Zdrowy Białystok

Czwartek, 02 05 21:13

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 2 05 2024

Słoneczne BHP

bhp2W małych dawkach bywa niemalże lekarstwem, natomiast w dużych powoduje poparzenia, zaburzenia barwnikowe oraz przyspiesza starzenie się skóry. To światło słoneczne. Jest nam ono potrzebne do życia i prawidłowego funkcjonowania. A jak chronić się przed jego szkodliwym wpływem?
Mamy piękne lato. Aby plażowanie było przyjemne i zarazem bezpieczne powinniśmy się do niego przygotować. Jak? Przede wszystkim chroniąc skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. O ile słońce bywa lekarstwem na niektóre formy depresji sezonowej, bierze udział w syntezie witaminy D, pomaga zwalczyć choroby skóry oraz wzmacnia jej odporność na choroby zakaźne, o tyle te same promienie UV mogą być niebezpieczne i powodować poparzenia, fotodermatozy, zaburzenia barwnikowe, fotouczulenie a także fotoimmunosupresję pod postacią np. opryszczki. Nadmierne opalanie się powoduje także przyspieszone starzenie się skóry, która ulega pogrubieniu, staje się szorstka i nieelastyczna. Najgroźniejszym skutkiem działania promieni UV jest to, że zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu.
By ochronić się przed szkodliwym działaniem słońca należy nosić ubrania z naturalnych materiałów, nie zapominać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV a także korzystać z kremów ochronnych. Natomiast po słonecznych kąpielach zaleca się zastosowanie preparatu, który złagodzi podrażnienia oraz nawilży skórę. Jaki powinien być taki kosmetyk? Najlepiej, by zawierał składniki regenerujące, kojące oraz normalizujące procesy komórkowe. Te wszystkie kryteria spełnia specjalistyczny krem kojąco-łagodzący RadioProtect.

Zawarty w nim resweratrol jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym środkiem antygrzybicznym. Związek ten występuje głównie w owocach i ich przetworach oraz w dużym stężeniu w czerwonym winie. Wielu badaczy uważa, że związek ten jest odpowiedzialny za tzw. francuski paradoks, tzn. wyjątkową w Europie Zachodniej średnią długość życia Francuzów, mimo ich niezbyt zdrowej diety i picia dużej ilości alkoholu. Również inny występujący w kremie naturalny bioflawonoid – sylibina, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Ponadto, dzięki olejkowi z oliwek oraz pantenolowi i glicerynie, krem doskonale nawilża skórę dostarczając jej też witamin (B5, C, E, F). Ponadto stymuluje powstawanie nabłonka, przyspiesza gojenie się drobnych uszkodzeń oraz działa ochronnie i stanowi naturalny filtr UV. Uczucie chłodzenia rozgrzanej po opalaniu skórze zapewni zawarty w kremie olejek miętowy. Radio-Protect warto stosować co najmniej 2-3 tygodnie po zakończeniu opalania, szczególnie na noc, gdyż w tym czasie skóra najlepiej się regeneruje.
bhp1Jeśli chcemy, by skóra jeszcze szybciej wróciła do normy, warto sięgnąć po krem ChemoDryB6, który nawilża, natłuszcza, odżywia i odnawia naskórek. Kwas hialuronowy, koenzym Q10, masło Shea, oliwa z oliwek, witamina E i alantoina pomogą bardzo skutecznie przywrócić skórze kondycję oraz naturalny wygląd.
lek. med. Alicja Frydrych, rezydent dermatologii i wenerologii, NZOZ Derma-Medica Poradnia Chorób Skóry w Białymstoku

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Słoneczne BHP