Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 29 04 22:15

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 29 04 2024

Apteczny niezbędnik

Każdy z nas ma domową apteczkę. Jedni wyposażoną „na bogato”, inni z niezbędnym minimum. Czy faktycznie warto mieć w domu pół apteki, jeśli ta, często otwarta do późnych godzin wieczornych, znajduje się tuż obok naszego domu. Może więc wystarczy nam termometr, bandaż i aspiryna?
Co powinna zawierać domowa apteczka? Czy powinna „pękać w szwach”, czy być ograniczona do minimum. A może nie warto mieć jej wcale...
- W domowej apteczce powinny przede wszystkim znaleźć się leki pierwszej potrzeby, które przyjmujemy w dolegliwościach pojawiających się nagle oraz środki opatrunkowe - radzi farmaceutka z Apteki Bliska przy ul. Antoniukowskiej w Białymstoku. - Natomiast jeśli jest to apteczka osoby chorującej przewlekle, wymagającej codziennego stosowania leków, powinna ona zawierać przynajmniej tygodniowy zapas tych środków. W innych sytuacjach nie ma potrzeby „gromadzenia” zapasów.


Leki przeciwalergiczne są szczególnie przydatne jeżeli w domu mieszkają osoby mające alergię na cokolwiek. Przydają się także leki na dolegliwości pokarmowe typu niestrawność, wzdęcia, zgaga, stany skurczowe. Poza tym w każdym domu powinny znaleźć się materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne typu: kompresy, bandaże, plaster bez opatrunku, zestaw plastrów z opatrunkiem oraz woda utleniona. Przydadzą się także środki łagodzące oparzenia lub stłuczenia i oczywiście termometr.
Zatem poniżej przedstawiam tzw. niezbędnik, który warto mieć w domu na wszelki wypadek, w myśl powiedzenia „kto z sobą nosi, drugiego nie prosi”. A w jednym z kolejnych wydań gazety napiszę jakie leki warto zabrać ze sobą w podróż.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz


apteka1b
Jeśli ktoś ma małe dzieci powinien mieć w domu leki łagodzące pierwsze objawy przeziębienia oraz gorączkę (preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem). Przydadzą się też krople do nosa lub inhalacji, syrop lub tabletki łagodzące kaszel, tabletki lub spray na ból gardła, czy preparat do nacierania w przeziębieniu.

 

apteka2b
Leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym to bez wątpienia środki numer jeden, jakie powinny znaleźć się w domowej apteczce. Dwa najpopularniejsze to paracetamol i ibuprofen (ten drugi należy stosować ostrożnie w chorobie wrzodowej i nadciśnieniu tętniczym). Leki te dostępne są w postaci tabletek musujących, zwykłych lub kapsułek.

 

apteka3b
Kolejna ważna grupa leków to środki przeciwbiegunkowe (stoperan, węgiel w tabletkach, laremid, smecta) oraz środki zapobiegające odwodnieniu, czyli tzw. elektrolity w saszetkach z probiotykiem lub bez. Warto też mieć miętowe krople, które są wskazane przy zaburzeniach przewodu pokarmowego typu niestrawność i wzdęcia.

 

apteka4bLeczenie chorób można wspomagać naturalnym produktami. Doskonale nadają się do tego soki. Pokrzywa dostarcza dużych ilości żelaza, krzemu, wapnia, manganu, potasu, miedzi, a także witamin C, B, K. Dzika róża i acerola to bogate źródło naturalnej i świetnie przyswajalnej wit. C. Natomiast jagody leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu oraz uelastyczniają naczynia krwionośne.

 

apteka5b

Oprócz leków i suplementów diety w aptekach coraz częściej pojawia się tzw. zdrowa żywność. Mamy do wyboru m.in.: wspomagający odchudzanie młody jęczmień, wzmacniający układ odpornościowy czystek, wspomagający watrobę ostropest oraz całą gamę ekologicznych, bezkofeinowych kaw zbożowych. Można kupić też przekąski dla cukrzyków - ciasteczka bądź czekoladki.

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Apteczny niezbędnik