Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 06 05 06:22

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 6 05 2024

Luksus czy konieczność

implantyO zaletach stosowania implantów zębowych z Urszulą Łotowską lekarzem stomatologiem z Kliniki Implantologii i Stomatologi Estetycznej PH Medical Group w Białymstoku rozmawia Marzena Bęcłowicz.
Marzena Bęcłowicz: Czym są implanty?
Urszula Łotowska: Implant jest elementem zastępującym korzeń zęba. Ma kształt śruby, a wykonany jest najczęściej z tytanu. To właśnie na nim mocuje się koronę, most lub protezę, odtwarzające brakujące zęby. Tytan jest materiałem biozgodnym co oznacza, że nie wywołuje reakcji alergicznych organizmu. Na całym świecie znane jest tylko kilka przypadków alergii przy kilku milionach wszczepionych implantów. Każdy implant jest jednorazowy, sterylnie pakowany, dobierany kształtem do warunków anatomicznych danego pacjenta.
MB: Czy od razu po założeniu implantu można na nim mocować koronę?
UŁ: Postępowaniem sprawdzonym i standardowym jest odczekanie po założeniu implantu. Jeśli chodzi o żuchwę, czyli szczękę dolną to trzy miesiące, a sześć miesięcy w przypadku szczęki górnej. W tym czasie dochodzi do połączenia tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu. Zjawisko to nosi nazwę osseointegracji. Jednak decyzja, kiedy można założyć koronę, jest i tak zawsze podejmowana indywidualnie. Warto dodać, iż jest na rynku taki typ implantu, tzw. implant beleczkowy (Trabecular Implant), który jest wykonany z tantalu. Ma on unikalną budowę, dzięki której znacznie szybciej kość wrasta w jego strukturę. Pozwala to na obciążenie implantu koroną już po ok.  3-4 tygodniach. Zawsze jednak o możliwości zastosowania tego implantu decyduje lekarz w trakcie konsultacji, posiadając odpowiednie diagnostyczne badania RTG.
MB: Czy implanty to rozwiązanie dla każdego?
UŁ: Większość pacjentów może poddać się zabiegowi wszczepienia implantu. Dzięki dostępności różnych systemów implantologicznych można zastosować metodę najlepszą dla danej osoby pod względem medycznym, estetycznym jak i finansowym. Oczywiście istnieją także przeciwwskazania do zabiegu i dlatego każdy przypadek jest zawsze rozpatrywany indywidualnie.
MB: Czy istotny jest tu wiek pacjenta?
UŁ: Na zabieg implantologiczny możemy się zdecydować w każdym wieku. Z pewnością decydujący jest dobry stan zdrowia, w tym jamy ustnej, m.in. odpowiednie warunki kostne. Aby wykonać zabieg, rozwój struktur kostnych u pacjenta musi być zakończony, co średnio przypada na około 21 rok życia. W przypadku utraty kości, implanty stomatologiczne mogą być założone po wcześniejszym procesie odbudowy kości bowiem implant musi mieć solidny fundament. W tym celu chirurg odbudowuje brakujące fragmenty kości szczęk za pomocą np. sterowanej regeneracji kości, gdzie użyty zostaje biomateriał, czyli specjalna membrana zastępująca utraconą przez pacjenta kość, która jest wówczas bazą do zabiegu implantacji.
MB: Jak prawidłowo dbać o implanty?
UŁ: Korony z implantami wymagają regularnej pielęgnacji i higieny, czyli szczotkowania oraz nitkowania, podobnie jak naturalne zęby. Co prawda ubytki w koronach nam nie grożą, bo wykonane są z ceramiki, która nie ulega próchnicy. Błędem jest założenie, że przy implantach nie grożą nam dolegliwości zębowe i nie musimy odwiedzać dentysty. Przy niewłaściwych nawykach pielęgnacyjnych może rozwinąć się np. periimplantitis - schorzenie podobne do paradontozy, które objawia się zapaleniem tkanek wokół implantu. Najczęściej wywołane jest ono nieodpowiednią higiena jamy ustnej, stresem, czynnikami genetycznymi, paleniem papierosów, chorobą okluzyjną zębów, a także chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, które mogą zaburzać proces gojenia, a co za tym idzie skutkować niepowodzeniem zabiegu. Co więcej, jeśli implant sąsiaduje z zębami, w których toczy się stan zapalny, to mogą one doprowadzić do infekcji zdrowej tkanki wokół implantu.
MB: Czy to prawda, że implanty to inwestycja na lata?
UŁ: Tak. Implanty to rozwiązanie z praktycznie zerowym ryzykiem. Nawet wyleczona paradontoza czy cukrzyca nie wyklucza ich. Badania wykazują, że metoda ta w porównaniu z innymi rozwiązaniami odbudowującymi brakujące zęby osiąga najwyższy 98% wskaźnik skuteczności. Zarówno protezy, mosty, jak i korony mają ograniczony termin użytkowania. Protezy mogą wymagać wymiany lub modyfikacji po pięciu latach, zaś korony i mosty przetrwają 10-15 lat. Trwałość implantów zależy od wielu czynników m.in. od tego, czy pacjent stosuje się do wskazań lekarza, od jego stanu zdrowia i schorzeń (nie tylko jamy ustnej), ale także od jakości produktu i zastosowanych rozwiązań technologicznych.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Fot. PH Medical Group

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Luksus czy konieczność