Osocze bogatopłytkowe
- Sobota, 20 czerwiec 2015 18:19
Aktywne składniki zawarte w osoczu wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny. We wszystkich tych zabiegach wykorzystuje się naturalne procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie.
W dermatologii estetycznej czynniki wzrostu, pobudzając procesy naprawcze, aktywują komórki skóry do produkcji kolagenu. Uczestniczą też w powstawaniu nowych wiązek naczyniowych oraz odbudowują keratynę włosa. Regeneris to produkt biokompatybilny. Rewitalizacja odbywa się na zasadzie Autologicznej Odnowy Komórkowej poprzez aktywację płytek krwi zawartych w osoczu. Dzięki oryginalnemu zestawowi Regeneris, po odpowiednim odwirowaniu krwi, odzyskuje się aż 95 % aktywnych substancji płytkowych. Po dodaniu aktywatorów uzyskujemy skoncentrowany gotowy materiał zabiegowy.
Dzięki serii zabiegów uzyskujemy poprawę struktury, ukrwienia i nawilżenia skóry; regenerację ubytków w skórze; blizn potrądzikowych oraz zmarszczek (szczególnie w miejscach trudnych anatomicznie – szyja, okolice wokół oczu). Bardzo dobre efekty uzyskuje się też w stymulacji wzrostu włosów w różnych rodzajach łysienia, tak u kobiet jak i mężczyzn. Komórki macierzyste uczestniczą też w gojeniu ran, uszkodzeń naskórka, skóry właściwej, owrzodzeń.
Poza tym łączy się zabiegi uszkadzające (peelingi, Dermapen, laser frakcyjny) z osoczem bogatopłytkowym. Rekonwalescencja jest wówczas znacznie szybsza, a efekty bardziej zadowalające.
Kolejną korzyścią z zabiegu jest możliwość wykorzystania go u osób, u których inne zabiegi są przeciwwskazane, np. z powodu alergii. Powrót do aktywności po zabiegu uzależniony jest od techniki podania osocza. Iniekcje „miejsce przy miejscu” metodą mezoterapii pozostawiają efekt obrzęku i zasinienia. Gdy materiał podawany jest kaniulą - wówczas ślady po zabiegu są minimalne. U osób bardzo wrażliwych na ból możliwe jest wykonanie maski z osocza.
Dr n. med. Marta Wilkowska-Trojniel, dermatolog-wenerolog, STDERM, Białystok