Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 05:37

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Sercowe sprawy

ekgeskulap04Obecnie choroby układu krążenia przybrały formę epidemii. To właśnie one „odpowiedzialne” są za blisko połowę wszystkich zgonów. Zatem jak dbać o serce? Warto postawić na badania profilaktyczne i kontrolne, o których opowie dr n. med. Bogdan Galar, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Eskulap” w Białymstoku.
Kardiologia jest jedną z najważniejszych dziedzin medycyny. To nauka nie tylko o sercu, ale także o całym układzie krążenia. Wśród jej działów wyróżnić należy kardiologię zapobiegawczą, która zajmuje się promocją zdrowego stylu życia i zwalczaniem czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych; kardiologię nieinwazyjną zajmującą się diagnostyką i leczeniem farmakologicznym oraz kardiologię inwazyjną obejmującą zabiegi układu krążenia.

- Jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących dolegliwości ze strony układu krążenia, to na pierwszą profilaktyczną wizytę u kardiologa powinniśmy zgłosić się po ukończeniu czterdziestego roku życia - w przypadku mężczyzn oraz po pięćdziesiątce, jeśli chodzi o kobiety - mówi doktor Bogdan Galar.
W czasie tej wizyty lekarz najczęściej zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, czyli m.in.: morfologię, oznaczenie poziomu cukru, parametrów nerkowych oraz cholesterolu i jego składników. Wykonuje też badanie elektrokardiograficzne, tzw. EKG a następnie interpretuje otrzymane wyniki.
- Jeśli w wymienionych badaniach lekarz dopatrzy się jakichś nieprawidłowości, bądź pacjent skarży się na dolegliwości ze strony układy krążenia, wówczas diagnostyka zostaje rozszerzona. I tu mamy do wyboru naprawdę spory wachlarz badań. Są to: echo serca, EKG wysiłkowe tzw. test wysiłkowy, Holter EKG i Holter ciśnieniowy - dodaje doktor Galar.
Echo serca, mówiąc najprościej, polega na oglądaniu serca aparatem USG wzbogaconym o możliwość pomiaru przepływu krwi. Badanie to wykonuje się, by ocenić budowę i pracę zastawek, zmierzyć wielkość i pracę komór, grubość ścian serca oraz zdiagnozować ewentualne wady serca. Badanie powinno być wykonane, kiedy u pacjenta pojawia się m.in.: nietolerancja wysiłku, duszność, zadyszka lub zaburzenia rytmu. Wskazuje ono wówczas przyczynę tych dolegliwości.
Test wysiłkowy wyjaśnia nam z kolei jaki jest charakter zgłaszanych przez pacjenta bólów w klatce piersiowej. Badanie polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego jakim jest marsz na bieżni elektrycznej.
- Jeśli w czasie testu wysiłkowego stwierdzam, że dolegliwości pacjenta spowodowane są chorobą, wówczas zlecam mu leki i za jakiś czas umawiam się z nim na ponowne wykonanie testu. Jest to wówczas tzw. test rokowniczy, który daje mi odpowiedź na pytanie czy zastosowane leczenie przynosi zamierzony efekt - wyjaśnia specjalista.
Holter EKG to nic innego jak ciągła rejestracja pracy serca, trwająca 24, a czasem nawet 48 godzin, podczas codziennej aktywności chorego. Badanie zalecane jest osobom, które odczuwają nierównomierną pracę serca, gdyż pozwala na diagnostykę zaburzeń rytmu serca, zmian niedokrwiennych czy pauz w jego pracy. Z kolei Holter ciśnieniowy służy do wykrywania nadciśnienia tętniczego lub oceny skuteczności leczenia nadciśnienia. Jest to całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego. Pomiary dokonywane są co pół godziny w ciągu dnia, co godzinę w nocy, a także na żądanie pacjenta, np. w momencie wystąpienia dolegliwości.
- Pojedyncze pomiary zwykłym ciśnieniomierzem nie zawsze są miarodajne. Na podstawie analizy wszystkich pomiarów ciśnienia z Holtera możemy ocenić czy pacjent cierpi na nadciśnienie i potrzebuje leczenia farmakologicznego czy też nie - tłumaczy kardiolog.
I na koniec jeszcze bardzo istotna rzecz. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu krążenia, np. występujące po wysiłku bóle w klatce piersiowej, których nigdy wcześniej nie było; uczucie nierównej pracy serca; kołatania serca; omdlenia - powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Może to być od razu kardiolog, gdyż takie objawy od razu ukierunkowują nas, iż może to być schorzenie ze strony układu krążenia.
- Jakikolwiek ból w klatce piersiowej, szczególnie związany z wysiłkiem fizycznym, trwający dłużej niż kwadrans powinien być zweryfikowany badaniem EKG, w dowolnej placówce medycznej, gdyż może on być przyczyną zawału serca - przestrzega doktor Bogdan Galar.
Marzena Bęcłowicz

 

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Sercowe sprawy