Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 22 01 19:28

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 22 01 2018

Pij sok pomarańczowy

Czwartek, 14 grudzień 2017 11:49

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, należy spożywać min. 400 g warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach. Jedną z nich może stanowić szklanka soku, czyli ok. 200 ml. Warto sięgać po sok pomarańczowy ponieważ – jak pokazują badania – zawarte w nim składniki odżywcze pomagają walczyć ze stresem oksydacyjnym, stanami zapalnymi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.
Jaka jest rola soku pomarańczowego w zwalczaniu chorób? Wyjaśnia dr hab. Dariusz Włodarek, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego:
Sok pomarańczowy to jeden z najbardziej lubianych i popularnych soków. To cieszy, ponieważ kolejne badania pokazują jego korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udowodniono między innymi, że dzięki zawartych m. in. w czerwonych pomarańczach flawonoidom i karotenom picie soku z tych owoców może pomóc obniżyć poziom stresu oksydacyjnego, a także łagodzić stany zapalne i wspomagać zapobieganie rozwojowi zespołu metabolicznego, czyli  zbioru powiązanych ze sobą czynników zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy i cukrzycy typu 2 (np. nadciśnienia tętniczego, podwyższonego stężenie trójglicerydów we krwi, zbyt niskiego stężenia „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL), podwyższonego stężenia glukozy we krwi). Sok z czerwonych pomarańczy zawiera dodatkowo likopen – jeden z najsilniejszych antyoksydantów, którego przyswajalność zwiększa się w procesie pasteryzacji. Wykazano także, że picie soku pomarańczowego może poprawić tzw. profil lipidowy, poprzez obniżenie poziomu „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) oraz stymulować nasz system odpornościowy. Potwierdzono tym samym, że sok pomarańczowy może być częścią zdrowej diety, która pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym i metabolicznym.

Czytaj więcej: Pij sok pomarańczowy

I widzisz, i wyglądasz

Niedziela, 05 listopad 2017 17:46

expert102017Zapewniają dobre widzenie. Są bezpieczne i komfortowe. Chronią wzrok. Akcentują urodę i charakter właściciela. Mówiąc krótko - okulary idealne. Chcesz je mieć? Wybierz się do salonu Expert Optyk w Białymstoku.
Przyzwyczailiśmy się, że wzrok bada nam lekarz okulista i to on zapisuje nam okulary. Jednak w wielu krajach zachodnich już od dawna, to przede wszystkim optometryści dobierają okulary. Kim zatem jest ów optometrysta?
- Optometrysta specjalizuje się w doborze odpowiednich mocy szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych. Może też diagnozować zaburzenia wzroku. Jednak w przypadku spostrzeżenia niepokojących zmian nie leczy, tylko zaleca wizytę u lekarza - mówi Monika Baziuk, optometrystka, właścicielka salonu Expert Optyk w Białymstoku. - Poza tym optometryści zrzeszeni są w Polskim Towarzystwie Optometrii i Optyki. Nasze kompetencje można więc sprawdzić na stronach internetowych PTOO.

Czytaj więcej: I widzisz, i wyglądasz

Buty i poducha dla twego malucha

Niedziela, 05 listopad 2017 17:44

aurelka102017Zdrowie naszych dzieci jest dla nas najważniejsze. Dbamy o to, aby zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki do ich harmonijnego rozwoju. Z pomocą, w tym niełatwym zadaniu, przychodzi nam wiele firm oferujących swoje wyroby. Jakie? Zapraszam do lektury artykułu.
Szlachetne Zdrowie to salon medyczno-zielarski znajdujący się w centrum Białegostoku. Jego właściciele - Tomasz i Katarzyna Moczuło - nieustannie rozszerzają asortyment sklepu, by sprostać potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów, by pomóc w ich schorzeniach, chorobach i samopoczuciu.
- Działalność sklepu opieramy na dystrybucji sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego, obuwia ortopedycznego i profilaktycznego, środków pomocniczych, asortymentu zielarskiego i naturalnych suplementów - mówi pan Tomasz. - Słuchamy zarówno potrzeb klientów, jak też oczekiwań fizjoterapeutów, rehabilitantów, lekarzy oraz ich cennych wskazówek dotyczących dobrych, atestowanych produktów, które posłużą pacjentom oraz coraz bardziej aktywnemu i świadomemu społeczeństwu.

Czytaj więcej: Buty i poducha dla twego malucha

Gdy brzuch boli

Niedziela, 05 listopad 2017 17:36

gastromed102017Dokuczają ci niewiadomego pochodzenia bóle żołądka, wzdęcia, zgaga, mdłości, zaparcia lub - wprost przeciwnie - biegunka? Nie lekceważ ich. Mogą to być pierwsze objawy groźnych schorzeń układu pokarmowego.
Spożywanie posiłków w pośpiechu, szybkie tempo życia, stres - to czynniki, które mogą powodować, lub zaostrzać już istniejące, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego też ostatnimi czasy wzrasta liczba osób korzystających z porad gastroenterologa.
- Pacjenci często lekceważą bóle brzucha lub starają się ich „pozbyć” za pomocą ogólnodostępnych leków. Niestety takie postępowanie może maskować objawy choroby i nie daje szans na poprawę - mówi dr Maciej Kralisz, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii ze Specjalistycznego Centrum Gastrologii „Gastromed” w Białymstoku.

Czytaj więcej: Gdy brzuch boli

Mammografia - nie tylko dla mam

Niedziela, 05 listopad 2017 17:31

eskulap102017Panie, które regularnie wykonują mammografię rzadziej umierają z powodu raka piersi, w porównaniu do tych, które nie poddają się tym badaniom systematycznie. Otóż to! Badajmy się drogie panie. Chrońmy nasze życie.
Statystyki są przerażające. Wskazują, iż rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, i że rokrocznie odnotowuje się w Polsce blisko 13 tys. nowych przypadków zachorowań. Pokazują także, że z powodu raka piersi rzadziej umierają te panie, które systematycznie poddają się badaniom kontrolnym. Zatem drogie panie - jeśli chcecie w porę wykryć zmiany nowotworowe w piersiach, pamiętajcie o regularnych badaniach - mammografii, USG oraz niezwykle ważnej comiesięcznej samokontroli. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny.
A jakie badanie wykonać? Zapraszam do lektury artykułu.

Czytaj więcej: Mammografia - nie tylko dla mam

Młodość i uroda w strzykawce

Czwartek, 02 listopad 2017 19:53

drpurwin102017Kiedy latem my wypoczywamy i cieszymy się słońcem - nasza skóra narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Dlatego właśnie teraz - jesienią, warto zadbać o nią w szczególny sposób. Jaki - wyjaśnia doktor Andrzej Purwin z Instytutu Medycyny Estetycznej i Regeneracyjnej w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Czy medycyna estetyczna jest sezonowa? Z jakich zabiegów warto skorzystać jesienią?
Andrzej Purwin: Jesień to dobry moment na regenerację. Przesuszona słońcem skóra wymaga nawilżenia i intensywnego odżywienia. W tym celu polecamy na przykład mezoterapię twarzy, szyi i dekoltu; nieusieciowanym kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy to idealny preparat do iniekcji naskórka oraz głębszych warstw skóry. Działa nie tylko jako wypełniacz małych zmarszczek, ale też doskonale poprawia gęstość skóry. Głęboko nawilża i odżywia skórę, pozwalając zachować jej napięcie i elastyczność. Iniekcje kwasem hialuronowym są praktycznie bezbolesne, a efekt natychmiastowy.
Świetnym zabiegiem są również podskórne iniekcje ze specjalnie przygotowanych preparatów przeznaczonych do rewitalizacji i odnowy skóry, tzw. mezokoktajle. Na przykład koktajl z witaminą C poprawia strukturę i koloryt skóry, która staje się bardziej elastyczna, wyraźnie odmłodzona oraz nabiera blasku. Z kolei koktajl z arbutyną, która hamuje wytwarzanie melaniny oraz z kwasem azelainowym neutralizującym wolne rodniki, będzie ratunkiem dla skóry uszkodzonej słońcem. Polecany jest do skóry z przebarwieniami powstałymi na skutek nierównego rozłożenia pigmentu i działania promieni UV (plamy posłoneczne na twarzy, dekolcie), do skóry z piegami czy poszarzałej od nikotyny. Użycie preparatu stopniowo zmniejsza nadmierną pigmentację skóry w wybranych obszarach, dodatkowo rozjaśnia i wyrównuje koloryt.

Czytaj więcej: Młodość i uroda w strzykawce

Laser naszym sprzymierzeńcem

Czwartek, 02 listopad 2017 19:49

laser102017Zabiegi laserowe to absolutna podstawa, gdy myślimy o poprawie wyglądu naszej skóry. Jesień i zima to okres szczególnie sprzyjający ich wykonywaniu, gdyż nie „lubią” one słońca i opalonej skóry. Zatem jakie zabiegi laserowe najlepiej wykonać w tym czasie? Zapraszam do poznana oferty Twojej Kliniki.
Oferta zabiegów laserowych dostępnych obecnie na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna. Białostocka Twoja Klinika oferuje nowoczesną i bezpieczną laseroterapię odpowiadającą na potrzeby najbardziej wymagających pacjentów.
Pierwszym polecanym, i jak się okazuje - bardzo lubianym przez pacjentów, zabiegiem jest frakcjonowanie 3D. Głęboki lifting skóry przy wykorzystaniu lasera Fotona QX Max - najpotężniejszego i najwszechstronniejszego lasera Q-Switched na świecie - to gwarancja skuteczności przy minimalnym okresie rekonwalescencji. I tu warto dodać, iż Twoja Klinika jest jedynym miejscem w Białymstoku dysponującym tym urządzeniem.
Frakcjonowanie 3D to zabieg pozwalający na radykalne odmłodzenie skóry. Jest to nowatorski i niezwykle efektywny sposób redukcji zmarszczek, przy jednoczesnym ujędrnieniu i poprawie napięcia skóry. W czasie zabiegu, głęboko w skórze, tworzone są mikrouszkodzenia termiczne.

Czytaj więcej: Laser naszym sprzymierzeńcem

Lekarski krwiopijca

Czwartek, 26 październik 2017 13:55

bumbat otochStawianie pijawek. Ta niekonwencjonalna metoda leczenia jest skuteczna w zwalczaniu ponad 80% chorób. Choć u niektórych wywołuje strach, jest z dużym powodzeniem stosowana na świecie od niepamiętnych czasów.
Na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek. Tylko jeden z nich ma zastosowanie w medycynie. Jest to pijawka lecznicza - Hirudo medicinalis.
- Pijawka lecznicza przystawiana jest w chore miejsce na ciele pacjenta i tam pozostaje - mówi Undram Namsrai, lekarz medycyny tradycyjnej z Gabinetu masażu i akupunktury „Bumbat Otoch” w Białymstoku. - Zabieg nie jest bolesny, ponieważ wśród związków wpuszczanych przez pijawkę do krwiobiegu są takie, które mają działanie przeciwbólowe i znieczulające.
Po przekłuciu skóry pijawka zaczyna uwalniać do krwi swoje unikalne substancje chemiczne o działaniu leczniczym. Do tej pory, takich biologicznie czynnych substancji, wyizolowano ponad 150 rodzajów. Najlepiej poznaną jest hirudyna.

Czytaj więcej: Lekarski krwiopijca

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

Wtorek, 17 październik 2017 20:13

spizarnia1017Astma, alergie, nadwaga, cukrzyca, zaburzenia zachowania. To przypadłości, które coraz częściej dotykają dzieci. Bezradni rodzice zagubiwszy się w gąszczu porad, sięgają po rzekomo skuteczne lekarstwa. Jednak zamiast cieszyć się z rozwiązania problemu, często doświadczają gorzkiego rozczarowania. A może wystarczy zacząć od wprowadzenia zmian w nawykach żywieniowych?
Wszyscy chcemy być zdrowi i szczęśliwi. Pragniemy tego nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla naszych pociech.
- Troska o dziecko powinna rozpocząć się już w momencie jego poczęcia - mówi Bożena Kobosko, właścicielka sklepu ekologicznego Zdrowa Spiżarnia w Białymstoku. - Zdrowe żywienie kobiety ciężarnej, matki karmiącej, noworodka, niemowlęcia i małego dziecka; niewątpliwie przyczynia się do zachowania dobrego stanu zdrowia naszej pociechy także w kolejnych latach jej życia.

Czytaj więcej: Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

Dla chłopczyka, dla dziewczynki

Wtorek, 17 październik 2017 20:10

itw1017Uzupełnienie organizmu w niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały - to podstawowe zadanie podawanych dożylnie suplementów. Kroplówki witaminowe, bo o nich mowa, od niedawna dostępne są także w Białymstoku, a dokładnie w Instytucie Terapii Witaminowej.
O ile nasz organizm potrzebuje witamin w niewielkich ilościach, to pełnią one bardzo ważną rolę. Są niezbędne m.in. do prawidłowego przebiegu procesu przemiany materii, czyli przekształcania pokarmu w składniki odżywcze - białka, tłuszcze, węglowodany itd. Niedobory witamin prowadzić mogą do różnego rodzaju zaburzeń (hipoawitaminoz) oraz mogą zwiększać ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne.
- Witamin dostarczamy sobie na różne sposoby - mówi Adam Jakubowski, specjalista zdrowia publicznego z Instytutu Terapii Witaminowej w Białymstoku. - Większość z nas może potencjalnie zaspokoić zapotrzebowanie na te substancje dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie, opartej na świeżych owocach, warzywach, niskotłuszczowych produktach mlecznych, produktach bogatych w białko oraz produktach z pełnego ziarna. Jednak czasem okazuje się, że spożycie witamin jest niewystarczające i w celu uzupełnienia ich niedoborów powinniśmy wspomóc organizm suplementami.

Czytaj więcej: Dla chłopczyka, dla dziewczynki

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna