Przezorny zawsze ubezpieczony
- Piątek, 24 luty 2017 20:27
Kto nie marzył o wyjeździe w tropiki, kiedy za oknem panuje mroźna zima? Każdego roku zwiększa się liczba Polaków, którzy spędzają urlopy w coraz odleglejszych i bardziej egzotycznych miejscach. Planując taką podróż, należy jednak pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie.
Medycyna podróży jest szeroko pojętą profilaktyką przed wyjazdami do egzotycznych krajów. W skład tej profilaktyki wchodzą szczepienia przeciwko żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu. Są to szczepienia, które wykonuje się najczęściej. Rzadziej stosowane przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych oraz wściekliźnie. W przypadku malarii wypisywane są recepty i zalecane jest stosowanie leku przeciwmalarycznego w czasie zależnym od długości pobytu pacjenta w strefie malarycznej. Większości chorób tropikalnych można uniknąć w prosty sposób, szczepiąc się przed wyjazdem w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Kwestie szczepionek przy wyjazdach za granicę regulują Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne ustanawiane przez światową Organizację Zdrowia (WHO).
Oprócz szczepień istnieją inne metody zapobiegania niechcianym skutkom przebywania w nowym środowisku. W skład profilaktyki lekowej wchodzi typowa apteczka pacjenta, w której znajdują się standardowe leki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe, wszelkie preparaty - repelenty przeciw owadom, które zawierają więcej substancji czynnej niż znane u nas oraz profilaktyka dietetyczna. Pacjent zostaje uprzedzony o potrzebie zastosowania nowej diety - zalecane są tzw. „dobre bakterie”, aby przygotować przewód pokarmowy na nowe wyzwania. Istotna w przypadku niektórych szczepień jest konieczność ich kilkukrotnego powtórzenia dla uzyskania pełnej efektywności. Dlatego potrzebne staje się ich wykonanie z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Niektóre zabiegi mogą potrwać nawet do dziesięciu dni. Jest to niezwykle ważne dla turystów korzystających z tzw. ofert „last minute”.
Środkami koniecznymi, wymaganymi bezwzględnie przez niektóre kraje, do których wjeżdżamy, są szczepienia przeciwko kilku szczepom meningokoków oraz żółtej febrze.
Różny jest także czas działania szczepionek. Na żółtą febrę szczepienie ponawia się co dziesięć lat, aby było aktywne i pacjent był bezpieczny. Na wirusowe zapalenie wątroby, jeśli było się szczepionym w młodości, wystarczy sprawdzenie przeciwciał. Jeśli pacjent wyrazi chęć, możliwe jest przeprowadzenie dodatkowych szczepień.
Największym ośrodkiem w Białymstoku, który zajmuje się medycyną podróży jest Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap”. Jest jedyną placówką w mieście posiadającą tytuł ,,Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży”. Świadczy to o wysokiej jakości świadczonych usług.
- Pięć lat temu ukończyłam specjalny kurs zakończony egzaminem państwowym, w maju certyfikat będzie przedłużany na kolejne lata - mówi dr Anna Ostrowska-Nieścieruk, endokrynolog, specjalista medycyny podróży z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Eskulap” - Uczestniczę w konferencjach, jestem na bieżąco ze wszystkimi nowościami dotyczącymi zagrożeń oraz sposobów profilaktyki w podróży. Najbardziej aktywnym i przygotowanym w kierunku medycyny podróży jest właśnie Eskulap.
Razem z posiadanym certyfikatem wiąże się możliwość wydawania Międzynarodowej Książeczki Szczepień, tzw. „żółtej książeczki”. Placówka oferuje szeroki wachlarz usług. Zatrudnieni w niej specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące przygotowań do podróży. Udzielą informacji na temat obecnej sytuacji zdrowotnej w regionie, który jest celem naszego wyjazdu, a także dobiorą odpowiedni, dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, zestaw szczepień oraz zaleceń, jak najlepiej chronić swoje zdrowie po dotarciu na miejsce.
Do przeciwwskazań wykonania szczepień należą standardowe zjawiska, jak np. czynna infekcja, choroby przewlekłe, ciąża czy karmienie piersią.
- Możemy proponować wiele szczepień, ale to od pacjenta zależy ostateczna decyzja o pakiecie szczepień, z którego skorzysta - kontynuuje dr Ostrowska-Nieścieruk.
Mając w pamięci powyższe zalecenia, w prosty sposób możemy uniknąć dużej części nieprzyjemności, które dotykają turystów w odległych krajach. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wyjazd przyniesie nam jedynie spokojne chwile błogiego relaksu i piękne wspomnienia, do których będzie można wracać przez wiele lat.
Tekst i fot. Adam Słowikowski