Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 29 04 20:58

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 29 04 2024

Tubka w domu nie zaszkodzi

wrażliwaSkóra ulega wysuszeniu oraz przeróżnym uszkodzeniom. Zdarza się to w trakcie zwykłych domowych czynności, ale także w przypadku chorób nowotworowych i związanych z nimi radioterapii i chemioterapii. W takich sytuacjach warto korzystać ze specjalistycznych kosmetyków, które zostały stworzone właśnie z myślą o pacjentach onkologicznych.
Zmiany skórne występujące w wyniku radioterapii, tzw. odczyny popromienne, mogą pogorszyć komfort życia pacjenta w trakcie leczenia. Poza tym przedłużają one proces gojenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do powstania owrzodzeń, blizn a nawet martwicy. Właściwa pielęgnacja skóry w trakcie radioterapii jest więc kluczowa.
- Działania profilaktyczne oraz leczenie odczynu popromiennego powinno rozpocząć się już w trakcie napromieniania i być kontynuowane przez wiele miesięcy po jego zakończeniu - mówi dr n. farm. Grzegorz Demski z firmy Aurea Pharma z Nadarzyna. - Chory powinien traktować miejsca napromieniania szczególnie delikatnie, nie trzeć ich i nie drapać, nie dopuszczając do uszkodzeń skóry. Wskazane jest mycie ich tylko letnią wodą oraz noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin. Nie wolno używać tradycyjnych kosmetyków, ani zmywać oznaczeń miejsc wyznaczonych do napromienienia. Pomimo odczuwanego dyskomfortu, na skórę napromienianą nie wolno stosować plastrów rozgrzewających, ani worków z lodem. Nie wolno się też opalać.


Aby ułatwić skórze odnowę ważna jest staranna pielęgnacja, najlepiej przy użyciu kosmetyków opracowanych specjalnie dla skóry poddanej radioterapii. Takim specjalistycznym kremem, o unikatowym, opatentowanym składzie posiadającym właściwości nawilżające, natłuszczające, ochronne i przede wszystkim łagodzące odczyn popromienny jest kojąco-łagodzący krem RadioProtect.
- RadioProtect od lat stosowany jest na oddziałach radioterapii w szpitalach onkologicznych. Skutecznie pielęgnuje, chroni i odżywia naświetlaną skórę. Dzięki aksamitnej konsystencji z łatwością się rozsmarowuje i dobrze wchłania. Pozostawia na skórze delikatną warstwę ochronną - mówi Grzegorz Demski.
W wyniku niektórych chemioterapii przeciwnowotworowych może pojawić się nadmierna suchość skóry wewnętrznych części dłoni i stóp, a także okolic pach i pachwin. Ten tzw. zespół „ręka-stopa” objawia się zaczerwienieniem, mrowieniem, przeczulicą, a nawet bólem i obrzękiem skóry tych okolic. Może mu towarzyszyć nadmierne rogowacenie, powstawanie pęcherzy oraz pękanie skóry.
- Taka skóra wymaga specjalnego traktowania i systematycznej, specjalistycznej pielęgnacji. Potrzebuje witamin, substancji zmiękczających, nawilżających, odżywczych i ochronnych. Pielęgnacja musi prowadzić do powstania na skórze cienkiego, ochronnego filmu, tworzącego dodatkową barierę, hamującą ucieczkę wilgoci i odbudowę płaszcza wodno-tłuszczowego. Preparatem spełniającym te oczekiwania jest specjalistyczny krem nawilżająco-natłuszczający ChemoDry B6 - wyjaśnia przedstawiciel firmy Aurea Pharma z Nadarzyna.
Warto dodać, iż oba kremy doskonale sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji skóry w trakcie i po radioterapii, ale też w codziennym użytkowaniu. Nie ma bowiem lepszego preparatu kojącego skórę po opalaniu (tak na solarium jak i słonecznym) jak RadioProtect, który daje delikatne uczucie chłodu, działa ochronnie i kojąco. Jest też świetny po naświetlaniach kosmetycznych, depilacjach laserowych oraz wszelkiego rodzaju oparzeniach. Doskonale radzi sobie z pękającą skórą pięt oraz podrażnioną, np. środkami piorącymi, skórą dłoni. Natomiast ChemoDry B6 dedykowany jest osobom, które mają problemy z suchą i wrażliwą skórą. Może być stosowany jako krem pielęgnacyjny do twarzy jak i całego ciała. Jego skład oparty jest głównie na naturalnych składnikach. Zawiera m.in.: ok. 40% tłuszczu, mocznik, który pomaga zatrzymać wodę, kwas hialuronowy, koenzym Q10, masło shea.
- Ciekawostką jest, iż RadioProtect od kilku lat używany jest przez polskich żołnierzy na misjach ONZ i NATO na terenach Afryki, Azji, Europy. Jest na wyposażeniu zestawu profilaktyczno-leczniczego każdego żołnierza - mówi Grzegorz Demski.
Zbliża się lato. Warto wcześniej zaopatrzyć domowa apteczkę w tubkę kremu RadioProtect i nie ruszać się bez niej na letni wyjazd.
Marzena Bęcłowicz, Fot. Aurea Pharma

 

wrażliwa1
W badaniu klinicznywrażliwa 2m przeprowadzonym w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, na 152 pacjentów leczonych radioterapią i stosujących krem RadioProtect u 53,3% nie wystąpił wczesny odczyn popromienny skóry; u 39,5% odnotowano odczyn popromienny pierwszego stopnia; u 7,2% odnotowano odczyn popromienny skóry drugiego stopnia; odczynów trzeciego i czwartego stopnia nie zarejestrowano.


RadioProtect i ChemoDry B6 zostały opracowane naukowo przez dr n. farm. Grzegorza Demskiego. Oba mają opatentowany skład i udowodnione działanie klinicznie. Można je kupić przez stronę www.aureapharma.eu oraz w aptekach - internetowych i stacjonarnych.

 


Z ostatniej chwili: RadioProtect i ChemoDry B6 zdobyły, głosami pacjentów i personelu medycznego, Konsumencką Nagrodę Zaufania Złoty OTIS 2016.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Tubka w domu nie zaszkodzi