Zdrowy Białystok

Sobota, 27 04 22:29

Ostatnia modyfikacja:sobota, 27 04 2024

Panowie i panie, czas na badanie

revita1Pakiety badań dopasowane do indywidualnych potrzeb, bezpłatne konsultacje wszystkich wydawanych wyników, profesjonalna aparatura, indywidualne i życzliwe podejście do każdego pacjenta. To główne zalety białostockiego Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Revita-Lab.
Revita-Lab jest stosunkowo nowym laboratorium. Funkcjonuje bowiem na białostockim rynku dopiero dwa lata. O ile zaczynało od wykonywania najbardziej podstawowych badań, to teraz ma w swojej ofercie całą gamę wysokospecjalistycznych usług.
- Chcemy ułatwić pacjentom funkcjonowanie w służbie zdrowia - mówi Małgorzata Dordzik-Kosakowska, diagnosta laboratoryjny, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Revita-Lab z Białegostoku. - Plątanina procedur, obowiązujących w publicznych szpitalach i problemy, z którymi spotykają się osoby, potrzebujące specjalistycznych badań, często powodują frustrację oraz uczucie zagubienia. Służymy pełną ofertą diagnostyki medycznej, od podstawowego badania krwi i moczu, poprzez badania hormonów i markerów nowotworowych, do badań molekularnych w kierunku pierwotnej (zapisanej w genach) nietolerancji pokarmów mlecznych zawierających laktozę, czy gluten zawarty w zbożach. Nietoleracje pokarmowe to bardzo powszechny problem. Zidentyfikowanie nietolerowanych pokarmów pozwala zastosować dietę eliminacyjną prowadzącą do ustąpienia występujących dolegliwości. Pobieramy materiał do testów na nietolerancję 40 lub 90 pokarmów wegetariańskich oraz 110 lub 200 pokarmów „tradycyjnych”.
O kontrolnych badaniach warto pamiętać. Zwykła morfologia zrobiona nawet raz w roku może w porę wykryć wiele groźnych chorób. Osłabienie, apatia, bladość, czy zmiana usposobienia - to mogą być objawy np. anemii. Jedno proste badanie pozwoli nam poznać przyczynę i w porę ustrzec się chorób.
- Wiedząc z jakim stresem w trakcie pobierania krwi muszą zmierzyć się dzieci, zaopatrzyliśmy się w specjalne akcesoria do tzw. „mikrometody”, która znacznie niweluje nieprzyjemności badania. Pobieramy, za pomocą jednorazowych nakłuwaczy, absolutnie minimalną ilość krwi z paluszka. Wszystko odbywa się niemal bezboleśnie, co pozwala ograniczyć stres zarówno maluchom jak i ich rodzicom. Poza tym każdy mały pacjent wychodzi od nas z nagrodą pocieszenia – wyjaśnia kierownik laboratorium.
I jeszcze kilka słów o tym jak przygotować się do badania. Zwykle materiał pobiera się rano, po ok. dwunastu godzinach nie przyjmowania pokarmów. Jest to wymóg podstawowy, jednak nie zawsze wystarczający, ponieważ stosowanie żywienia odmiennego od normalnej diety, może powodować trwające 7-10 dni zmiany stężenia składników lipidowych w surowicy. W związku z wykonywaniem niektórych analiz krwi, może istnieć konieczność przestrzegania określonej diety przez kilka dni przed badaniem.
- Na mierzone parametry diagnostyczne mogą wpływać czynniki zewnętrzne i normalna niezwiązana z chorobą zmienność osobnicza pacjenta. Stężenia glukozy, jonów sodowych, mocznika, kwasu moczowego i trójglicerydów są silnie zależne od czasu, zawartości oraz obfitości posiłku poprzedzającego badanie. Od czasu jaki minął od spożycia posiłku zależy również OB i liczba leukocytów we krwi. U kobiet od dnia cyklu miesiączkowego zależy wielkość leukocytozy, hematokrytu, OB oraz stężenie hormonów płciowych. Stężenie hormonów steroidowych kory nadnerczy zależy z kolei od pory dnia (tzw. rytm okołodobowy). Zmiana pory aktywności z dnia na noc (np. z powodu pracy w nocy lub podróży transoceanicznej) wywołuje trwające kilka dni podwyższone stężenie glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego i jonów potasowych – mówi Małgorzata Dordzik-Kosakowska.
Ponadto pacjent powinien być wypoczęty, badanie nie powinno być poprzedzone większym wysiłkiem, ani stresem. Wysiłek fizyczny w czasie poprzedzającym badanie również wpływa na wiele parametrów diagnostycznych. Umiarkowany - może obniżać stężenie glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, natomiast duży - przekraczający normalną aktywność fizyczną pacjenta, powoduje podwyższenie stężenia białka, kreatyniny oraz aktywność enzymów pochodzenia mięśniowego. Dodatkowo przed badaniem warto poinformować o skłonności do krwawień (skaza krwotoczna), omdleń w czasie pobierania krwi, aktualnie przyjmowanych lekach i suplementach diety, gdyż mogą one zawierać cukier, witaminę C, żelazo, czy magnez.
A jakie badania kontrolne najlepiej wykonać, by sprawdzić stan swego zdrowia? Z pomocą przychodzą pracownicy laboratorium, którzy przygotowali dla pacjentów badania oferowane w specjalnych pakietach.
- Polecamy pakiety badań dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Mamy w swojej ofercie m.in.: pakiet dla juniora, czterdziestolatka, czy seniora, ogólny - dla każdego, dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę, dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, tarczycowy, dla osób z ryzykiem wystąpienia cukrzycy i miażdzycy, w kierunku schorzeń reumatycznych, dla osób z problemami kostno-stawowymi, hormonalny dla kobiet lub mężczyzn. Ponadto pakiet ogólny można rozszerzyć o profile: lipidowy, wątrobowy lub nerkowy. Wykonujemy także badania z dziedziny alergologii, jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na testy alergiczne zarówno u małych dzieci, jak i dorosłych.
Dodatkowo w Revita-Lab można wykonać zarówno prywatny jak i sądowy test DNA na ojcostwo oraz pokrewieństwo (np. dziadek/wnuk). Za materiał służy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jest to całkowicie bezstresowe i bezbolesne badanie, które łączy w sobie dyskretną procedurę z wysoką wiarygodnością testu. Wynik otrzymujemy już w ciągu 5-7 dni roboczych.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz

Na zdjęciu Małgorzata Dordzik-Kosakowska, diagnosta laboratoryjny, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Revita-Lab z Białegostoku (pierwsza z lewej), z pacjentką - Anną Sarosiek-Gil.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Panowie i panie, czas na badanie