Znak jakości i nowoczesności
- Środa, 11 kwiecień 2018 10:50
Doktor Grzegorz Kucharewicz 15 listopada 2017 roku objął funkcję prezesa Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Eskulap” w Białymstoku. Redakcji Zdrowego Białegostoku opowiada o swoich planach na rozwój tej placówki.
Marzena Bęcłowicz: Od kilku miesięcy kieruje Pan spółdzielnią lekarską Eskulap w Białymstoku.
Grzegorz Kucharewicz: Zarządzanie tak renomowaną placówką ochrony zdrowia jak Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap” to ogromne wyzwanie. To w równym stopniu troska o dobro pacjentów, jak i kondycję finansową spółdzielni i jej rozwój. Mam ogromny szacunek do pięćdziesięcioletniego dorobku spółdzielni, do pracy świetnych specjalistów, którym Eskulap zawdzięcza zaufanie pacjentów i wysoką pozycję wśród działających w naszym regionie jednostek ochrony zdrowia.
MB: To ocena człowieka, który tu się urodził i wychował.
GK: Pochodzę z Sokółki. Wychowywałem się w atmosferze umiłowania tradycji i poszanowania odmiennych kultur, które przez stulecia tworzyły niezwykły społeczno-kulturowy pejzaż Podlasia – miejsca spotkań ludzi reprezentujących różne religie i obyczaje. Podlasie to moja „mała Ojczyzna”. W Sokółce się urodziłem, tam ukończyłem liceum i zdałem egzamin maturalny. Po maturze „wyemigrowałem” na Pomorze, by studiować farmację w ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku. Później jednak wróciłem na Podlasie. Przez kilka lat pracowałem w Zakładzie Farmakologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku, jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Bardzo cenię sobie doświadczenia z okresu, gdy kształciłem przyszłych lekarzy. Zwieńczeniem tego etapu mojej kariery zawodowej była obrona pracy doktorskiej. Jestem więc nie tylko farmaceutą, posiadającym specjalizację I stopnia w farmacji aptecznej, ale i doktorem nauk medycznych.
MB: Jest Pan znanym działaczem samorządu aptekarskiego, byłym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej. Działalność samorządowa to niewątpliwie źródło ważnych doświadczeń osobistych i wiedzy o funkcjonowaniu polskiego systemu ochrony zdrowia.
GK: Miałem okazję dobrze poznać meandry polityki zdrowotnej prowadzonej przez różne rządy. Równocześnie jako przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej, wiceprezes, a następnie przez dwie kadencje prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w latach 2005-2016 wielokrotnie uczestniczyłem w pracach komisji zdrowia w Sejmie i Senacie RP, opiniując akty prawne dotyczące ochrony zdrowia. Konsekwentnie zabiegałem o regulacje korzystne dla polskich pacjentów. Ważnym doświadczeniem był udział w debatach poświęconych problemom służby zdrowia, organizowanych przez prezydenta i marszałka senatu. W swoich wypowiedziach podkreślałem, że system opieki zdrowotnej nie może być przedmiotem permanentnych eksperymentów i działań doraźnych, że konieczne są rozwiązania systemowe. Jednocześnie wskazywałem, że wartością nadrzędną polityki państwa w obszarze służby zdrowia musi być zawsze dobro pacjenta. System ochrony zdrowia powinien być oparty na zasadach transparentności, równości i sprawiedliwości społecznej. Zdrowie nie może być dobrem ekskluzywnym, dostępnym tylko dla nielicznych. Działając w tym duchu, już w 2010 r. zaapelowałem o bezpłatne leki dla seniorów i dzieci do siódmego roku życia.
MB: Jako aptekarz jest Pan szczególnie wrażliwy na potrzeby lekowe pacjentów.
GK: Wielokrotnie widziałem w swojej aptece pacjentów, którzy ze względów finansowych rezygnowali z zakupu leków. Właściwa polityka lekowa państwa, troska o prawidłowe funkcjonowanie systemu dystrybucji leków, zagwarantowanie stałego i równego dostępu aptek i ich pacjentów do produktów leczniczych, likwidacja nielegalnego wywozu leków z Polski – to sprawy priorytetowe dla każdego rządu.
MB: Przed Panem nowe wyzwania związane z zarządzaniem spółdzielnią Eskulap - największą niepubliczną placówką służby zdrowia w makroregionie.
GK: Rynek prywatnych usług medycznych w Polsce jest już mocno nasycony, dlatego stale wzmacniamy naszą przewagę konkurencyjną. Mocną stroną naszej spółdzielni jest zespół liczący ponad 200 znakomitych lekarzy specjalistów, cieszących się doskonałą opinią zarówno w swoim środowisku zawodowym, jak i wśród pacjentów. Do tego zespołu wkrótce dołączą nowi specjaliści. Strategia rozwoju Eskulapa zakłada także poszerzenie oferty usług świadczonych przez spółdzielnię oraz zakup nowoczesnego sprzętu, między innymi nowych aparatów USG oraz cyfrowego aparatu mammograficznego. Dużą wagę przykładamy do informatyzacji. Wszystkie gabinety lekarskie wyposażone są w komputery. Chcę też umożliwić naszym pacjentom internetową rejestrację.
Eskulap to dobra marka – znak jakości i nowoczesności. Od lat oferujemy pacjentom indywidualnym oraz firmom kompleksowy program opieki zdrowotnej. Mamy między innymi własne laboratorium diagnostyczne i mikrobiologiczne, rehabilitację, poradnię okulistyczną i stomatologiczną, w tym - finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia - poradnię ortodontyczną dla dzieci. Panie między 50. a 69. rokiem życia zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne w ramach umowy z NFZ. Ponadto świadczymy usługi z zakresu medycyny pracy i medycyny podróży oraz wykonujemy szczepienia ochronne, również na terenie zakładu pracy. Nasze skierowania honorowane są we wszystkich szpitalach. Pacjentom wystawiamy zwolnienia lekarskie, a leki wypisywane przez naszych lekarzy refundowane są ze środków publicznych.
MB: Dziękuję za rozmowę.
Fot. Archiwum prywatne rozmówcy