Zdrowy Białystok

Czwartek, 13 06 11:28

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 13 06 2024

Tradycje i wartości medycyny wschodu

bumbat otoch 042023Bumbat Otoch to jedyny w Białymstoku Gabinet Akupunktury i Masażu, który prowadzą praktykujący od ponad 26 lat lekarze specjaliści pochodzący z Mongolii. O jego ofercie opowie Solongo Munkhbat, najmłodsza spośród personelu placówki.
Marzena Bęcłowicz: Proszę przedstawić personel Gabinetu Bumbat Otoch.
Solongo Munkhbat: Jesteśmy czteroosobową rodziną, w której wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Najbardziej doświadczoną osobą, stanowiącą trzon naszego zespołu jest dr Oyun, profesor kliniczny, lekarz internista, endokrynolog z 58-letnim doświadczeniem. Dr Undram jest z kolei lekarzem tybetańsko-mongolskiej medycyny tradycyjnej, mgr. fizjoterapii oraz irydologiem. Fizjoterapeuta Munkhbat specjalizuje się w masażach leczniczych oraz w refleksoterapii. Ja natomiast jestem specjalistą tradycyjnej medycyny chińskiej, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kierunku Zdrowie Publiczne oraz absolwentką Szkoły Tradycyjnej w Bydgoszczy na kierunku Akupunktura. Specjalizuję się także w akupunkturze leczniczej oraz kosmetycznej.
MB: Akupunktura jest jedną z Waszych najbardziej popularnych usług.
SM: To prawda. Jest to metoda leczenia znana i praktykowana od tysięcy lat. Jej skuteczność w leczeniu rozmaitych schorzeń została udowodniona w licznych, kontrolowanych badaniach klinicznych. Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie wielu badań, opracowała obszerną listę wskazań do zabiegów akupunktury. Obejmuje ona wiele schorzeń, m.in.: zapalenie oskrzeli, choroba wieńcowa, choroby żołądka i jelit - np. nadkwasota żołądka czy zaparcia, wszelkie migreny, neuralgia trójdzielna, łokieć tenisisty, rwa kulszowa, niepłodność, nieregularne cykle miesiączkowe i towarzyszące im bóle, choroby prostaty, itp.
MB: Jak wygląda zabieg?
SM: Akupunktura jest metodą leczniczą działającą na drodze odruchowej. Nakłuwanie jednorazowymi i sterylnymi igłami powłok ciała doprowadza do pobudzenia receptorów skóry. Bodźce drażniące powodują powstanie w zakończeniach nerwowych, w obrębie punktów biologicznie czynnych, impulsów, które płyną poprzez nerwy dośrodkowe do rdzenia kręgowego i mózgu. Stamtąd, nerwami odśrodkowymi - głównie włóknami współczulnymi - biegną do narządów, usprawniając ich czynność. Liczba zabiegów akupunktury i ich częstotliwość zależą od rodzaju i czasu trwania choroby, stanu chorego, itp. Nakłucia zwykle wykonuje się dwa, trzy razy w tygodniu, stosując 10-15 zabiegów na jedną kurację. Czas trwania leczenia to ok. 40 min. Serię można powtórzyć po trzech lub sześciu miesiącach, w zależności od potrzeb chorego.
Pacjenci przychodzą do nas z wieloma schorzeniami, jednak najpopularniejsza dolegliwość, która łączy wszystkie grupy wiekowe to schorzenia kręgosłupa. Lokalizacja bólu zazwyczaj dotyczy wszystkich odcinków: górnej, środkowej i dolnej części, z towarzyszeniem rwy kulszowej, która promieniuje do pośladków i nóg. Wszelka niedogodność może wynikać z szeregu różnych chorób, urazów i zwyrodnień, jednak duży wpływ ma tutaj styl życia: ciężka praca fizyczna, długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej, brak aktywności i nieprawidłowa dieta, która prowadzi do otyłości.
Plecy, biodra i miednica są ze sobą połączone, dlatego terapia powinna obejmować wszystkie te części. Bardzo dobre efekty można uzyskać właśnie dzięki akupunkturze, która pomaga złagodzić ból i „przeprogramować” mięśnie tak, by pozostały rozluźnione. Ponadto pozwala organizmowi leczyć się bez chemicznych leków lub drogiej i potencjalnie ryzykownej operacji. Akupresura (masaż punktowy) jako wsparcie akupunktury uwalnia dodatkowe napięcie powięzi i tkanki łącznej.
MB: Jak wygląda pierwsza wizyta w Państwa gabinecie?
SM: Jako specjaliści medycyny wschodniej zawsze staramy się patrzeć na pacjenta w holistyczny sposób i takie również mamy podejście do leczenia. Skupiamy się przede wszystkim na dotarciu do źródła problemu i zlikwidowania go, dzięki czemu i objawy ustępują. Oferujemy jedne z zaawansowanych badań zwane irydologią, które jest jednym z fundamentalnych elementów medycyny wschodniej. Opiera się na dokładnej analizie wyglądu oka, a szczególnie tęczówki. Badanie to może dostarczyć bardzo wielu informacji na temat zdrowia pacjenta.
Zaletą tej metody jest możliwość oceny całego organizmu, bez konieczności wykonywania licznych, kosztownych i czasochłonnych badań diagnostycznych. Irydologia może pomóc ocenić funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego, wskazać narządy objęte stanem chorobowym lub zapalnym, wykryć choroby na wczesnym etapie, kiedy nie pojawiają się jeszcze żadne objawy. Po analizie oraz wywiadzie dobieramy indywidualnie leczenie do każdego pacjenta.
MB: Macie też Państwo w swojej ofercie zabiegi upiększające. Proszę o nich opowiedzieć.
SM: Bumbat Otoch jest miejscem, w którym nie tylko udzielamy pomocy w uporaniu się z problemami zdrowotnymi, ale i pomagamy doświadczać pozytywnej przemiany holistycznej. Oprócz zabiegów leczniczych w ofercie są usługi z zakresu kosmetologii. Akupunktura kosmetyczna czy japoński lifting twarzy, tzw. masaż Kobido, są szczególnie polecane osobom, które chcą w naturalny, nieinwazyjny sposób opóźnić procesy starzenia się skóry. Kosmetyczny zabieg akupunktury działa jako detoks, oczyszcza cerę z wszelkich niedoskonałości, stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu cera staje się wygładzona, a skóra jędrniejsza. Zabieg taki szczególnie polecamy klientkom/klientom, których skóra twarzy jest odwodniona i wymaga skutecznej metody, która odświeży wygląd cery.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Fot. Bumbat Otoch

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Wywiady Tradycje i wartości medycyny wschodu