Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 06:01

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Pamiętaj o USG piersi

ultramed0417Październik - miesiąc świadomości i walki z rakiem piersi. To właśnie wtedy docierają do nas zewsząd apele o regularnych badaniach. Gdy październik się kończy, zapominamy o profilaktyce. Tak być nie powinno!
Rak piersi jest najczęściej występującym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym. Stanowi główną przyczynę zgonów pań z powodu chorób nowotworowych. Tylko w 2008 roku stwierdzono w naszym kraju 14.576 nowych zachorowań. W tym samym roku zarejestrowano też niestety 5.362 zgony z powodu raka piersi. Za to, że tak się dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza. Badajmy się - nie tylko w październiku.

- USG piersi to pierwsze i podstawowe badanie, które skutecznie wykrywa łagodne oraz złośliwe zmiany w piersi - mówi dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG „Ultramed” w Białymstoku. - Jest to niezwykle cenne badanie do oceny piersi o dużej gęstości gruczołowej - typowych zwłaszcza dla młodych kobiet (przed menopauzą, aktywnych hormonalnie) i powinno być metodą z wyboru w tej grupie pacjentek. Jest to też dobra metoda badania torbieli piersi.
O ile USG piersi zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, to mogą z niego korzystać również pacjentki starsze, z tego względu, że pomaga wykrywać zmiany, których nie wykazuje badanie mammograficzne.
- USG wykonuje się także w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, gdyż umożliwia ono różnicowanie zmian torbielowatych i litych oraz pozwala na bardziej precyzyjną ocenę wielkości i granic zmian ogniskowych. Warto też dodać, iż ultrasonografia piersi jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym, można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących. Nie wymaga też specjalnego przygotowania - dodaje doktor Bobrowski.
Profilaktycznie USG piersi warto robić regularnie. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia w piersiach, których wcześniej nie było, np. guzki; nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią; zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Wśród objawów wymienia się też zmieniony kształt lub kolor piersi albo brodawki, zmarszczenia, wciągnięcia, owrzodzenia.
- Podczas badania USG, pod kontrolą sondy, wykonuje się także biopsje cienko- lub gruboigłowe oraz punkcje torbieli, a pobrany materiał pozwala na ostateczne różnicowanie mikroskopowe patologii. Badanie z tzw. opcją dopplerowską zwiększa dodatkowo czułość i swoistość ultrasonografii w różnicowaniu zmian łagodnych i tych podejrzanych o złośliwość – tłumaczy właściciel Ultramedu.
Na wynik badania wpływ mają zarówno jakość sprzętu, możliwości rozdzielcze aparatów, technika przeprowadzania badania, doświadczenie badającego, jak i różnice w ułożeniu piersi przy kolejnych badaniach. Trudna może być także ocena bardzo dużych piersi.
- W większości przypadków przyczyny zachorowań na raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Wiadomo jedynie, że czynnikami podwyższającymi ryzyko są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, późna menopauza, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2. Natomiast kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych - wyjaśnia doktor Radosław Bobrowski.
Na koniec przypominamy raz jeszcze wszystkim paniom. Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Powinno ono składać się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacyjnego.
- Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi. W przypadku kobiet niemiesiączkujących można badać się dowolnego dnia, raz w miesiącu. Jeśli pani wykryje jakikolwiek guzek w jednej piersi, konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeśli będzie tam podobna zmiana, to zazwyczaj nie jest groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale zawsze wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach pani powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem - dodaje doktor Bobrowski.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Pamiętaj o USG piersi