Zdrowy Białystok

Środa, 27 11 22:41

Ostatnia modyfikacja:środa, 27 11 2024

Kolejka po zdrowie

lege1216- Dzień dobry. Chciałbym zapisać się na rehabilitację. - Bardzo proszę. Pierwszy wolny termin mamy za rok. - Ale ja nie wiem czy dożyję! - To zapiszę pana ołówkiem i najwyżej zmażę. Śmieszny dowcip? To nie dowcip, to smutna prawda.
Długie kolejki do specjalistów, jak i na zabiegi fizjoterapeutyczne to od wielu lat pięta achillesowa naszej służby zdrowia. Gdy pacjent poznaje rzeczywisty czas oczekiwania na rehabilitację myśli najczęściej, że to ponury żart. I od razu nasuwa się nam pytanie: Jak możliwe jest tak długie oczekiwanie na pomoc?
- Wczesny dostęp do rehabilitacji ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta - mówi mgr Katarzyna Sienicka, fizjoterapeutka z Poradni Rehabilitacji Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Lege Artis” w Białymstoku. - Pacjent z ostrym bólem kręgosłupa, bądź po złamaniu czy zwichnięciu, powinien otrzymać pomoc natychmiast, ponieważ tylko wtedy możliwy jest szybki i sprawny powrót do zdrowia. I nie chodzi tu o leczenie farmakologiczne, które często niesie za sobą negatywne skutki uboczne, tylko właśnie o wspomnianą rehabilitację.
W jednej z reklam, jako sposób na ból kręgosłupa, polecany jest lek przeciwbólowy. Producent zapewnia przy tym, że ból minie bardzo szybko. Z pewnością to prawda, tylko warto dodać, iż ów ból tak jak szybko minął, tak szybko powróci po zaprzestaniu działania przyjętego leku.
- Z punktu widzenia fizjoterapeuty powiem, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Rehabilitacja podjęta we wczesnym etapie dolegliwości przeciwdziała przewlekłej niepełnosprawności - dodaje Katarzyna Sienicka.
Przede wszystkim nie szkodzić - tak brzmi dewiza Hipokratesa, dlatego rehabilitacja zawsze powinna być poprzedzona zebraniem dokładnego wywiadu i badaniem pacjenta.
- Wywiad oraz badanie przeprowadzają u nas dr Marek Arciuch, specjalista neurolog lub dr n. med. Danuta Pietrzak, specjalista rehabilitacji medycznej. Terapię dostosowujemy do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, w zależności od jego schorzenia. Zazwyczaj terapeuta stosuje połączenie kilku metod leczenia (mobilizacje kręgosłupa i stawów obwodowych, manipulacje, neuromobilizacje, terapię punktów spustowych, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, masaż manualny, stretching, fizykoterapię) co daje najlepszy efekt. Ponadto pacjent otrzymuje od nas wskazania dotyczące czynności życia codziennego. Proponujemy najkorzystniejszą dla niego pozycję do spania i siedzenia oraz wyjaśniamy w jaki sposób może podnosić ciężkie przedmioty. Dodatkowo dostaje też od nas pracę domową, która polega na regularnym wykonywaniu ćwiczeń, zmierzających do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia nawrotów choroby - wyjaśnia fizjoterapeutka z Lege Artis.
Zatem niezależnie od tego czy odczuwamy bóle pleców od dłuższego czasu, czy dopadły one nas nagle i niespodziewanie, nie czekajmy - zapraszam do Poradni Rehabilitacji z Działem Fizjoterapii Lege Artis. Rehabilitacja kręgosłupa to doskonały pierwszy krok w kierunku uśmierzenia bólu i utrzymania swojej sprawności przez długi czas.
- Pomagamy pacjentom w leczeniu ostrych i przewlekłych zespołów bólowych, po wypadkach, operacjach kręgosłupa, w zwalczaniu bólów stawowych oraz mięśniowych, w chorobie zwyrodnieniowej i wielu innych schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych oraz reumatologicznych. Ponadto usprawniamy pacjentów po urazach i złamaniach. Indywidualna rehabilitacja, poprzedzona analizą stanu zdrowia i stylu życia to najlepsze lekarstwo w walce z bólem kręgosłupa - zachęca mgr Katarzyna Sienicka.
Warto też dodać, iż Lege Artis jako jedyny ośrodek w naszym województwie wykonuje zabieg elektrostymulacji podniebienia miękkiego. Oferta skierowana jest szczególnie do rodziców dzieci z rozszczepem podniebienia.
- Elektrostymulacja podniebienia zalecana jest wszystkim osobom po przebytej operacji w obrębie jamy ustnej, w szczególności po zabiegach rozszczepów podniebienia, jako uzupełnienie leczenia logopedycznego i ortodontycznego. W trakcie zabiegu dochodzi do bezpośredniego oddziaływania na aparat artykulacyjny, w którego skład wchodzą: jama gardłowa, ustna i nosowa. Terapia może być stosowana u osób w każdym wieku, dzięki możliwości dostosowania parametrów prądu, czyli: częstotliwości, natężenia, kształtu impulsów i czasu. Zabieg jest krótki i bezbolesny, w jego trakcie pacjent odczuwa jedynie delikatne mrowienie - tłumaczy fizjoterapeutka.
MB


Zespół DiGeorge’a (22q11.2) to zespół wad wrodzonych o podłożu genetycznym, które wynikają z nieprawidłowości 22. pary chromosomów. Występuje u jednego na 4.000-5.000 niemowlaków. Głównymi cechami zespołu bywają wady serca, rozszczep podniebienia i charakterystyczny wygląd twarzy. W Polsce działa grupa wsparcia zrzeszająca chorych na zespół DiGeorge’a - więcej informacji na profilu facebookowym grupy - 22q11 Polska.


Olga Piotrowicz (na zdjęciu) urodziła się z krótkim podniebieniem. Obecnie dziewczynka jest po dwóch zabiegach faryngoplastyki (przedłużanie podniebienia) i pierwszej serii zabiegów elektrostymulacji, na które rodzice wozili ją do Warszawy. - Jesteśmy jedynym w regionie ośrodkiem wykonującym zabieg elektrostymulacji podniebienia miękkiego. Zapraszamy do nas dzieci, które dotychczas korzystały z takich zabiegów w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Ola była naszą pierwszą pacjentką i z drugiej serii zabiegów korzysta już u nas - mówi Katarzyna Sienicka, fizjoterapeutka z Lege Aris.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Kolejka po zdrowie