Zdrowy Białystok

Wtorek, 22 10 00:06

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 22 10 2024

Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych 2024

Poniedziałek, 07 październik 2024 10:19

1 na 6 osób, u których dojdzie do rozwoju bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR), umiera. Ponad połowa zgonów z tego powodu dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia. U 20% chorych choroba pozostawia po sobie ślad w postaci poważnych komplikacji, takich jak utrata słuchu, wzroku czy amputacja kończyn. Z okazji Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych (ZORM) Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, współorganizator kampanii Wyprzedź meningokoki, wyjaśnia, czym jest ta choroba i wskazuje sposoby, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka jej rozwoju.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Do jego rozwoju prowadzi najczęściej infekcja obejmująca opony mózgowo-rdzeniowe, wywołana przez bakterie, wirusy czy grzyby. Obrzękające opony uciskają mózg i rdzeń kręgowy, prowadząc do sytuacji zagrażającej życiu.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych 2024

Nie każde drapanie w gardle oznacza infekcję

Poniedziałek, 30 wrzesień 2024 11:21

gelovox packshot porzeczkowo mentolowy pudelko tabletki tubka 02Wyrób medyczny GeloVox to tabletki do ssania z kwasem hialuronowym, dla ochrony błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Stworzone z myślą o osobach, które odczuwają suchość, drapanie w gardle cierpiących na suchy (nieproduktywny) kaszel. Doskonale sprawdzą się także u osób, których narzędziem pracy jest głos. Seniorów zmagających się z suchością śluzówek pojawiającą się wraz z wiekiem.
Większość z nas doświadczyła kiedyś drapania w gardle, chrypki czy podrażnienia, które łatwo zinterpretować jako pierwsze symptomy zbliżającego się przeziębienia. Jednak przyczyny takich dolegliwości mogą być różne i nie zawsze wiążą się z infekcją.

Czytaj więcej: Nie każde drapanie w gardle oznacza infekcję

Jak bezpiecznie wybierać i stosować suplementy diety

Czwartek, 22 sierpień 2024 10:46

Suplementy diety 4 1Co powinniśmy wiedzieć o suplementach diety, w tym o ich składzie i obowiązujących wymaganiach? Zanim po nie sięgniesz, poznaj najważniejsze zasady ich stosowania zaprezentowane w ramach unijnej kampanii #Safe2EatEU.
Czym są suplementy diety
Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety – definiuje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Suplementy są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które wykazują efekt odżywczy bądź fizjologiczny. Suplementy nie są lekami, nie mają też właściwości leczniczych i nie zapobiegają chorobom.
Jak podkreślają eksperci z EFSA: suplementy diety nie są substytutem zbilansowanej diety opartej na pełnowartościowych produktach spożywczych. Nie zastąpią nam również aktywności fizycznej. To właśnie te dwa powyższe czynniki są podstawą dbania o zdrowie. Celem suplementów diety jest uzupełnienie codziennej diety.

Czytaj więcej: Jak bezpiecznie wybierać i stosować suplementy diety

Plecione Tygryski z tatuażami

Wtorek, 20 sierpień 2024 12:13

Tygryski plecione TATUAŻMa być pyszna w smaku, zapewniać przyjemność z jedzenia i dawać możliwość dzielenia się nią z  przyjaciółmi – zapewne tak odpowiedziałyby dzieci pytane o przekąskę idealną. Dla rodziców zaś liczy się to, aby była nie tylko smaczna, ale wartościowa i pozytywnie wpływała na rozwój malucha. Wszystkie te kryteria spełniają Tygryski! W ofercie marki znajdziemy chrupki kukurydziane plecione, które teraz oferują jeszcze więcej. W każdym opakowaniu kryje się jeden z dziesięciu uroczych tatuaży przedstawiających bajkowe postacie z Tygryskowych bajeczek. Z nimi wakacyjnej zabawie nie będzie końca!
W trakcie radosnej zabawy dzieciaki lubią mieć pod ręką coś, co będą mogły przekąsić szybko i z przyjemnością. A jeszcze lepiej jeśli sama przekąska daje możliwości do tworzenia nowych rozrywek. Takie właśnie są plecione Tygryski. Po pierwsze można je jeść na naprawdę wiele różnych sposobów, dlatego może zorganizujecie mały konkurs zręcznościowy – kto szybciej rozplącze pałeczkę na osobne sprężynki? Po drugie, w każdej paczce zawarto jeden z dziesięciu wyjątkowych (zmywalnych) tatuaży, za którymi dzieci wprost przepadają! Dzięki nim każdy może się wcielić w swoją ulubioną, bajkową postać. Co jeszcze wyróżnia chrupki kukurydziane plecione Tygryski? Przede wszystkim produkowane są z kaszy w 100% pochodzącej z polskich upraw. Ponadto nie zawierają soli, cukru i glutenu. To właśnie dlatego Tygryski są najchętniej kupowaną marką naturalnych chrupek.

Czytaj więcej: Plecione Tygryski z tatuażami

Osiem najlepszych dań kuchni europejskiej

Wtorek, 20 sierpień 2024 12:07

ChinkaliWłoska napoletana, greckie dakos, a może czeska zupa czosnkowa? Wakacyjne podróżowanie po Europie to nie tylko zwiedzanie malowniczych i urokliwych miejsc, ale również próbowanie nowych smaków. Niezależnie w którym państwie się znajdziesz, lokalna kuchnia potrafi pozytywnie zaskoczyć. Ile krajów – tyle potraw, dlatego w tym artykule zebraliśmy najpopularniejsze dania z całej Europy. Poznaj topowe europejskie pozycje, których koniecznie musisz spróbować w te wakacje!
Pizza neapolitańska – Włochy
Z czego słynie Neapol? Zdecydowanie z pizzy neapolitańskiej, która podbija kubki smakowe praktycznie każdego – bez względu na wiek czy upodobania kulinarne. Jeśli więc tegoroczne wakacje zamierzasz spędzić w słonecznej Italii, koniecznie spróbuj tradycyjnej napoletany, która zajęła 4. miejsce w rankingu przeprowadzonym przez portal Taste Atlas „100 Best Dishes in the World”1! Czy wiesz, że przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura na pizzę neapolitańską jest chroniona i wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO? Lokale, które chcą serwować prawdziwą pizzę neapolitańską, muszą ściśle przestrzegać przepisu! Masz ochotę na więcej? Kursy włoskiego online sprawią, że będziesz mieć szansę, aby poznać więcej pysznych dań z tego kraju.

Czytaj więcej: Osiem najlepszych dań kuchni europejskiej

Przybywa zachorowań wywołanych przez meningokoki

Wtorek, 20 sierpień 2024 12:01

W 2023 r. w porównaniu do 2022r. o 20% wzrosła liczba zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową (IChM). Jak wynika z najnowszych badań KOROUN najwięcej przypadków zarejestrowano w województwie zachodniopomorskim.
Inwazyjna choroba meningokokowa najczęściej przebiega pod postacią sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub samej sepsy. Wywołuje ją bakteria – Neisseria meningitidis - potocznie nazywana meningokokiem.
- Znanych jest 12 serogrup meningokoków. W Polsce, rok do roku najwięcej zachorowań wywołują meningokoki typu B. Zakażenie początkowo potrafi przypominać zwykłe przeziębienie. Jednak choroba jest bardzo podstępna, rozwija się dynamicznie i zaledwie w ciągu kilku godzin może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – mówi dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Wśród powikłań inwazyjnej choroby meningokokowej mogą wystąpić, m.in.: uszkodzenie mózgu, utrata słuchu, niewydolność nerek czy wstrząs septyczny. W 2023 r. 13% przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej zakończyło się śmiercią. Jak pokazują dane najczęściej chorują niemowlęta. Duża część zakażeń występuje również u dzieci w 2. i 3. roku życia.

Czytaj więcej: Przybywa zachorowań wywołanych przez meningokoki

Jak wykorzystać wakacje do nauki języka obcego

Poniedziałek, 22 lipiec 2024 11:45

Preply zdjecie1W końcu nadeszły upragnione wakacje! Dla jednych będzie to czas wypoczynku, błogiego relaksu i słodkiego lenistwa, dla innych okres letni będzie stanowił motywację do zwiększonej aktywności i nowych doświadczeń. Jeśli należysz do drugiej grupy i pragniesz latem rozwinąć swoje kompetencje językowe, mamy dla Ciebie kilka pomysłów!
Istnieje wiele metod nauki, które mają wysoką skuteczność i jednocześnie czynią proces uczenia się bardzo przyjemnym, również podczas letniego urlopu! Oto kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić!
1. Poświęć jeden dzień w tygodniu na samodzielną naukę
Stwórz plan nauki na wakacje. Ustal konkretne cele i harmonogram. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie jednego dnia w tygodniu na doskonalenie językowych umiejętności. Przykładowo, jeśli uczysz się języka angielskiego, zacznij dzień od typowej nauki z podręcznikiem. Następnie, dla rozluźnienia, umów się ze znajomymi na kawę i rozmawiajcie tylko po angielsku. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i wieczorem obejrzeć film lub serial w oryginalnym języku. To doskonały sposób na naukę nowych słów, potocznego języka oraz akcentu. Możesz także korzystać z napisów, aby lepiej zrozumieć dialogi. Przewertuj nowości Netflix, może zainteresuje Cię któraś z niedawno dodanych pozycji? Z pewnością będziesz się dobrze bawić, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności językowe.

Czytaj więcej: Jak wykorzystać wakacje do nauki języka obcego

Jak pokonać bariery językowe w podróży

Poniedziałek, 08 lipiec 2024 11:10

Zdjecie1 freepikZagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze stresem spowodowanym nieznajomością języków obcych. Sprawdź, jak pokonać swoje bariery językowe, zacząć mówić w obcym języku i podróżować po świecie bez obaw!
Nowoczesne technologie
Pragniesz w nadchodzące lato zwiedzić malownicze zamki w Sintrze, wypić kawę w jednej z uroczych restauracji nad Jeziorem Como albo poszukać śladów wampirów w tajemniczej Rumunii? Podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe kultury, miejsca czy smaki. Dla niektórych jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. No bo jak tu zamówić kawę lub kupić bilet do muzeum, kiedy po angielsku potrafisz powiedzieć tylko „dzień dobry”? Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnąć po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji planujesz porozumiewać się za pomocą telefonu, miej też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostać bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach!

Czytaj więcej: Jak pokonać bariery językowe w podróży

Twój czas online – jak wykorzystać go mądrze

Piątek, 17 maj 2024 15:52

Komputer1Prawie 7 godzin dziennie Polacy spędzają na korzystaniu z internetu – tak wynika z najnowszego raportu Digital 2024 Global Overview. To prawie 105 dni w ciągu całego roku i w większości przypadków nie jest to czas spędzany produktywnie! Facebook lub Instagram stale otwarty w tle, piętrzące się zakładki z filmikami na YouTubie lub pokaźny stos aktywnych stron z zakupami online. Brzmi znajomo? Zastanawiasz się, jak sprawić, by Twój czas online był w pełni produktywny? Sprawdź!
Ogranicz social media
Zgodnie z raportem Digital 2024 Global Overview to właśnie media społecznościowe stanowią najpopularniejszą rozrywkę online. Przeciętny użytkownik SoMe spędza na Facebooku, Instagramie czy Tik Toku niemal 3 godziny dziennie! Łącznie daje to prawie jeden cały dzień w tygodniu! Oczywiście media społecznościowe mogą być źródłem informacji i kontaktu z innymi, ale jak widać, mogą stać się powodem naszego uzależnienia.

Czytaj więcej: Twój czas online – jak wykorzystać go mądrze

Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić

Czwartek, 25 kwiecień 2024 11:46

Huel lifestyle 5Wiosna to niełatwy czas dla naszego organizmu. Po długiej zimie, ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, jesteśmy osłabieni i pozbawieni wielu witamin. Po czym poznać, że brakuje nam pewnych witamin i składników odżywczych? Podpowiadamy!
Witamina D3
Po jesiennych i zimowych miesiącach ze względu na mniejszą liczbę godzin słonecznych szczególnie jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D3. Witamina ta pełni kilka ważnych funkcji. Pomaga na przykład w regulowaniu ilości wapnia i fosforanu w ciele. Jej niedobory mogą prowadzić do krzywicy u dzieci i dorosłych, osteomalacji, charakteryzującej się osłabieniem i bólami spowodowanymi brakiem wapnia w kościach. Źródłem witaminy D3 są niektóre produkty spożywcze (tłuste ryby, orzechy czy oleje roślinne), ale głównym „dostawcą” jest słońce. I choć wiosną jest go znacznie więcej, to jednak warto dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, by zachować prawidłowy poziom witaminy D3 w naszym organizmie.

Czytaj więcej: Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności