczęściej związana jest z infekcjami dróg oddechowych. Objawia się zmienionym głosem, utrudnia mówienie. Wywołuje ból, drapanie i suchość w gardle, dlatego warto dziecku jak najszybciej podać preparat łagodzący uciążliwe objawy. U niemowlaków sprawdzą się syropy u starszych dzieci pastylki żelowe takie,  jak np. Tantum Natura dostępne w dwóch pysznych smakach: pomarańczowo – miodowym oraz cytrynowo – miodowym. Do zakupu w aptekach.
Gdy dziecko ma chrypę, słyszalna jest zmiana barwy głosu. Staje się on szorstki, matowy, ściszony. Dziecko skarży się wówczas na łaskotanie, drapanie w gardle, może też często odchrząkiwać. Dolegliwości związane z chrypą pojawiają się zazwyczaj rano i nasilają w ciągu dnia. Powstają na wskutek zaburzeń drgań fałdów głosowych.

Czytaj więcej: Sposób na chrypkę u dziecka

Opuchnięte kostki - jak sobie z nimi radzić?

Czwartek, 25 lipiec 2019 12:21

kostkiWysokie temperatury to dla naszego organizmu nie lada wyzwanie. Możemy je lubić lub nie, ale należy pamiętać, że kiedy termometr pokazuje powyżej 30°, swobodne krążenie naszych płynów ustrojowych staje się utrudnione, woda gromadzi się w organizmie i zaczynają doskwierać nam obrzęki kończyn dolnych. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i jak wspomóc prawidłowe działanie naszego układu krążenia?
Gdy nasze ciało wystawione jest na działanie wysokich temperatur, żyły w nogach rozszerzają się, krew przepływa wolniej i dłużej w nich zalega. W konsekwencji powstaje obrzęk, który  najczęściej świadczy o zatrzymaniu wody przez tkanki organizmu. Towarzyszy mu uczucie „ciężkich nóg”, które występuje aż u 70% osób dotkniętych tym problemem. Jeśli ta przypadłość pojawia się regularnie i dodatkowo odczuwamy wtedy pieczenie czy mrowienie, a na naszych nogach widoczne są pajączki – warto sprawdzić, czy nasz układ krążenia funkcjonuje prawidłowo. Mogą to być bowiem pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej.

Czytaj więcej: Opuchnięte kostki - jak sobie z nimi radzić?

Inwestycja długoterminowa

Środa, 24 lipiec 2019 12:31

prof. dr hab. Sławomir PancewiczO szczepieniach przed podróżą, z prof. dr. hab. Sławomirem Pancewiczem, specjalistą chorób zakaźnych z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku, rozmawia Eugeniusz Jarosik.
Eugeniusz Jarosik: Czy w ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby związane z podróżami i pobytem w krajach strefy tropikalnej lub subtropikalnej?
Sławomir Pancewicz: Obserwujemy na świecie systematyczny wzrost liczby osób podróżujących do krajów Afryki, Azji oraz obu Ameryk. Również Polacy coraz częściej wyjeżdżają do tych krajów. Szacuje się, że każdego roku na świecie ponad 200 mln osób podróżuje turystycznie. Uważa się, ale szacunki są różne, że bardzo wiele osób ma różne dolegliwości związane z pobytem w krajach tropikalnych. Najczęściej jest to gorączka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i różnego rodzaju zmiany skórne. Należy pamiętać, że większość chorób tropikalnych rozwija się w ciągu miesiąca. Dlatego każda osoba zgłaszająca się do lekarza musi informować o pobycie w krajach tropikalnych.

Czytaj więcej: Inwestycja długoterminowa

Każdy czas jest dobry na podjęcie leczenia

Środa, 24 lipiec 2019 12:26

MD Care0619Indywidualne podejście do pacjenta. Kompleksowość leczenia. Integralność form terapii. Wykwalifikowany zespół specjalistów. Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych NZOZ MD Care oferuje terapię uzależnień oraz psychoterapię zaburzeń nerwicowych w ramach umowy z NFZ.
Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych jest jednostką organizacyjną NZOZ MD Care stworzoną w celu pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia zdrowia psychicznego. Z dala od zgiełku miasta, w zacisznym miejscu malowniczego Podlasia, stworzono miejsce, w którym zespół profesjonalistów z medycyny somatycznej, psychiatrii, psychologii, psychoterapii, terapii uzależnień i seksuologii pomaga uporać się z trudnościami związanymi ze stresem, pod postacią somatyczną, zaburzeniami nerwicowymi i seksualnymi oraz z uzależnieniem od alkoholu, substancji psychoaktywnych, leków, hazardu, internetu, i in.

Czytaj więcej: Każdy czas jest dobry na podjęcie leczenia

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna