Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 02:23

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Przywrócona zwrotność

eskulap1Dziedzina medycyny, która obejmuje swoim zakresem walkę z bólem oraz dążenie do poprawy zaburzeń funkcji układu ruchu spowodowanych urazami, wadami wrodzonymi oraz uszkodzeniem układu nerwowego. Oto rehabilitacja.
- Ostatnimi czasy rehabilitacja stała się bardzo modną dziedziną medycyny, choć na dobre rozwinęła się dopiero po II wojnie światowej - mówi doktor Elżbieta Bołtryk, specjalista rehabilitacji medycznej z Centrum Rehabilitacji LSSP Eskulap w Białymstoku.
O ile rozwój rehabilitacji zaczął się w XIX w., to dopiero Douglas McMurtie, dyrektor Nowojorskiego Instytutu Czerwonego Krzyża w 1918r., przedstawiając wyniki leczenia inwalidów wojennych, po raz pierwszy użył określenia rehabilitacja.
- Ojcem i prekursorem polskiej rehabilitacji był z kolei prof. Wiktor Dega, ordynator Kliniki Rehabilitacji w Poznaniu. Natomiast twórcami współczesnego, polskiego modelu rehabilitacji byli: wspomniany prof. Dega oraz prof. Marian Weiss z Konstancina - wyjaśnia doktor Elżbieta Bołtryk.
Według profesora Weissa rehabilitacja jest zorganizowaną działalnością, która umożliwia rekonstrukcję funkcji uszkodzonego narządu i przywrócenie do normalnego życia tych osób, które na skutek urazu lub schorzenia utraciły zdolność do właściwego funkcjonowania. Natomiast prof. Dega stworzył polski model rehabilitacji, który opiera się na kilku przesłankach.
- Po pierwsze rehabilitacja musi być powszechna, po drugie musi być odpowiednio wcześnie wdrożona, po trzecie ma być kompleksowa, czyli nad pacjentem ma pracować cały team rehabilitacyjny (lekarz, fizjoterapeuta, masażysta, psycholog, pracownik socjalny) i po czwarte, musi być zachowana jej ciągłość - mówi doktor Bołtryk.
Niestety taki model rehabilitacji nie ma obecnie racji bytu. Wraz z reformą zdrowia pojawiły się tzw. kontrakty, które nie zapewniają pacjentowi tego co proponował profesor Dega. Kolejki oczekujących na zabiegi są długie, a im szybciej wdrożona jest rehabilitacja, tym szybszy jest powrót do sprawności. Dlatego powstało wiele prywatnych poradni rehabilitacyjnych, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Centrum Rehabilitacji LSSP Eskulap.
- Oferujemy leczenie usprawniające, czyli przyjmujemy pacjentów pourazowych, z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego (m.in. z niedowładami połowiczymi po udarach mózgowych). Pomagamy też pacjentom z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego, czyli z uszkodzeniami np. nerwu promieniowego, łokciowego, twarzowego, z uszkodzeniami splotów barkowych. Ostatnio coraz częściej zajmujemy się też rehabilitacją osób z pojawiającymi się z wiekiem zmianami zwyrodnieniowymi - wyjaśnia doktor Elżbieta Bołtryk.
W myśl tego w Eskulapie skorzystać można z całej gamy zabiegów z fizykoterapii (to m.in. zabiegi prądowe, światłolecznictwo, ultradźwięki, laser, krioterapia, magnetoterapia), kinezyterapii, czyli leczenia ruchem oraz masaży (m.in. klasycznych, limfatycznych, segmentarnych) i oczywiście porad lekarza rehabilitacji.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Przywrócona zwrotność