Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 05:58

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Mammografia - nie tylko dla mam

eskulap102017Panie, które regularnie wykonują mammografię rzadziej umierają z powodu raka piersi, w porównaniu do tych, które nie poddają się tym badaniom systematycznie. Otóż to! Badajmy się drogie panie. Chrońmy nasze życie.
Statystyki są przerażające. Wskazują, iż rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, i że rokrocznie odnotowuje się w Polsce blisko 13 tys. nowych przypadków zachorowań. Pokazują także, że z powodu raka piersi rzadziej umierają te panie, które systematycznie poddają się badaniom kontrolnym. Zatem drogie panie - jeśli chcecie w porę wykryć zmiany nowotworowe w piersiach, pamiętajcie o regularnych badaniach - mammografii, USG oraz niezwykle ważnej comiesięcznej samokontroli. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny.
A jakie badanie wykonać? Zapraszam do lektury artykułu.
Zarówno USG jak i mammografia są podstawowymi badaniami piersi. Różnią się tym, że wykonując USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a mammografię - promieniowanie rentgenowskie. Czym zatem kierować się przy wyborze metody? Otóż wszystko zależy od budowy piersi, które to składają się z dwóch rodzajów tkanek - gruczołowej oraz tłuszczowej. U kobiet młodszych przeważa tkanka gruczołowa, u starszych tłuszczowa.
Mammografia zalecana jest głównie paniom po ukończeniu 50. roku życia, których piersi zbudowane są w przeważającej ilości z tkanki tłuszczowej. To właśnie w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Badanie polega na tym, że pacjentka kładzie pierś na płytce, a technik wykonujący badanie przyciska ją drugą płytką i robi prześwietlenie. Następnie takie samo zdjęcie robi się w projekcji bocznej (wkładając pierś pomiędzy dwie płytki). Badanie powtarza się dla drugiej piersi. Badanie wykrywa bardzo małe, nawet milimetrowe zmiany. Ponadto obrazuje kształt ewentualnego guza, uwidacznia też mikro- lub makrozwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia, mogące być jednym z objawów raka piersi.
Kobietom młodszym, które mają piersi o budowie gruczołowej zaleca się wykonywanie ultrasonografii, gdyż ten rodzaj tkanki jest łatwiej ocenić w tym badaniu. USG stanowi też idealne dopełnienie po wykonanej mammografii, szczególnie u kobiet z przewagą budowy gruczołowej piersi. W czasie badania można bowiem ewentualną zmianę w piersi oglądać wielokrotnie, w wielu projekcjach. Ponadto obraz badania ultrasonograficznego pozwala odróżnić łagodną torbiel od guza nowotworowego.
Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi z zastosowaniem mammografii objęte są w Polsce kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Badane są za darmo (raz na dwa lata) okazując jedynie dowód osobisty. Młodsze lub starsze panie także nie muszą płacić, by się zbadać. Potrzebują jednak skierowania od ginekologa lub lekarza rodzinnego.
Natomiast na badanie ultrasonograficzne kieruje lekarz ginekolog. Można je także zrobić odpłatnie.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz

Bezpłatne badania mammograficzne, dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonują w Białymstoku świadczeniodawcy wyłonieni przez Narodowy Fundusz Zdrowia w drodze konkursu ofert. Jednym z nich jest obecnie Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap” mieszcząca się przy ul. Nowy Świat 11 C. Badania w tej placówce można zrobić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00.
Zapraszamy wszystkie panie - nie tylko mieszkanki Białegostoku. Gabinet znajduje się na parterze, tuż obok rejestracji. Tel. 85 745 00 36.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Mammografia - nie tylko dla mam