Opowieść o pięknej skórze
- Wtorek, 13 luty 2018 13:11
Dawno, dawno temu; za lasami, za górami żyła księżniczka. Jej piękna i zdrowa skóra były zasługą prawidłowego odżywiania się oraz oznaką zdrowia jej organizmu. To nie bajki moi Drodzy Czytelnicy. Problemy skórne wywołane są niestety stanami zapalnymi organizmu powiązanymi z błędami żywieniowymi.
Wiele osób zadaje sobie pytanie - „Jak poprawić wygląd skóry”? Na krótką metę pomogą oczywiście kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne. Jednak bez ingerencji wewnętrznej nic nie poskutkuje na dłużej. Niezbędne jest zatem wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, poparte terapią oczyszczającą organizm, np. z pasożytów, bakterii czy drożdży, w połączeniu z dietą eliminacyjną (np. wykluczenie nabiału, cukru, glutenu).
Jest kilka grup pokarmowych, które pozytywnie wpływają na kondycję naszej skóry. Po pierwsze są to tłuste ryby lub olej rybi w kapsułkach.
- Tłuste ryby są dobrym źródłem nienasyconych kwasów omega-3, niezbędnych dla zdrowej skóry - mówi Małgorzata Markowska, właścicielka sklepu Zdrowy Kiełek w Białymstoku. - Zapewniają zdrowie błon komórkowych, od których zależy zdrowy wygląd skóry oraz odpowiedni poziom jej nawilżenia. Kwasy te są też ważnym hamulcem niepożądanych procesów zapalnych, a płonąca czerwień na skórze towarzysząca egzemie czy trądzikowi, demonstruje właśnie stan zapalny.
Na stan skóry wpływają też kolorowe warzywa i owoce, charakteryzujące się wysoką zawartością substancji przeciwutleniających, rozpuszczalnych w tłuszczach.
- Wewnętrzna warstwa skóry utworzona jest z tkanki tłuszczowej oraz łącznej, w postaci kolagenu i elastyny. Marchew, dynia, owoce rokitnika, papryka, słodkie ziemniaki, kurkuma czy mango zawierają sporo rozpuszczalnych w tłuszczach i chroniących naszą skórę przed działaniem wolnych rodników karotenoidów Spowalniają starzenie chroniąc kolagen oraz sprawiają, że skóra jest ładnie zabarwiona - mówi Małgorzata Markowska.
Kolejnym bohaterem opowieści o pięknej skórze jest awokado. Podobnie jak pomarańczowe warzywa, owoce czy przyprawy, jest ono źródłem karotenoidów oraz silnego przeciwutleniacza - rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy E.
- Tokotrienole i tokoferole będące frakcjami witaminy E, zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników w podskórnej warstwie tłuszczu oraz chronią przed działaniem promieniowania UVB i UVA. Awokado znakomicie nawilża naskórek i sprawia, że cera staje się aksamitna. Kwas oleinowy z awokado chroni przed podrażnieniem, redukuje zaczerwienienia oraz wpływa pozytywnie na nawilżenie naskórka - dodaje właścicielka Zdrowego Kiełka.
Wybierając awokado należy zwrócić uwagę czy jest ono dostatecznie dojrzałe, ma kremową konsystencję i „odchodzi” od skórki przy obieraniu.
- Pełne ziarna (np. len, kasza gryczana lub jaglana, ciemny ryż, komosa ryżowa) także dodają zdrowego wyglądu naszej skórze. Są znakomitym źródłem witamin z grupy B, w tym np. niacyny łagodzącej trądzik i poprawiającej krążenie w skórze, czy biotyny wpływającej pozytywnie na ogólny wygląd skóry i jej strukturę - tłumaczy pani Małgosia.
Osobom mającym problemy skórne poleca się też suplementację dobrej jakości witaminami z grupy B. Dawki terapeutyczne są wysokie - B-50 kompleks, a w niektórych przypadkach nawet B-100 podawane trzy razy dziennie. Witamina B12 jest także istotna dla zdrowego wyglądu skóry w przypadku przebarwień. Tę znajdziemy wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego lub w postaci dobrych preparatów (polecamy formę metylowaną B12).
- Na koniec i na początek - bo jest on wyjątkowo ważny dla zdrowia naszej skóry - cynk. Jego bogatym źródłem są pestki dyni oraz krewetki. Reguluje on pracę gruczołów łojowych, dlatego osobom z nadmiernie tłustą skórą czy trądzikiem, poleca się suplementację cynkiem. Pierwiastek ten jest wykorzystywany przez białe krwinki do kodowania genów zwalczających infekcje - dodaje Małgorzata Markowska.
MB, Fot. Zdrowy Kiełek