Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 06:03

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

I masz poukładane

Kasetka tygodniowa ELENA 7 dni 4 dawkowaniaRano, w południe, wieczorem. Przed jedzeniem, po jedzeniu lub w jego trakcie. Bywa tak, że jednego dnia musimy zażyć kilka, a czasem nawet kilkanaście różnych leków. Przyjmowanie tak dużych ilości lekarstw obarczone jest ryzykiem pomyłki. Jak do tego nie dopuścić? Zapraszam do lektury artykułu.
Nasi stali Czytelnicy zapewne pamiętają, że w ostatnim wydaniu Zdrowego Białegostoku pisaliśmy o zasadach prawidłowego zażywania leków. Tym razem chcemy skupić się na kilku przydatnych sposobach radzenia sobie z przyjmowaniem dużych ilości medykamentów.

W miarę starzenia się cierpimy na coraz więcej różnych dolegliwości. Wielolekowość, czyli przyjmowanie wielu leków równocześnie, to spory problemem właśnie osób starszych. Okazuje się bowiem, że niektórzy zażywają dziennie kilka, a nawet kilkanaście różnych preparatów. Są to nie tylko leki dostępne na receptę, lecz także te kupowane bez recepty oraz suplementy diety. I tu pojawia się problem. Jak poradzić sobie z tak dużą ilością leków? Jak nie pominąć zaleconej dawki i przyjąć ją o właściwej porze? Otóż istnieją specjalne pudełka na tabletki, które są pomocne w zapamiętaniu pory przyjmowania leków.
- W aptece możemy kupić specjalne kasetki na leki. Posiadają one przegródki na dni tygodnia i trzy lub cztery pory dnia. Dzięki temu leki możemy posegregować raz w tygodniu, a pusta przegródka będzie oznaczać, że lek już zażyliśmy - tłumaczy Anna Piasecka, kierownik działu sprzedaży z firmy El-Comp z Elbląga.
Takie pojemniki przeznaczone są dla pacjentów, którzy samodzielnie przyjmują leki, dzięki wskazaniu pór dnia na odpowiedniej przegródce z przygotowaną porcją leków. Ułatwiają one konsekwentne prowadzenie terapii lekowej i zmniejszają ryzyko pominięcia wskazanego leku o określonej porze lub pomylenia go z innym.
- Pojemniki te zalecane są szczególnie osobom cierpiącym na choroby związane z zaburzeniami pamięci prospektywnej. Łagodzą przebieg niedołęstwa starczego o podłożu chorobowym (choroba Alzheimera, Parkinsona) - dodaje przedstawicielka firmy El-Comp.
Inne pomoce to np. przecinarki tabletek (z pojemnikiem na leki), które umożliwiają przyjmowanie leków w połówkowej lub częściowej dawce według wskazań lekarza. W wyznaczonej w przecinarce przegródce można przechowywać leki, dzięki czemu pacjenci z zaburzeniami zapamiętywania, np. w chorobie Alzheimera, mogą samodzielnie przyjmować leki.
- Nasze kruszarki do tabletek (z pojemnikiem na leki) umożliwiają przyjmowanie leków w postaci rozkruszonej. Przeznaczone są dla osób mających trudności z przełykaniem. Rozkruszenie tabletek przez kruszarkę umożliwia podanie leku choremu np. z gastrostomią odżywczą przez PEG. W wyznaczonym pojemniku można przechowywać leki, dzięki czemu konsekwentnie prowadzi się terapię lekową i zmniejsza się ryzyko pominięcia wskazanego leku – mówi Anna Piasecka.
Często lekarze zapisują schematy dawkowania leków symbolami, np. 0 – 0 – 1. Co znaczy taki zapis? Otóż „0” oznacza nie przyjmować leku, w tym przypadku rano i w południe, natomiast „1” - zażyć lek, tutaj wieczorem. Przykładowo:
- 0 – 0 – <1 - lek zażyć tylko raz dziennie – wieczorem, znaczek „<1” informuje o przyjęciu go przed kolacją.
- 1> – 0 – 0 - lek zażyć tylko rano, po śniadaniu o czym informuje znak „1>”.
Na koniec warto dodać kilka słów o firmie El-Comp. Specjalizuje się ona w produkcji wyrobów medycznych oraz pomocniczych. Dystrybuuje swoje produkty do firm farmaceutycznych i aptek w Polsce i za granicą. Główną gałęzią rozwoju firmy jest produkcja i sprzedaż wyrobów, które są pomocne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. A są to wspomniane już dzienne i tygodniowe kasetki do dawkowania leków - także z alarmem, przecinarki oraz kruszarki do tabletek ale także jałowe i niejałowe pojemniczki na mocz i kał, wyciskarki do past i kremów, czyściki do języka z uchwytem na nić dentystyczną, torebki izotermiczne do transportu leków (m.in. insulin i szczepionek) z apteki do domu oraz silikonowe opaski z nadrukiem „Jestem diabetykiem”. Wszystkie wyroby firmy El-Comp objęte są certyfikatami Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, co świadczy o ich wysokiej jakości i bezpieczeństwie stosowania. Szczegóły na www.el-comp.pl.
Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna I masz poukładane