Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 05:29

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Wyprzedzić raka

cyklosfera02Walcząc z nowotworem – najważniejszy jest czas. Czas od chwili rozpoznania choroby. Czas w jakim następuje odpowiedź na leczenie. Czas od wykrycia wznowy. Kolejna bardzo istotna rzecz, to łatwy dostęp do nowoczesnej i dokładnej diagnostyki
W odpowiedzi na rosnące potrzeby zdrowotne mieszkańców Podlasia, w funkcjonującym w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym ośrodku diagnostycznym Bioskaner+, powstało nowe miejsce – Cyklosfera PET/CT. Jest ono dedykowane dla pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi.
Choroby onkologiczne stały się największą zmorą naszych czasów. Każdy z nas ma w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kogo stracił w przegranej walce z tą straszną chorobą. Często widzimy apele dotyczące zbiórek i innych aktywności mających na celu pozyskanie środków na drogie leczenie. I chociaż medycyna rozwija się bardzo dynamicznie – powstają nowe leki, nowe metody diagnostyczne, a naukowcy prześcigają się w poszukiwaniu coraz szybszych i skuteczniejszych metod leczenia – okazuje się, że na najważniejsze czynniki walki z podłożem wielu chorób, ogromny wpływ mamy my sami.
Sięgnijmy do statystyk. Otóż pokazują one, że na stan naszego zdrowia w 53% wpływa styl życia. Skuteczne i racjonalne możemy zadbać o siebie poprzez zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, ograniczenie lub najlepiej odstawienie używek. Możemy też dołożyć wszelkich starań, żeby nasze życie było na tyle harmonijne i spokojne, na ile jest to możliwe. Działania te mogą zdecydowanie poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale są też czynnikami, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
Trzy pozostałe czynniki dotyczące stanu naszego zdrowia to – genetyka (16% - mamy na nią niestety wyjątkowo ograniczony wpływ), środowisko (21% - szczęśliwie na Podlasiu jest ono dosyć korzystne) oraz służba zdrowia (10% - jest na bardzo dobrym poziomie, problem leży jedynie w dostępności).
Jakość podlaskiej służby zdrowia jest na najwyższym, światowym poziomie. Nie odbiegamy od obowiązujących w innych krajach standardów, ani pod względem wykształcenia lekarzy, ani pod względem dostępności najnowszej aparatury. Kolejnym tego potwierdzeniem jest nowy ośrodek badań PET/CT – Cyklosfera.
W województwie podlaskim, podobnie jak na całym świecie nowotwory złośliwe stanowią drugi, po chorobach krążenia, czynnik umieralności. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, za 23% wszystkich zgonów w naszym województwie odpowiedzialne są właśnie choroby nowotworowe (największy wzrost zachorowań dotyczy grupy pacjentów w wieku powyżej 50-ciu lat). Niepokojące są również dane dotyczące młodszych grup wiekowych. Z analizy częstości występowania wszystkich schorzeń (nie tylko onkologicznych) w województwie podlaskim w 2015 r., wynika, iż w grupie wiekowej 35-54 lata, nastąpił ponad dwukrotny wzrost liczby schorzeń, w stosunku do młodszej grupy wiekowe – 19-34 lata. Najczęstszym miejscem powstawania raka - u obojga płci - jest skóra, drugim co do częstości miejscem jest u mężczyzn gruczoł krokowy, a u kobiet gruczoł piersiowy. Niemniej, rakiem prowadzącym najczęściej do śmierci jest u obojga płci rak oskrzela. W 2014 r. w Polsce z powodu nowotworów złośliwych zmarło aż 95.565 osób (42.875 mężczyzn i 42.875 kobiet), w tym w województwie podlaskim - 2.784 osób (1.558 mężczyzn i 1.226 kobiet), co stanowiło 23,5% zgonów w całym województwie. W województwie podlaskim najwięcej zgonów wśród mężczyzn nastąpiło z powodu nowotworu złośliwego oskrzeli i płuc (31,5%), wśród kobiet z powodu nowotworu złośliwego piersi (14,1%).
- Pośród tych strasznych statystyk, pocieszający jest fakt, że już teraz możemy zaoferować podlaskim pacjentom najlepsze i najnowocześniejsze metody diagnostyczne, jakie są dostępne na świecie - mówi Magdalena Skrzycka, dyrektor zarządzający pracownią Cyklosfera. - PET/CT to diagnostyka skierowana właśnie do pacjentów chorujących między innymi na schorzenia będące jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na Podlasiu – raka prostaty i raka piersi. Bardzo staramy się o to, żeby dostrzeżono potencjał naszego ośrodka i w ślad za kontraktem NFZ na rezonans, który ma już pracownia Bioskaner, wkrótce podpisany został również kontrakt na badania PET/CT – tak ważne na naszym obszarze. Pacjenci bez kolejek, w nowoczesnych, komfortowych i zaprojektowanych z myślą o ich wygodzie pomieszczeniach, mogą poddać się badaniu, które jest decydujące dla ich dalszego leczenia. Nasz personel to najlepsi klinicyści i specjaliści medycyny nuklearnej i - co nie mniej ważne - to bardzo życzliwi ludzie, którzy w pacjencie widzą człowieka, często przerażonego rozpoznaniem strasznej choroby nowotworowej. Jesteśmy bardzo często taką „linią wsparcia” dla pacjenta, bowiem diagnoza „rak” oznacza nic innego jak przewlekłą chorobę, z którą należy się zmierzyć.
Główne cele diagnostyki PET/CT to przede wszystkim, tak istotna dla wyboru najlepszego schematu leczenia, początkowa ocena stadium zaawansowania nowotworu. Oceniane są również późniejsze odpowiedzi na zastosowane leczenie, żeby ciągle, ścigając się z czasem stosować jak najmniej wyniszczające dla pacjenta, a jednocześnie jak najbardziej zabójcze dla nowotworu, leczenie. Dodatkowo PET/CT stosuje się w przypadku wznowy choroby nowotworowej. Ocenia się wówczas jej zakres, stadium i obszar. Metoda ta jest podstawową w medycynie nuklearnej dla onkologii, urologii, kardiologii itp. Szczegółowe wskazania do tego badania można znaleźć m.in. na stronach NFZ.
Dotychczas, w Laboratorium Obrazowania Molekularnego Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, istniała możliwość skorzystania tylko z urządzenia PET/MR i rezonansu magnetycznego, obsługiwanego przez spółkę celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzisiaj pacjent może skorzystać też z wyjątkowego, poszerzonego potencjału diagnostycznego i wiedzy oraz doświadczenia najlepszych klinicystów.

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Wyprzedzić raka