Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 06:05

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Lekarski krwiopijca

bumbat otochStawianie pijawek. Ta niekonwencjonalna metoda leczenia jest skuteczna w zwalczaniu ponad 80% chorób. Choć u niektórych wywołuje strach, jest z dużym powodzeniem stosowana na świecie od niepamiętnych czasów.
Na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek. Tylko jeden z nich ma zastosowanie w medycynie. Jest to pijawka lecznicza - Hirudo medicinalis.
- Pijawka lecznicza przystawiana jest w chore miejsce na ciele pacjenta i tam pozostaje - mówi Undram Namsrai, lekarz medycyny tradycyjnej z Gabinetu masażu i akupunktury „Bumbat Otoch” w Białymstoku. - Zabieg nie jest bolesny, ponieważ wśród związków wpuszczanych przez pijawkę do krwiobiegu są takie, które mają działanie przeciwbólowe i znieczulające.
Po przekłuciu skóry pijawka zaczyna uwalniać do krwi swoje unikalne substancje chemiczne o działaniu leczniczym. Do tej pory, takich biologicznie czynnych substancji, wyizolowano ponad 150 rodzajów. Najlepiej poznaną jest hirudyna.


- Jest to lek mający bardzo silne (wielokrotnie silniejsze od najczęściej stosowanej heparyny) działanie przeciwkrzepliwe i antykoagulacyjne. Oprócz tej substancji gruczoły ślinowe pijawek zawierają m.in.: prostaglandyny, bdelinę, galantynę, hialuronidazę, lipazy, peptydazy, chloromycetynę i wiele innych. Dość dokładnie poznane jest działanie substancji przeciwbólowych, przeciwzapalnych, znieczulających, regulujących ciśnienie tętnicze krwi, a nawet antybiotyków. Składają się one na całą „aptekę” mieszczącą się w małym ciele pijawki lekarskiej - tłumaczy lekarz Undram Namsrai.
Lista chorób i dolegliwości, na które stosuje się pijawki jest bardzo długa. Skutecznie leczą one: choroby serca, nadciśnienie, niedociśnienie, choroby płuc i oskrzeli, anginę, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, wysoki cholesterol, alergie, choroby skóry, łuszczycę, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, trudno gojące się rany, hemoroidy, rwę kulszową, zapalenie korzonków, bóle stawowe, obrzęki powypadkowe, krwiaki i zakrzepy, półpasiec, choroby kręgosłupa, nerek, prostatę, proces zapalny dróg naczyniowych oka, niektóre nowotwory, procesy starzenia. Pijawki są również bardzo często wykorzystywane przy replantacjach kończyn, palców, piersi, uszu oraz przy kuracjach odmładzających.
- Czas leczenia pijawkami dobiera się indywidualnie, ponieważ rezultaty są zależne od wielu czynników. Są to: wiek pacjenta i jego nastawienie oraz stan zaawansowania choroby i jej przebieg. Zabieg może trwać od 15 do 90 min - dodaje lekarz Namsrai.
Bardzo istotną rzeczą jest to, iż pijawki stosowane do leczenia są hodowane w warunkach laboratoryjnych - zgodnie z konwencją waszyngtońską i zawsze mają świadectwo pochodzenia. Są przebadane i wolne od bakterii, stosowane jednorazowo, a po każdym zabiegu utylizowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Są one jak jednorazowe strzykawki. Nie mogą być użyte kolejny raz ponieważ istnieje ryzyko, że przeniosą zarazki.
- Miejsce na skórze, do którego ma być przyłożona pijawka powinno być odpowiednio przygotowane. Pacjent przez około 48 godzin przed terapią nie powinien używać dezodorantów, antyperspirantów i innych kosmetyków. Dobę przed zabiegiem trzeba stosować do higieny wyłącznie naturalne, bezzapachowe mydła. Nie zaleca się też spożywania alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz ostrych przypraw typu kurkuma, chilli, curry czy czosnek. Używki te mogą powodować dodatkowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w skojarzeniu z zabiegiem może być szkodliwe - dodaje lekarz Undram Namsrai.
Przeciwwskazaniem do hirudoterapii jest m.in.: hemofilia, anemia, antybiotykoterapia oraz ciąża gdyż zawarte w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawek hirudozwiązki mogą w skrajnych przypadkach powodować poronienia. Pijawkami nie powinno się też leczyć dzieci poniżej dziesiątego roku życia.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Lekarski krwiopijca