Rozstępy - leczyć czy zapobiegać?
- Wtorek, 20 październik 2015 14:15
Problem rozstępów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednak częstość ich powstawania i predyspozycje osobnicze przechylają się jednak na niekorzyść kobiet. Aby skutecznie walczyć z rozstępami, trzeba wiedzieć, jak powstają i mieć świadomość, iż nie istnieją skuteczne metody ich usuwania. Dlatego trzeba pamiętać o właściwej profilaktyce.
Osobami najczęściej predysponowanymi do powstawania rozstępów są kobiety w ciąży, nastolatki w okresie dojrzewania (ze względu na nagły skok wzrostu i wagi), osoby z zaburzeniami hormonalnymi, osoby na sterydoterapii doustnej czy zewnętrznej, osoby intensywnie uprawiające sport, ale także osoby, które mają takie uwarunkowania genetyczne.
Z definicji rozstępy to wrzecionowate pasma blizn zanikowych układające się prostopadle do siły rozciągającej się skóry. Najczęściej lokalizują się w obrębie brzucha, ud, piersi, dolnej części pleców, na wewnętrznych powierzchniach ramion. Ich powstanie wiąże się z destrukcją dwóch białek macierzy pozakomórkowej: kolagenu i elastyny. Powstają dwuetapowo.
Pierwsza faza, zwana jest zapalną, gdyż klinicznie objawia się zmianami rumieniowo-obrzękowymi układającymi się podłużnie. Na tym etapie rozstęp jest możliwy do usunięcia lub zmniejszenia preparatami sterydowymi, które działają przeciwzapalnie oraz pochodnymi witaminy A – tretynoiną, która wpływa na syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Preparaty pielęgnacyjne na tym etapie również mają ogromny wpływ na zablokowanie procesu powstawanie nieodwracalnej blizny zanikowej.
Drugi etap pojawia się po kilku miesiącach i złudnie zwiastuje poprawę wyglądu rozstępów, które nabierają koloru otaczającej skóry i przestają dawać dolegliwości kliniczne. Jest to faza konstytuowania się rozstępu, czyli blizny zanikowej, która jest zmianą nieodwracalną.
Najczęściej powstawanie rozstępów obserwowane jest w ciąży, z tym problemem boryka się 90% ciężarnych. Rozstępy zwykle zaczynają być widoczne w 3 trymestrze ciąży, jednakże część kobiet dostrzega je, kiedy brzuch zaczyna się zaokrąglać. Na początku rozstępy mają blady kolor, mogą być swędzące, a skóra wokół wygląda na zwiotczałą i cienką. Z czasem zaczynają się powiększać, stają się ciemniejsze i bardziej wyraźne. Kiedy skóra przestaje być napięta, powstałe blizny stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Mogą także przybierać nieregularne kształty na całej długości.
Najlepszą i najmniej inwazyjną metodą zapobiegania rozstępom jest właściwa, zapobiegawcza pielęgnacja i zapewnienie skórze maksymalnej elastyczności. Włókna kolagenu i elastyny pozwalają utrzymać właściwe napięcie szybko rozciągającej się w czasie ciąży skóry. Im są mocniejsze, tym trudniej je przerwać i zostawić bliznę w postaci rozstępu. Dlatego w tym czasie szczególnie należy zadbać o dobre nawilżenie i odżywienie skóry. Ważnym elementem profilaktyki jest dobrze zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie).
W zapobieganiu rozstępom pomaga także regularna aktywność fizyczna. W prawidłowo przebiegającej ciąży ćwiczenia nie tylko zapobiegają nadmiernemu przyrostowi masy ciała, ale także poprawiają krążenie, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na rozciąganie.
Dla zachowaniu pięknego i zdrowego wyglądu skóry w czasie ciąży wskazana jest regularna pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami, które nawilżają i wzmacniają elastyczność skóry.
Warto sięgnąć po olejek Bio-Oil, specjalistyczny produkt do pielęgnacji skóry z rozstępami i bliznami. W profilaktyce rozstępowej można go stosować już od II trymestru ciąży, wmasowując dwa razy dziennie w miejsca najbardziej narażone na powstawanie rozstępów.
Oprac. MB