Naczynia pod kontrolą
- Piątek, 20 styczeń 2017 23:12
Wykrywa nieprawidłowości w przepływie krwi spowodowane niewydolnością żylną, zakrzepicą w układzie powierzchownym lub głębokim, anomaliami w budowie naczyń, miażdżycą w układzie tętniczym czy tętniakami. Mowa o nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniu układu naczyniowego tętniczego jak i żylnego USG Doppler.
USG Doppler jest pierwszym i niezbędnym etapem skutecznego leczenia chorób naczyniowych. Poprzedza ono leczenie chorób układu żylnego, zarówno metodami operacyjnymi jak i nieoperacyjnymi. Ultrasonografia dopplerowska z kolorowym kodowaniem przepływu jest też podstawową metodyką diagnostyki zwężeń tętnic oraz tętniaków aorty brzusznej.
- Przy pomocy dopplerowskiego USG ocenia się min. naczynia krwionośne szyjne i kręgowe oraz naczynia kończyn dolnych i górnych - wyjaśnia dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG „Ultramed” w Białymstoku. - Jeśli przepływająca przez żyły i aortę krew napotyka na przeszkody, badanie USG Doppler odnajdzie je i pozwoli na ich szybką analizę. Dzięki temu można ocenić wielkość i kształt blaszki miażdżycowej, parametry naczyniowe, ocenić szerokość tętnic i ciągłość ich ścian oraz zanalizować kierunek przepływu krwi w naczyniach.
I tak USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych - domózgowych - jest szczególnie przydatne w diagnostyce zaburzeń neurologicznych i laryngologicznych oraz takich dolegliwościach jak: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nagłe utraty przytomności, szumy uszne oraz bóle głowy.
- USG Doppler żył kończyn dolnych zalecane jest szczególnie w przebiegu takich chorób jak żylaki, zakrzepica żył powierzchownych i głębokich, niewydolność żylna oraz w dolegliwościach bólowych nóg, obrzękach i zaczerwienieniach podudzi i kostek, kurczach łydek oraz w zaburzeniach krążenia żylnego. Natomiast badanie obrazujące układ tętniczy kończyn dolnych bywa szczególnie przydatne w diagnostyce choroby Buergera oraz dolegliwościach bólowych nóg, występujących głównie po przejściu krótkiego dystansu - dodaje doktor Bobrowski.
Ponadto ultrasonografia tętnic kończyn dolnych jest prostym, nieinwazyjnym badaniem pozwalającym uwidocznić większość patologii oraz ocenić skuteczność leczenia operacyjnego i powikłania pooperacyjne. Pozwala też różnicować zmiany z innymi chorobami powodującymi objawy niedokrwienia, takimi jak zator i zakrzep tętnicy, zakrzepowo-zatorowe zapalenie tętnic, zapalenie tętnic o różnej etiologii. Poza tym diagnostyka ultrasonograficzna tętnic w obrębie kończyn dolnych obejmuje ocenę stopnia poszerzenia światła naczynia, tętniaków prawdziwych i rzekomych, zmian pourazowych, monitorowania wytworzonych chirurgicznie przetok i stanu naczyń w trakcie jak i po operacjach.
USG Doppler wykorzystuje się też do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. Natomiast w położnictwie ocena przepływu krwi w tętnicy pępowinowej jest wykorzystywana w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży.
- Pełne badanie ultrasonograficzne naczyń krwionośnych składa się z trzech etapów, których zakres wykonywania zależy od stwierdzonych zmian. Pierwsza część obejmuje ocenę anatomiczną badanej okolicy, uwidocznienie większych pni naczyniowych i ustalenie ich topografii, budowy oraz obecności zmian patologicznych w postaci m.in. blaszek miażdżycowych, poszerzenia lub zwężenia. Druga część badania, przeprowadzona w systemie dopplerowskim kodowanym kolorem, uwidacznia przepływ w wybranym naczyniu lub przedstawia układ naczyń w rejonie podlegającym diagnozowaniu. Ostatnia część badania polega na uzyskaniu zapisu krzywej widma dopplerowskiego z wybranego miejsca naczynia i dokonaniu wszystkich potrzebnych pomiarów przepływu - wyjaśnia specjalista z Ultramedu.
Z kolei ultrasonografia techniką Doppler Duplex polega na obrazowaniu tętnic z jednoczesnym badaniem przepływu. Lekarz na połowie monitora widzi naczynie, w którym akurat mierzy przepływ krwi, a na drugiej połowie monitora - krzywą przepływu. W ten sposób może precyzyjnie określić przepływ krwi w każdej żyle i tętnicy. Można w ten sposób zbadać wszystkie żyły powierzchowne i głębokie i ustalić dokładny schemat przepływu we wszystkich żyłach kończyny, co nie jest możliwe przy zastosowaniu żadnego z pozostałych badań.
- Badania USG Doppler nie wymagają specjalnego przygotowania, z wyjątkiem Dopplera naczyń wątroby i tętnic nerkowych, do którego należy przygotować się podobnie jak do USG jamy brzusznej, czyli być na czczo. USG Doppler nie ma żadnych ograniczeń wiekowych (robi się je nawet małym dzieciom) i można je powtarzać wielokrotnie - dodaje doktor Bobrowski.
MB