Zdrowy Białystok

Piątek, 03 04 22:45

Ostatnia modyfikacja:piątek, 3 04 2020

Znowu katar

Poniedziałek, 30 marzec 2020 13:17

nasic2020Zatkany nos to niezwykle dokuczliwy problem. Co szybko go udrożni i umożliwi swobodne oczyszczanie? Wypróbuj aerozol – nasic®. Nasic® to połączenie dwóch substancji czynnych (ksylometazoliny i deksopantenolu), które odblokowują nos i regenerują uszkodzoną śluzówkę.
Podstawa to udrożnienie...
Zawarta w preparacie nasic® ksylometazolina. To substancja, która działa na zasadzie obkurczania naczyń błony śluzowej, dzięki czemu zmniejsza jej obrzęk. Ponieważ działa w ciągu kilku minut po zastosowaniu, wystarczy zaaplikować preparat nasic®, aby znowu cieszyć się swobodnym oddychaniem przez nos.

Czytaj więcej: Znowu katar

Nie lekceważ bólu gardła

Poniedziałek, 30 marzec 2020 13:14

neo angin 24 z gory prawy bez cukru CMYKNie dość, że wyjątkowo nieprzyjemny, to jeszcze może przeistoczyć się w poważną infekcję. Dlatego trzeba działać szybko.
Ostry ból gardła zwykle jest efektem rozwijającego się stanu zapalnego. Domowe metody mogą czasem nie wystarczyć, warto więc rozważyć zastosowanie innych rozwiązań, aby zwalczyć chorobę w zarodku.
Skąd te kłopoty?
Przyczyną bólu gardła najczęściej jest infekcja wirusowa. Wirusy (zwykle rinowirusy, adenowirusy, retrowirusy) przedostają do dróg oddechowych, uszkadzają błonę śluzową i wywołują stan zapalny. Gardło staje się czerwone, jest obrzęknięte i boli. Infekcji towarzyszyć mogą kaszel, katar, chrypka, trudności w przełykaniu, uczucie rozbicia. Ból gardła może być też efektem zakażenia bakteryjnego. Wówczas objawy są znacznie bardziej nasilone niż w przypadku infekcji wirusowej. Ból gardła jest tak silny, że utrudnia przełykanie, towarzyszy mu silny obrzęk, wysoka gorączka, dreszcze…

Czytaj więcej: Nie lekceważ bólu gardła

Zielona dieta przyszłej mamy

Poniedziałek, 30 marzec 2020 13:09

Folik 30 tablKażda kobieta w ciąży stara się jeść tak, by dostarczyć swojemu maluchowi wszystkiego, co najlepsze. Warto wśród mnogości składników na wysokiej pozycji umieścić te zielone!
O tym, jak ważne są warzywa w twojej diecie, dowiesz się zapewne od ginekologa już w czasie pierwszej wizyty. Od tego momentu wszyscy dosłownie będą ci radzić, co powinno się znaleźć na twoim talerzu, a co nie. Nie daj się zwariować! Odżywianie w ciąży nie może być źródłem stresu. Powinno być przyjemnością! Jak to jednak zrobić, jeśli nie przepadasz za zieleniną, a wiesz, że powinnaś ją jeść? Podpowiadamy!
Dlaczego to takie ważne?
Zielone warzywa są źródłem m.in. kwasu foliowego, który jest składnikiem niezbędnym do wzrostu komórek rozwijającego się dziecka. Najistotniejszy jest w pierwszych tygodniach ciąży, gdy kształtuje się cewa nerwowa. Jego niedobór może skutkować powstaniem poważnych wad płodu (np. deformacją czaszki i kręgosłupa). Wysokie dawki kwasu foliowego znajdziesz m.in. w szpinaku, jarmużu, zielonym groszku, pietruszce. Sporo jest go także z nasionach słonecznika, awokado. Aby jednak organizm mógł go dobrze wykorzystać, najlepiej zjadać wymienione warzywa na surowo.

Czytaj więcej: Zielona dieta przyszłej mamy

Biofilm w jamie ustnej

Środa, 12 luty 2020 10:36

20200212Promienny uśmiech i przyjazne nastawienie otwiera wiele drzwi. Jednak, żeby bez skrępowania szeroko się uśmiechać, powinniśmy na co dzień dbać o stan naszego uzębienia. Poza regularną, domową higieną absolutnie niezbędne jest także wykonywanie zabiegów higienizacyjnych. Skaling, piaskowanie, fluoryzacja – to „rytuały”, o których powinniśmy pamiętać przynajmniej raz na pół roku.
Jeśli nie wiemy od czego zacząć i nie do końca zdajemy sobie sprawę z potrzeb naszych zębów, wizyta kontrolna oraz rozmowa ze stomatologiem pozwoli na podjęcie odpowiednich działań. Szczególnie, że obecnie dentyści dysponują nową metodą oczyszczania zębów, czyli GBT, która w pełni usuwa biofilm z zębów a nawet leczy stany zapalne. GBT, czyli o co chodzi z biofilmem?

Czytaj więcej: Biofilm w jamie ustnej

By móc iść dalej

Czwartek, 12 grudzień 2019 10:54

iscdalej1219Gniew, złość, strach, bezsilność. Diagnoza choroby nowotworowej budzi wiele trudnych emocji. W tym ciężkim okresie warto skorzystać ze wsparcia psychoonkologa. Spotkania z nim mają na celu złagodzenie psychicznych skutków diagnozy, budowanie właściwego obrazu choroby, akceptację oraz wypracowanie sposobów radzenia sobie z nią.
Psychoonkologia wykształciła się z dwóch kierunków – onkologii i psychologii klinicznej. Psychoonkolog wspiera pacjenta chorego onkologicznie oraz jego bliskich. Wsparcie to może być stałym elementem całego procesu leczenia.
– Pracując z pacjentem pomagam mu odnaleźć się w sytuacji choroby. Wspólnie staramy się minimalizować jej negatywne skutki, które mogą być przecież różne – czasem pacjenci po usłyszeniu diagnozy tracą wolę walki, inni wpadają w wyczerpujące wahania nastroju, jeszcze inni wypierają chorobę i odwlekają rozpoczęcie leczenia – tłumaczy Marcin Prościński, psycholog, psychoonkolog, terapeuta z Gabinetu Psychologicznego „Iść Dalej” w Białymstoku.

Czytaj więcej: By móc iść dalej

Blizna na ciele, rana na duszy

Czwartek, 12 grudzień 2019 10:41

Życie zostawia na naszym ciele znaki. Niechciane znaki. Są to „pamiątki” po urazach, operacjach czy wypadkach, które szpecą oraz wpędzają w kompleksy. Chcielibyśmy się ich pozbyć, ale niejednokrotnie nie wiemy jak i gdzie. Cure touch – to skuteczna metoda pozbywania się blizn, prekursorką której jest w Białymstoku Katarzyna Krysiewicz z gabinetu SkinLine. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Te fotografie mówią same za siebie.

Czytaj więcej: Blizna na ciele, rana na duszy

W teatrze nałogu

Czwartek, 12 grudzień 2019 09:39

przystań1219Stajesz twarzą w twarz z własną słabością i bezradnością. Szukasz ukojenia. Uzależnienie? Nie! Nie ja! To niestety fikcja, którą tworzy osoba uzależniona, aby poczuć się bezpiecznie, aby usprawiedliwić swoje zachowania i udawać przed światem, że ten problem jej nie dotyczy.
Brak gotowości do zmiany swojego życia, powoduje, iż osoby uzależnione podejmują wiele trudnych i niekonstruktywnych decyzji. Przyznanie się do bezsilności wobec substancji uzależniającej jest ważnym elementem w procesie zdrowienia, jednak zanim to nastąpi trzeba pokonać długą drogę.
Osobę uzależnioną można porównać do aktora, który nakłada maski, aby zmienić swój wizerunek przed otoczeniem oraz przed sobą samym. Przyjmując różne role odwraca uwagę od problemu, ucieka od siebie i swoich emocji, z którymi nie umie sobie poradzić. Tworząc świat fikcji, tworzy złudne poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: W teatrze nałogu

Stomatologia neuromięśniowa

Czwartek, 12 grudzień 2019 09:36

O tym, jaki związek ma rehabilitacja ze stomatologią mówią panowie - Sławomir Lewandowski, stomatolog z Gabinetu stomatologicznego Esthetic Dental w Białymstoku oraz Rafał Lewandowski, fizjoterapeuta z Gabinetu nowoczesnej rehabilitacji Fizjoterapia Lewandowski w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Tematem naszej rozmowy jest stomatologia neuromięśniowa. Cóż to takiego?
Sławomir Lewandowski: To nauka z dziedziny stomatologii, która ocenia wzajemną, kompleksową relację między zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi i mięśniami naszego ciała.
Żuchwa, czyli szczęka dolna, jest przymocowana do czaszki jedynie za pomocą mięśni i ścięgien. Cały układ mięśniowo-naczyniowo-nerwowy człowieka połączony jest tzw. powięzią. Ta cudowna tkanka przeplata wszystkie mięśnie, naczynia i nerwy, tworząc z organizmu jedną całość. Jeśli „pociągniemy” tą mięśniowo-naczyniową sieć w jednym miejscu, to naciągnięcie, drgania i naprężenia pojawiają się także na jej drugim końcu. Przykładem może być chodzenie w szpilkach, które skutkuje np. bólem barku lub głowy. Powodem tego jest sztuczne podniesienie pięty do góry oraz ciągłe naprężenie mięśni łydek, skutkujące przeniesieniem napięcia w górę lub w dół ciała, w zależności od indywidualnej historii wzorca posturalnego człowieka.

Czytaj więcej: Stomatologia neuromięśniowa

Sprawdź czy grozi ci udar

Czwartek, 12 grudzień 2019 09:32

ultramed1219Co roku w Polsce dochodzi do 35.000 udarów mózgu. 80% z nich ma charakter niedokrwienny, zaś 25-30% wszystkich udarów niedokrwiennych powstaje na skutek zwężeń zewnątrzczaszkowego odcinka tętnic szyjnych. Zrób USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych i sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka.
Mało ruchu i niewłaściwa dieta – to jedne z najistotniejszych przyczyn prowadzących do powstania zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych (domózgowych). W efekcie tego dochodzi do zwężenia tętnic, następstwem czego bywa najczęściej udar mózgu. Wczesne wykrycie zmian może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tych chorób.
Cel badania
- Badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych i kręgowych ma na celu ocenę obecności zwężeń tętnic, które związane są z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. Ich wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu poprawę przepływu krwi oraz zmniejszenie ryzyka udaru mózgu. W przypadku znacznego - istotnego z punktu widzenia klinicznego - zwężenia tętnic szyjnych, wykonuje się tzw. endarterektomię, która polega na operacyjnym usunięciu blaszek miażdżycowych ze światła naczynia – tłumaczy dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.

Czytaj więcej: Sprawdź czy grozi ci udar

Gdy serce nie daje rady

Czwartek, 12 grudzień 2019 09:29

bgalarCzęstotliwość występowania chorób układu krążenia - należących do grupy chorób cywilizacyjnych - zależy od stopnia rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa i jest poważnym problemem społecznym. Na choroby te umiera rocznie w naszym kraju około 180 tys. osób, w tym ponad 60 tys. z powodu niewydolności serca.
Choroba niedokrwienna serca, będąca na ogół konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych serca, jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw zachodnich. W Polsce co roku notuje się niemal 105 tys. nowych zachorowań na tę chorobę.
Na rozwój choroby niedokrwiennej serca ma wpływ wiele czynników – należą do nich przede wszystkim stres, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, dieta obfitująca w kalorie i tłuszcze zwierzęce, niski poziom aktywności fizycznej, zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze (na nadciśnienie tętnicze choruje prawie dziewięć milionów Polaków), otyłość brzuszna oraz cukrzyca.
Choroby serca mogą rozwijać się, a ich objawy można łatwo zbagatelizować. Sygnały, których nie należy lekceważyć, to między innymi: bóle w klatce piersiowej; duszność (z czasem pojawia się nawet po niewielkim wysiłku); omdlenia (występują wówczas, gdy do mózgu dociera za mało tlenu – może się tak zdarzyć na przykład w wyniku arytmii serca); chroniczne zmęczenie; obrzęki, zwłaszcza występujące w okolicy stóp i kostek; kołatanie serca (jeśli pojawia się nagle, może świadczyć o arytmii).
- Wystąpienie któregoś z tych objawów, szczególnie u osób po czterdziestym roku życia (należy pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca), jest wskazaniem do wizyty u kardiologa. Niepokoić powinien każdy ból w klatce piersiowej, zwłaszcza związany z wysiłkiem fizycznym, trwający dłużej niż kwadrans i każde nagłe pogorszenie tolerancji wysiłku – mówi dr n. med. Bogdan Galar, ordynator Oddziału Kardiologii w ZOZ MSWiA w Białymstoku, kardiolog w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.

Czytaj więcej: Gdy serce nie daje rady

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna