Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 05:24

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Oceń ryzyko

cm tbs02Palisz papierosy, masz wysoki poziom cholesterolu i podwyższone ciśnienie tętnicze? Jesteś w grupie osób, obarczonych ryzykiem zgonu z powodów kardiologicznych. Skonsultuj się z lekarzem, podejmij działania prozdrowotne i ciesz się dobrym zdrowiem jak najdłużej.
Specjalista medycyny rodzinnej, tzw. lekarz pierwszego kontaktu, zapewnia pacjentom podstawową opiekę zdrowotną. W codziennej pracy samodzielnie konsultuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, a w razie potrzeby kieruje do specjalistycznej diagnostyki lub leczenia szpitalnego.
- Jednym z zadań lekarza rodzinnego jest wykrywanie pacjentów zagrożonych chorobą wieńcową – mówi doktor Kamil Gugała, kardiolog z Centrum Medycznego TBS w Białymstoku. - Każda osoba po 40. roku życia powinna mieć więc ocenione czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, czyli m.in.: zbadany poziom cholesterolu (z rozbiciem na poszczególne frakcje) oraz ciśnienie tętnicze. Lekarz powinien też sprawdzić czy pacjent nie cierpi na jakiekolwiek choroby współistniejące, typu cukrzyca, oraz zapytać czy pali papierosy.
Zebrane informacje i wyniki badań służą lekarzowi do oceny ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych w ciągu najbliższych 10 lat. Ryzyko to ocenia się za pomocą - opracowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne - karty Pol-SCORE.
- W karcie odnajduje się odpowiednią „krateczkę” z liczbą. Przykładowo, 50-letni palący mężczyzna, z nieznacznie podwyższonym poziomem cholesterolu (230 mg/dl) i ciśnieniem tętniczym skurczowym 140 mmHg, ma już wysokie - bo 6% - ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych – tłumaczy doktor Gugała.
Pacjentowi takiemu w pierwszej kolejności zaleca się działania prozdrowotne, czyli rzucenie palenia oraz dietę, która zredukuje podwyższony poziom cholesterolu i obniży ciśnienie. Jeśli w ciągu trzech miesięcy działania te nie przyniosą pożądanego efektu, lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym oraz skierować pacjenta do kardiologa, celem dalszej diagnostyki.
- Dużym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, niezależnie od obecności innych czynników, obarczeni są chorzy na cukrzycę, którzy powinni pozostawać pod regularną opieką poradni kardiologicznej. Poza tym do kardiologa muszą być kierowani wszyscy pacjenci z objawami chorób serca, nawet jeśli ich czynnik ryzyka jest niski – dodaje specjalista z Centrum Medycznego TBS w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz

karta ryzyka SCORE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Oceń ryzyko