Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 02:18

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Stres - zagrożenie czy szansa?

stres 2Chcesz być pewny siebie, optymistyczny, asertywny? Chcesz zwiększyć swój wewnętrzny spokój i opanowanie? Jest na to metoda. Trening uważności Mindfulness. Opowie o nim Jacek Chmielewski, psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, nauczyciel MBSR z Pracowni Łagodzenia Stresu w Białymstoku.
Kiedy chorujemy – robimy badania laboratoryjne. Ich wyniki informują nas jaki rodzaj drobnoustroju spowodował nasze złe samopoczucie. Czy w przypadku gdy choruje nasza dusza możemy zrobić podobnie?
- Bardzo skuteczną i popularną metodą łagodzenia objawów stresu jest trening uważności MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), który wszedł na stałe do annałów psychoterapii - mówi Jacek Chmielewski. - Mindfulness polega na skupianiu uwagi na tym, co jest w nas lub wokół nas, ale bez osądzania. Dzięki temu można wyrobić w sobie takie cechy jak: troska, współczucie, akceptacja, otwartość, łagodność, odpuszczanie i uważność. To wszystko przypomina jedną z dwóch dobrych strategii radzenia sobie ze stresem oraz skutkuje zwiększeniem poziomu szczęścia i zdrowia.

Badania nad skutecznością treningu MBSR metodą rezonansu magnetycznego przeprowadzane na Uniwersytecie w Pitsburgu, wskazały na kurczenie się związanego z lękiem ciała migdałowatego biorącego udział w inicjacji reakcji na stres, przy jednoczesnym powiększaniu się kory przedczołowej odpowiedzialnej za czynniki wyższego rzędu, takie jak podejmowanie decyzji, hamowanie się i koncentracja.
- Wzmocnieniu ulegają również połączenia pomiędzy tymi obszarami, natomiast słabną połączenia neuronalne pomiędzy ciałem migdałowatym, a innymi obszarami mózgu. Skala tych zmian koreluje dodatnio z liczbą godzin praktyki medytacyjnej. W efekcie pierwotne formy reagowania na stres zastępuje bardziej przemyślanie. Powstające w ten sposób coraz dłuższe przerwy pomiędzy bodźcem a reakcją, mogą dawać poczucie siły i wolności powodując wzrost poczucia koherencji. W tych i podobnych badaniach zaobserwowano również zmniejszanie się ilości biomarkerów stresu i stanów zapalnych - dodaje psycholog.
Trening Łagodzenia Stresu oparty o Mindfulness powstał 35 lat temu na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts. Obecnie wykorzystywany jest w większości szpitali amerykańskich jako leczenie uzupełniające, w celu obniżenia napięcia psychicznego oraz uruchomienia wewnętrznych zasobów pacjenta. Z powodzeniem stosowany jest zarówno w więzieniach jak i wielkich korporacjach, przez celebrytów i sportowców. Absolwenci kursu wyzbywają się oceniania i automatyzmów nabywając życzliwości, troskliwości i cierpliwości wobec siebie i świata.
- Najgorzej będzie, gdy uznamy znaczącą zmianę lub trudne wydarzenie w swoim życiu, za wyzwanie do walki lub okazję do ucieczki. Najnowsze opracowania naukowe z dziedziny radzenia sobie ze stresem pokazują, że o wiele lepiej wtedy czynnie zaopiekować się samym sobą oraz innymi. Badania przeprowadzone w domach spokojnej starości pokazały, że ich mieszkańcy, którzy świadomie zajmują się np. roślinami byli bardziej zdrowi, szczęśliwi i żyli dłużej od tych, którym nie było to dane - dodaje Jacek Chmielewski.
MB, Fot. Pracownia Łagodzenia Stresu

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Stres - zagrożenie czy szansa?