Zdrowy Białystok

Piątek, 19 04 01:42

Ostatnia modyfikacja:piątek, 19 04 2024

Perfekcja w protetyce

centrum o p- Całkowicie zmienili moje podejście do niepełnosprawności. Zrozumiałem, że to nie proteza ma zaakceptować mnie, ale ja ją. Przed wypadkiem korzystałem z życia pełną piersią, uprawiałem sport i uwielbiałem tańczyć. Dzięki zaopatrzeniu wykonanym w Centrum Ortopedyczno-Protetycznym robię to nadal - mówi Artur Boniecki, pacjent Centrum Ortopedyczno-Protetycznego.
Protetyka to zindywidualizowany i kilkustopniowy proces przywracania mobilności, utraconej w wyniku amputacji kończyny. Jej celem jest umożliwienie, a w dalszej kolejności, poprawa techniki, dynamiki oraz komfortu poruszania się. Pacjent w wyniku współpracy z protetykiem otrzymuje protezę - przedmiot ortopedyczny, złożony z kilku komponentów, których ilość podyktowana jest poziomem amputacji, stopniem zaawansowania w poruszaniu się.
- Schemat naszej współpracy pacjent - protetyk zaczyna się od konsultacji. Bezpośredni kontakt z naszym specjalistą umożliwia profesjonalną ocenę potrzeb, możliwości fizycznych i oczekiwań pacjenta. Prezentujemy też najnowsze rozwiązania technologiczne - mówi Emil Chojnowski, właściciel Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku.
Jeśli pacjent jest zainteresowany dalszą współpracą, następnym krokiem jest pobranie miary za pomocą negatywu gipsowego lub skanowania kikuta. Jest to podstawowa i najistotniejsza czynność przy wykonywaniu produktów indywidualnych.
- Jakość i precyzja pomiaru, umiejętna ocena i zastosowana technika wpływają na dopasowanie oraz funkcjonalność protezy. Pomiar tradycyjny polega na ustaleniu obwodów kikuta i tymczasowym zabandażowaniu opaskami gipsowymi, celem uzyskania negatywu (odwzorowania kikuta). Metodą bardziej precyzyjną i mniej inwazyjną jest skanowanie - dodaje Pan Emil.
Następnie protetyk, w oparciu o uzyskany wcześniej negatyw gipsowy lub skan 3D kikuta, wykonuje pierwszy lej protezy, tzw. testowy. Wprowadzona koncepcja umożliwia ewentualne modyfikacje, które przełożą się na lej ostateczny.
- Naszym celem jest doskonały produkt finalny, dlatego nieodzowna jest ścisła współpraca. Pacjent wyposażony w lej próbny, wraz z elementami mocującymi oraz stopą, stawia pierwsze kroki. Oceniany jest sposób użytkowania, wspólnie z technikiem ustalane są też ewentualne poprawki i modyfikacje - tłumaczy Emil Chojnowski.
W momencie gdy pacjent zaakceptuje lej testowy, technik wykonuje lej ostateczny z kompozytów węglowych, charakteryzujących się niską wagą, estetyką i dużą wytrzymałością. Szczególną uwagę przykłada się do uzyskania optymalnych ustawień protezy i wyosiowania zgodnego z charakterystyką wykorzystanych komponentów.
- Na rynku dostępnych jest wiele komponentów protetycznych. Są to różnego rodzaju stopy protezowe (dynamiczne, węglowe, sportowe), adaptory (tytanowe, aluminiowe, stalowe) czy stawy kolanowe (hydrauliczne, pneumatyczne, mechaniczne). Wiadomo - pacjenci nie muszą ich znać, dlatego my dajemy im możliwość bezpłatnego testowania, celem wybrania odpowiedniego. Korzyść wynikająca z jakości finalnego produktu jest obopólna. Dynamika i komfort poruszania się pacjenta, są równoznaczne z satysfakcją zawodową naszego specjalisty - dodaje pan Emil z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego.
Ostatnią czynnością jest wykonanie pokrycia kosmetycznego, imitującego kształt nogi.
Warto pamiętać, że współpraca pacjent - protetyk powinna być kontynuowana po wykonaniu protezy.
- Obwody kikuta mogą ulec zmianie, co negatywnie wpłynie na korzystanie z protezy. W takim wypadku konieczny jest serwis protezy. Jej modularna budowa umożliwia modyfikację lub ewentualną wymianę poszczególnych elementów. Usprawnianie lub wymiana wyeksploatowanych elementów mogą być dokonywane na bieżąco podczas przeglądu. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pacjenta ważny jest systematyczny kontakt z protetykiem - mówi Emil Chojnowski.
Centrum Ortopedyczno-Protetyczne to sieć salonów medycznych i producent zaawansowanych, indywidualnych przedmiotów ortopedycznych dla każdej grupy pacjentów.
- Protezy wykonujemy we własnych pracowniach według światowych standardów. W naszej ofercie znajdują się protezy kończyn dolnych i górnych oraz inne przedmioty ortopedyczne (gorsety, ortezy). Nasze wieloletnie doświadczenie oraz pogłębiana wiedza dają najlepsze rozwiązania technologiczne, co przekłada się na poziom wykonywanych przedmiotów. Podczas produkcji protez koncentrujemy się na szczegółach, dbamy o bezpieczeństwo, komfort, estetykę i design - dodaje pan Emil.
MB, Fot. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Perfekcja w protetyce