Ozdoby małych uszek
- Środa, 04 maj 2016 17:39
Temat piercingu u małych dzieci budzi kontrowersje. Widok kilkumiesięcznej dziewczynki z kolczykami w uszach jednych szokuje, innych zupełnie nie dziwi. Zatem kiedy można bezpiecznie przekłuć uszy dziecku i jak to zrobić?
Przekłuwam uszy dzieciom od blisko 20 lat i wielokrotnie spotkałam się z pytaniem jaki wiek jest najlepszy na wykonanie tego zabiegu. Otóż nie ma czegoś takiego. W wielu krajach kulturowo uszy przebija się dziecku zaraz po narodzeniu. Jednakże, czy warto narażać maleństwo na dodatkowe, możliwe źródło infekcji? Niemowlę ma słaby system odpornościowy i nawet niewielka infekcja może doprowadzić u niego do powstania stanu zapalnego wymagającego podania antybiotyku. Dlatego jeśli rodzice zdecydują się na zabieg, podstawową zasadą jest utrzymywanie przekłutych uszu dziecka w czystości. A bywa to dość trudne, gdyż maluszek mimowolnie pociera, a nawet szarpie uszko.
A jak wygląda zabieg? Otóż po dezynfekcji płatków uszu, zaznacza się miejsce przekłucia specjalnym, sterylnym pisakiem z gencjaną. Jest to moment pierwszego stresu. Ważne jest, by nie mówić dziecku, że nie będzie bolało. Ból jest częścią tego zabiegu, jednakże jest on niewielki, łatwy do zniesienia i chwilowy. Dziecko słysząc, słowo „ból”, denerwuje się i zdarza się, że wpada w panikę. Określenie „boli jak uszczypniecie lub jak ukłucie komara” zazwyczaj załatwia sprawę.
Z moich doświadczeń wynika, że kilkuletnie dziewczynki, które same chcą takiej ozdoby uszu są moimi najczęstszymi klientkami. Obecny system przekłucia obu uszu naraz jest szybki i ogranicza stres. Wymaga jednak samodzielnego trzymania prosto głowy. U młodszych dzieci, które trzeba trzymać na kolanach, uszy najlepiej przekłuć jedno po drugim, zmniejszając ryzyko nierówności dziurek.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania medyczne, to nie wolno przekłuwać uszu osobom chorym na: cukrzycę, epilepsję, zapalenie wątroby, hemofilię. Przeciwwskazaniem są też stany zapalne skóry i infekcje (zwłaszcza te obejmujące zmiany ropne). Zabiegom piercingu nie powinny się również poddawać osoby, które są nosicielami wirusa HIV.
Urszula Hajduczenia, kosmetolog, Ladies Studio Urody, Białystok
Fot. Ladies Studio Urody