Informacja z pierwszej ręki
- Środa, 12 czerwiec 2013 22:59
Dłonie są wizytówką każdego człowieka. Dużo więcej mówią o nim, niż jego ubranie, czy ogólny wygląd. Ich piękny kształt to dar natury, ale już aksamitna, ładnie zabarwiona skóra i zadbane paznokcie to efekt odpowiedniej pielęgnacji.
Na co dzień nasze dłonie narażone są na wiele szkodliwych czynników, zalicza się do nich: kontakt z detergentami, promieniowanie UV, działanie wysokich lub niskich temperatur, małą wilgotność powietrza, urazy, czy zbyt częsty kontakt z wodą. Wszystko to powoduje przesuszenie skóry oraz pozbawienie jej blasku. Jest jednak kilka sposobów na poprawienie kondycji dłoni i paznokci. Sposoby te łączą manicure z zabiegami odżywczymi.
Manicure klasyczny polega na opiłowaniu końcówki paznokcia w celu nadania mu pożądanego kształtu, oraz usunięciu skórek przy użyciu specjalistycznych narzędzi metalowych. Manicure biologiczny różni się od klasycznego tym, że do jego wykonania nie używa się żadnych metalowych narzędzi. Stosuje się jedynie papierowy pilniczek oraz drewniany patyczek do odsunięcia naskórka. Regularne odsuwanie skórek patyczkiem, bez ich wycinania wpływa bardzo korzystnie na wygląd paznokci.
Warto wspomnieć również o manicure japońskim, który różni się od biologicznego tym, iż zamiast lakieru, w płytkę paznokcia wciera się polerką specjalną pastę z krzemionką, która odżywia i wzmacnia paznokcie. Zawiera ona witaminy A i E, pyłek pszczeli oraz szereg mikroelementów, które powodują regenerację płytki. Następnie nabłyszcza się paznokcie talkiem. Zabieg ten pomaga zabezpieczyć płytkę paznokcia przed uszkodzeniami i wilgocią. Nadaje też przepiękny, lustrzany połysk.
Aby przedłużyć trwałość lakieru stosuje się lakierożele. Taki manicure nosi nazwę hybrydowego. Słowo ?hybryda? oznacza połączenie (krzyżówkę) cech dwóch różnych elementów: manicure tradycyjnego i żelowego. Na płytkę paznokcia nakłada się cienką warstwę lakieru bazowego, a następnie lakierożel, które utwardza się pod lampą UV. Po utwardzeniu lakieru, pokrywa się go specjalnym preparatem, który nadaje dodatkowy połysk. Lakierożele gwarantują piękny kolor bez skazy przez 14 dni. Zmywa się je za pomocą specjalnych preparatów.
Na nadchodzący sezon proponuję manicure francuski oparty na matowym i błyszczącym lakierze. Mat może z powodzeniem stanowić bazę, a błysk być uzupełnieniem na koniuszkach paznokci. Taki manicure jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego manicure francuskiego i pokazuje, że może on mieć ?pazur?. Jego interesującą odmianą jest zamiana poziomego paska na pasek w kształcie litery V, jak również półksiężyce w innym kolorze, namalowane u nasady paznokcia.
Kolejnym trendem są pionowe paski. Płytka paznokcia idealnie podzielona na pół dwoma kolorami, gdzie jeden przypomina cień drugiego. Natomiast pasek poprowadzony przez środek, to jeden z tegorocznych wynalazków. Skala różnorodności kolorystycznej lakierów jest szeroka: od neutralnych kolorów poprzez intensywne barwy, aż do odważnych ciemnych tonów.
Bardzo przyjemnym i dobroczynnym zabiegiem, po manicure jest zabieg parafinowy. Polega on na wykonaniu peelingu i masażu dłoni, a następnie nałożeniu maski odżywczej i zanurzeniu dłoni w rozpuszczonej parafinie kosmetycznej. Parafina momentalnie zastyga tworząc na dłoniach ?woskowe rękawice?. Następnie wkłada się rękawice foliowe, a na nie frotte. Wciągu 20 minut parafina natłuszcza i wiąże wilgoć w głębszych warstwach naskórka, więc po zabiegu dłonie są gładkie, jędrne i miękkie.
mgr Kornelia Hlebowicz-Sarat, Samodzielna Pracownia Kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku