Uczuleni na wiosnę
- Środa, 06 kwiecień 2016 15:34
Co czwarty Polak cierpi na alergię. Jedną z najczęstszych dolegliwości alergików jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Uporczywe „kapanie”, nagminne kichanie i uczucie zatkanego nosa to krótka charakterystyka wiosennego alergika. Co zrobić, aby ulżyć sobie w cierpieniu?
Wraz z początkiem wiosny na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. Pylą też trawy i w rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które nieświadomie wdychamy, a które są jednymi z najpopularniejszych alergenów. Problem
z pojawiającym się wtedy katarem siennym dotyczy mniej więcej 25% mieszkańców Polski, czyli ok. 8,5 mln osób.
Kilka najważniejszych alergenów roślinnych wywołujące objawy alergii w Polsce:
- Brzoza – najczęstszy winowajca kataru siennego w Polsce. Drzewo to pyli od pierwszej połowy kwietnia do pierwszych dni maja. W przeciwieństwie do wielu innych roślin alergeny brzozy pojawiają się w powietrzu nagle i w dużych ilościach, przez co objawy uczulenia już od pierwszych dni okresu pylenia są bardzo uciążliwe.
- Wierzba – pyłki wierzby, choć uczulają, mają natomiast właściwości lecznicze. Roślina ta najwięcej nasion produkuje od połowy marca do początku maja.
- Lipa – podobnie jak wierzba ma właściwości lecznicze. Napar z jej kwiatów stosuje się w leczeniu anginy, grypy, zapalenia gardła lub stanów gorączkowych. Największe ich stężenie w powietrzu występuje od końca czerwca do końca lipca.
- Trawy – to one najczęściej wywołują sezonowe dolegliwości alergiczne w Polsce. Co gorsza, pylą aż od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Największe stężenie nasion w powietrzu występuje w godzinach między 5.00 a 8.00 rano oraz 17.00 i 19.00 po południu.
Aby złagodzić objawy alergii, warto unikać spacerów podczas godzin pylenia. Alergik najlepiej będzie czuł się po deszczu, wówczas pyłki opadają i nie wydychamy ich w tak dużych ilościach. Dodatkowo warto częściej prać wierzchnie ubranie (kurtka, płaszcz), ponieważ na nim również osadzają się pyłki. Doraźną pomoc zapewni preparat, który uwolni nas od uczucia zatkanego nosa działają obkurczająco na błonę śluzową. Ułatwi oddychanie a jednocześnie podawanie innych leków donosowych stosowanych w alergii. Substancją odowiedzialną za usunięcie silnej blokady wywołanej alergicznym nieżytem nosa jest Oxymetazolina.
Vicks Sinex to jedyny w Polsce preparat, który zawiera oxymetazolinę i ekstrakt z aloesu i eukaliptusa. Oxymetazolina działa już po kilku minutach, a efekt utrzymuje się aż do ośmiu godzin! Dzięki zawartości ekstraktów roślinnych, stosowanie prepratu jest łagodniejsze i przyjemniejsze. Vicks Sinex można stosować już od 6. roku życia. Aplikowany donosowo, szybko opanowuje objawy.
Oprac. MB, Fot. Vicks