Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 02:37

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Ostra terapia

ryska516Acus – igła, punctura – ukłucie. Proszę teraz dodać jedno do drugiego. Co otrzymamy? Spokojnie, bez paniki. Akupunktura nie boli i jest bezpieczną metodą wspomagania leczenia polegającą na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami w odpowiednich punktach. Prowadzi to do przywrócenia w organizmie stanu równowagi i uruchomienia procesu samoregeneracji.
Akupunktura to skuteczna metoda leczenia wywodząca się z Chin. Jest znana i stosowana od ponad czterech tysięcy lat. Zastosowanie znalazła na całym świecie jako główna lub wspomagająca metoda leczenia wielu chorób. Współczesna medycyna zachodnia, pomimo wybitnych osiągnięć, nadal jest bezradna w przypadku wielu zaburzeń i schorzeń, w leczeniu których z powodzeniem radzi sobie właśnie akupunktura. Ponadto nie ma ona niebezpiecznych skutków ubocznych. O metodzie tej opowie doktor Elżbieta Osiecka-Górska, która na co dzień pracuje w Centrum Medycznym „Ryska” jako specjalista medycyny rodzinnej, a oprócz tego posiada kwalifikacje do leczenia akupunkturą.
Marzena Bęcłowicz: Na czym polega zabieg akupunktury?
Elżbieta Osiecka-Górska: Zabieg akupunktury polega na nakłuwaniu cienkimi sterylnymi igłami ściśle określonych punktów na ciele, co powoduje odblokowanie tzw. kanałów energetycznych. Prowadzi to do przywrócenia w organizmie stanu równowagi i uruchomienia procesu samoregeneracji. Leczenie można wykonywać różnymi metodami i z wykorzystaniem różnej liczby igieł – od jednej do kilkunastu. Nakłucie odpowiedniego punktu wywołuje odruchową reakcję układu nerwowego, prowadzącą do zahamowania odczuwania bólu, a także zwiększa w mózgu poziom endorfin, serotoniny i wielu innych związków, które powodują zmniejszone odczuwanie bólu i poprawę samopoczucia. Same igły są „pełne“, a zatem nie ma mowy o wdaniu się infekcji.
MB: W jakim celu stosuje się akupunkturę?
EO-G: Akupunkturę stosuje się zarówno profilaktycznie dla wzmocnienia odporności (szczególnie jesienią i zimą) lub w celu zapobiegania chorobom oraz w celach uzdrawiających. Wskazania do akupunktury obejmują bardzo szeroki zakres chorób: leczenie dróg oddechowych, chorób oczu, chorób układu krążenia, chorób żołądka i jelit, leczenie bólu różnego pochodzenia, leczenia dolegliwości migrenowych, reumatycznych, urologicznych, leczenia zespołu lęku i depresji, przewlekłego stresu i zmęczenia oraz wielu innych. Od tysięcy lat akupunktura stosowana jest w ginekologii i położnictwie – w przypadku bolesnych i nieregularnych krwawień, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, łagodzenia objawów menopauzy, czy braku pokarmu po porodzie. Jest również szeroko stosowana w leczeniu niepłodności. Zadaniem akupunktury w takim przypadku jest podniesienie płodności u obojga partnerów. Niekiedy leczenie może trwać wiele miesięcy, przy czym ważna w terapii zaburzeń płodności jest systematyczność. Szanse wyleczenia są o tyle większe, o ile młodsi są przyszli rodzice. Nawet jeśli para poddana jest terapii hormonalnej czy in vitro, to nie wyklucza ona możliwości korzystania z zabiegów igłami. Wtedy szanse na ogólne powodzenie zwiększają się nawet dwukrotnie.
MB: Skoro leczenie akupunkturą ma tyle zalet i jest skuteczne w leczeniu tylu chorób, dlaczego nie jest stosowane w Polsce powszechnie?
EO-G: Rynek jest zalewany lekami syntetycznymi, do tego codziennie jesteśmy bombardowani reklamami, w których zapewniani jesteśmy o szybkim i skutecznym działaniu danego preparatu. Media, prasa, internet są podkupowane przez olbrzymie koncerny farmaceutyczne, dla których naturalne metody leczenia chorób są po prostu nieopłacalne. Na szczęście ludzie są coraz bardziej tego świadomi i wielu z nich zaczyna doceniać zalety korzystania z medycyny niekonwencjonalnej. Oczywiście, w tym również należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.
MB: Czy z terapii akupunkturą może skorzystać każdy?
EO-G: Są nieliczne wyjątki. Nie można bowiem nakłuwać pacjenta, który spożywał alkohol, osób skrajnie wyczerpanych fizycznie, kobiet w trakcie menstruacji. Przeciwwskazaniem są też m.in.: choroby psychiczne, skórne, zakaźne, czynna gruźlica lub sarkoidoza, hemofilia, zaawansowana niewydolność krążenia czy choroby nowotworowe.
MB: To na koniec pytanie - myślę, że najczęściej zadawane - czy akupunktura boli?
EO-G: Akupunktura na ogół nie boli, jednak można odczuwać „rozpychający“ ucisk w miejscu nakłucia. Czasami zdarza się mieć wrażenie, jakby przeszedł przez nasze ciało delikatny prąd, ale jest to ból, który trwa krótko. Tego typu odczucie nazywane jest efektem „De Qi“ i związane jest z przejściem energii (Czi) w meridianie. Pomimo niewielkiego dyskomfortu, wielu moich pacjentów odbiera zabieg akupunktury jako relaksujący, odprężający i uspokajający.
Dodam jeszcze, że na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych metoda ta wciąż zyskuje na znaczeniu. Skuteczność chińskiej terapii potwierdzają naukowcy, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za oficjalną metodę leczenia. W niektórych krajach Europy terapia akupunkturą jest refundowana, a nawet traktowana jako część medycyny komplementarnej.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Fot. Centrum Medyczne „Ryska”

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Ostra terapia