Trzymaj się prosto
- Czwartek, 27 październik 2016 20:23
Fizjoterapeuci biją na alarm. Ponad połowa uczniów z białostockich podstawówek cierpi na wady postawy. Opinię tę potwierdzili, w wyniku przeprowadzonych badań, specjaliści z Familijnego Centrum Medycznego Fundacji „Pomóż Im”. Jeszcze przed wakacjami przebadali niemal pół tysiąca młodych ludzi z sześciu białostockich szkół podstawowych.
W opinii Agnieszki Stepanczuk kierującej Ośrodkiem Rehabilitacji im. Sue Ryder działającym w FCMed, która koordynowała projekt badawczy, uzyskane wyniki potwierdzają powszechnie panujące przekonanie, że ze zdrowiem najmłodszych nie jest najlepiej.
- Zbyt ciężkie tornistry, brak ruchu, zbyt długi czas spędzany przed telewizorem czy komputerem, problemy z nadwagą, niewłaściwa pozycja siedząca – przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Ale niezależnie od nich, zgromadzone przez nas dane dobitnie pokazują, że problem ma charakter masowy i należy jak najszybciej mu przeciwdziałać – uważa Agnieszka Stepanczuk.
W jej opinii brak reakcji ze strony rodziców będzie skutkował jeszcze większymi kłopotami ze zdrowiem dzieci w przyszłości.
- Nie ma możliwości, aby ujawnione dziś wady postawy u ośmio-, dziesięciolatków po prostu same zniknęły lub się cofnęły. Rodzice powinni koniecznie skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią formę terapii dla ich dziecka – przekonuje przedstawicielka FCMed.
A oto i podsumowanie przeprowadzonych badań. Uwaga! Nie będzie pozytywnie.
W ramach programu Trzymaj się prosto przebadano łącznie 498 uczniów (w tym 254 dziewczynki i 244 chłopców). Do najczęściej występujących odchyleń od norm fizjologicznych należy ustawienie barków w protrakcji (wysunięte do przodu), wykryte u 75,3% badanych (67,7% dziewczynek, 83% chłopców). Kolejnym problemem, który został ujawniony było obniżenie napięcia mięśniowego w obrębie brzucha, które dotyczy 70,5% dzieci (72,2% dziewczynek, 68% chłopców). Na asymetrię w ustawieniu łopatek cierpi 63,3% badanych (57,9% dziewczynek, 69% chłopców), a tzw. komponentę rotacyjną w kręgosłupie, czyli rotacyjną skoliozę posiada 62,7 % dzieciaków (62,6% dziewczynek, 63% chłopców). Z kolei nieprawidłowe ukształtowanie stóp to problem 62,2 % badanych (59,9% dziewczynek, 64% chłopców), a asymetrię w obrębie obręczy barkowej ujawniono u 58,5% badanych (50,8% dziewczynek, 67% chłopców).
I to jeszcze nie wszystko. Na zniekształcenie krzywizn kręgosłupa cierpi 55% dzieci, z czego problem ten dotyka 57% dziewczynek i 53% chłopców. Nieprawidłowości w obrębie ustawienia kolan ma 40,3% uczniów, w tym 38,6% dziewczynek i 42% chłopców, a nieprawidłowości w obrębie ustawienia głowy – 39,4% badanych, w tym 39,4% dziewczynek i 39% chłopców.
No cóż - nie jest dobrze. Jeśli dodać do tego fakt, iż w celu przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki do Familijnego Centrum Medycznego zgłosiło się zaledwie 17 uczniów, przedstawione dane są zastraszające.
- Z uwagi na ogromny problem, jaki stanowią wady postawy wśród dzieci z naszego województwa, istnieje konieczność umożliwienia łatwiejszego dostępu do diagnostyki, w celu wczesnego wykrycia wad – dodaje Stepanczuk.
Według niej problemem jest też poziom świadomości rodziców, którzy zwyczajnie nie mając wiedzy na ten temat, nie zwracają uwagi na istniejące problemy zdrowotne, które dotykają ich pociechy.
- Kompleksowa diagnostyka, możliwa m.in. w Familijnym Centrum Medycznym Fundacji „Pomóż Im”, jednym z najnowocześniejszych ośrodków rehabilitacyjnych w regionie, jest podstawą profilaktyki i leczenia nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-stawowego – mówi Agnieszka Stepanczuk.
Specjaliści z FCMedu opracowali szereg autorskich programów profilaktyczno-leczniczych skierowanych do różnych grup potencjalnych pacjentów. Mowa tu m.in. o kobietach w ciąży, którym wyjątkowo doskwiera problem układu kostnego, obciążonego pod wpływem zmieniającego się ciała w trakcie ciąży; maluchach; nastolatkach dotkniętych niezwykle powszechnym problemem skrzywienia kręgosłupa czy dorosłych z dolegliwościami bólowymi.
Każdy z oferowanych programów medycznych został gruntownie opracowany pod kątem maksymalizacji efektów prowadzonej terapii. Każdy z nich zawiera także pakiet ćwiczeń którym poddawany jest pacjent oraz zaawansowanych zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych technik i instrumentarium. Są też poprzedzające diagnostykę - konsultacje medyczne.
Przypomnijmy również, iż Familijne Centrum Medyczne jako jedyne w regionie prowadzi terapię przy użyciu innowacyjnej metody w połączeniu z nowoczesnym urządzeniem do terapii bocznych skrzywień kręgosłupa SKOL-AS. W FCMed zgromadzono też najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenia, wykorzystywane na co dzień przez specjalistów w prowadzonym leczeniu.
Oprac. MB, Fot. FCMed