Nie zawsze młodzieńczy
- Środa, 30 styczeń 2013 13:57
Skończyłaś 30 lat i już dawno przestałaś być nastolatką. Hormony w Twoim organizmie już nie szaleją, tymczasem wciąż masz problemy z czerwonymi wypryskami i świecącą się cerą. Dbasz o siebie, lecz problem powraca. Niestety ? trądzik nie jest przypisany tylko nastolatkom. Może dotykać również osoby dorosłe. Nie poddawaj się, z tą dolegliwością można skutecznie walczyć!
Przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych to przede wszystkim nasza naczelna choroba cywilizacyjna ? stres. Niedosypianie, chroniczne przemęczenie ? wszystko to powoduje wytwarzanie hormonów zwanych androgenami, które odpowiadają za pracę gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Następuje ich nadprodukcja, a co za tym idzie, powstają wypryski. Życie w dużym mieście również się do tego przyczynia. Przede wszystkim zbyt mocno chlorowana woda, która powoduje wysuszanie skóry i nadmierny łojotok. Oprócz tego, okres zimowy - przy włączonym ogrzewaniu skóra nadmiernie się wysusza i powoduje zbyt dużą produkcję łojotoku.
Nie ma niestety stuprocentowego sposobu zapobiegania trądzikowi. Jednak odpowiedni styl życia może nam pomóc utrzymać skórę twarzy w dobrej kondycji. Warto odpowiednio się odżywiać i zadbać, by dieta była bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty. Unikajmy potraw tłustych, ostrych, a także zbyt mocno przetworzonych. Ważne jest, by dieta była zbilansowana, a posiłki w miarę regularne. Warto zadbać też o dobrze dobraną antykoncepcję ? gdyż to ona w dużej mierze odpowiada za poziom hormonów w organizmie. Przed dobraniem odpowiedniej metody, domagajmy się od ginekologa kompletu badań, w tym morfologii krwi.
O dojrzałą cerę trądzikową należy dbać szczególnie, aby uniknąć szpecących ?pamiątek? w postaci blizn. Sam zdrowy tryb życia nie wystarczy ? chociaż jest oczywiście niezwykle istotny dla walki z trądzikiem. Najważniejsza zasada: jeśli już wypryski pojawiają się na twarzy, absolutnie nie można ich wyciskać! Powoduje to dodatkowe rozprzestrzenianie się bakterii w miejscu wyprysku, a co za tym idzie ? gojenie jest utrudnione. Ważne jest, aby mądrze wybrać odpowiedni dla siebie i skuteczny preparat do codziennej pielęgnacji, spośród licznej oferty aptek i drogerii. Najlepiej korzystać z kosmetyków jednego producenta, ponieważ wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Skuteczne preparaty przeciwtrądzikowe powinny: zmniejszać wydzielanie sebum, działać antymikrobowo, przeciwzapalnie bezpośrednio i pośrednio oraz normalizować keratynizację (rogowacenie) mieszków włosowych.
Badania udowodniły, że wczesne rozpoczęcie odpowiedniego postępowania terapeutyczno-pielęgnacyjnego skraca okres procesu chorobowego i zapobiega powstaniu poważnych powikłań.
Urszula Hajduczenia, mgr kosmetologii, Studio Urody Ladies w Białymstoku
Trądzik - zdecydowanie - należy do najbardziej uprzykrzającego problemu z cerą. Zazwyczaj z tą dolegliwością zgłaszają się do nas osoby poszukujące porady, ale też odpowiednich zabiegów i profesjonalnych kosmetyków. Niestety w trakcie jednorazowej wizyty nie jesteśmy w stanie poprawić stanu cery, a klienci często tego od nas oczekują.
Po pierwsze należy przeanalizować zwyczaje pielęgnacyjne oraz sposób odżywiania się. Podczas konsultacji często dowiadujemy się, że są małe ?grzeszki? dietetyczne (fast foody, pikantne potrawy), a także traktowanie skóry nieodpowiednimi preparatami. Nadal często używany jest spirytus salicylowy oraz inne wysuszające środki. Staramy się przekonać klienta, by zadbał o swój organizm, modyfikując swoją dietę, odstawiając słodycze i hamburgery na rzecz warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik. Zachęcamy do większej aktywności fizycznej, a zwykłe mydła zamieniamy na "medyczne". Z naszej kosmetycznej strony polecamy zarówno młodym, jak i dojrzałym osobom specjalistyczne zabiegi, które przyspieszają polepszenie się stanu cery. Z kolei w ostrych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Pamiętajmy też, że nasza skóra to ogromny organ i jeżeli nie dbamy o swoje zdrowie, sposób odżywiania, higienę czy relaks, ona w końcu też się zbuntuje i zacznie chorować.
Oprac. MB