Makijaż na lata
- Czwartek, 27 październik 2016 19:56
Makijaż permanentny powstał ok. dwa tysiące lat temu w Azji. To właśnie Azjatki za pomocą pręcików bambusa i cienkich włókien jedwabiu, nakłuwały skórę i wprowadzały barwnik.
Od tego czasu metody pracy bardzo ewoluowały i obecnie kobiety mają do wyboru kilka możliwości wykonania zabiegu. Najważniejsza jest taka, że współczesna mikropigmentacja przede wszystkim naturalnie podkreśla urodę.
Brwi mają za zadanie optycznie „odmłodzić” twarz. Henna lub codzienny makijaż nie „trzymają się” zbyt długo, a ich częste wykonywanie osłabia naturalny włos. Dlatego, makijaż permanentny brwi należy do najczęściej wykonywanych zabiegów. Można go wykonać metodą włoskową, czyli tworząc cienkie linie naśladujące naturalne włosy lub inną, tzw. efektem henny, czyli lekkim cieniem, który wzmacnia naturalny kolor brwi.
Mikropigmentacja estetyczna to także podkreślenie ust i oczu. Jeśli chodzi o usta, to jest to nie tylko kolor, który zastępuje pomadkę. Dzięki makijażowi permanentnemu możemy zniwelować asymetrię, odmłodzić, poprawić kontur czy zmienić naturalny kolor. Obecnie mikropigmentacja ust wiąże się też z plastycznym podejściem do tematu i usta mogą być cieniowane do tzw. efektu 3D.
W przypadku oczu kreska na powiece górnej czy dolnej może być wykonywana w linii rzęs, czyli dająca bardzo naturalny efekt przyciemnienia oprawy oczu. Efekt eyeliner to zdecydowanie wyraźna linia, tzw. kreska dekoracyjna, która może być też dwukolorowa, lub z efektem lekkiego rozcieniowania. Oczywiście dobór kolorystyczny makijażu zależy od typu urody, czyli od naszego naturalnego koloru skóry, czerwieni wargowej czy oprawy oczy.
Warto dodać, że wykonuje się też mikropigmentację medyczną, która obejmuje odtworzenie brodawki sutkowej u kobiet po rekonstrukcji piersi, kamuflaż blizn czy mikropigmentacja skóry głowy np. u osób z łysieniem plackowatym.
Tekst i fot.: Urszula Hajduczenia, Ladies Studio Urody