Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 00:43

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Cuda XXI wieku

sm2Czy aparaty słuchowe mogą stać się tak popularne i powszechne jak okulary, czy soczewki kontaktowe? Dlaczego nie! Przecież tak samo perfekcyjnie spełniają swoją rolę – jak okulary pomagają „lepiej widzieć”, tak aparaty słuchowe pomagają „lepiej słyszeć”.
Trudno wyobrazić sobie świat bez szumu liści na wietrze, śpiewu ptaków, szumu morza, skrzypienia śniegu pod stopami, odgłosu odstawianego kubka czy filiżanki, bez dzwonka telefonu, śmiechu dziecka, czy szeptu kogoś bliskiego. Jeszcze trudniej bez słyszenia i rozumienia tego, co inni, niekiedy stojący obok, mówią do nas. A przecież niedosłuch jest zjawiskiem powszechnym. Słuch starzeje się razem z nami, na jego kondycję wpływa też wiele czynników zewnętrznych, np. praca, długotrwałe przebywanie w hałasie, czy głośne słuchanie muzyki.
- W przypadku dzieci z niedosłuchem rola aparatów słuchowych jest zdecydowanie większa, ponieważ to właśnie słyszenie umożliwia dzieciom rozpoznawanie głosów, naśladowanie dźwięków, stymulując w ten sposób rozwój mowy – mówi Monika Perkowska, protetyk słuchu z 16-letnim doświadczeniem ze Słuchmed-u z Białegostoku.
Słuch to więcej, niż tylko jeden ze zmysłów. To właśnie on pomaga w wychwytywaniu sygnałów o niebezpieczeństwie, komunikowaniu się oraz pozwala rozwijać umiejętności społeczne.
- Wybór i dopasowanie właściwego aparatu słuchowego – po zdiagnozowaniu niedosłuchu przez specjalistę – zależy od wielu czynników. Nie ma uniwersalnych aparatów, które pomagają wszystkim jednakowo. Można wybrać nowoczesne, miniaturowe zauszne aparaty słuchowe, w kolorystyce właściwej dla karnacji skóry i koloru włosów, pasujące do każdego ucha lub wykonać indywidualne wewnątrzuszne. Jednak przy wyborze aparatów o właściwych parametrach akustycznych (podobnie jak w doborze szkieł okularów) niezbędna jest pomoc życzliwego i kompetentnego specjalisty – wyjaśnia Monika Perkowska.
Protetyk słuchu pokazuje kilka modeli aparatów, spełniających nie tylko indywidualne oczekiwania estetyczne, finansowe i właściwe dla stylu życia, ale co najważniejsze – optymalnie kompensujących osłabienie słuchu. Gdyż innego urządzenia potrzebować będzie osoba, która częściej przebywa w domu czytając, oglądając telewizję lub też zajmując się ogrodem, a innego ktoś kto jest np. zapalonym wędrowcem, zdobywcą szczytów, czyli osobą aktywną fizycznie i czynną zawodowo.
- Po kupieniu i wstępnym ustawieniu aparatów konieczne są jeszcze dwie, trzy późniejsze wizyty w celu korekcji ustawienia, związane z postępującą adaptacją słuchu oraz zapewnieniem optymalnych korzyści – mówi ekspert.
Oczekiwania osób aktywnych najbardziej spełnią aparaty zaawansowane technicznie, z elementami sztucznej inteligencji. Dostosowują one dynamicznie parametry i sposób przetwarzania w zmiennych sytuacjach akustycznych – zapewniając komfort i maksymalne rozumienie mowy.
Ogromny postęp w technice, technologii i miniaturyzacja aparatów słuchowych sprawiły, że współczesne aparaty słuchowe stały się jeszcze bardziej niezawodne, proste w obsłudze i prawie niewidoczne. Współpraca z „pilotem” i urządzeniami w systemie Bluetooth zapewnia kierowcom słyszenie nawigacji wprost w aparatach i „legalnej” rozmowy przez komórkę podczas jazdy. Osoby starsze – dzięki tej funkcji – odbierają bez zakłóceń fonię z TV, czy oddalonego do 10 m telefonu, a młodzież słucha muzyki z MP4, laptopa czy karty pamięci w telefonie komórkowym.
- Nie bez znaczenia jest również fakt, że aparaty nowej generacji posiadają nową stylizację o wzorowanej na biżuterii elegancji kształtu i stonowanej kolorystyce – dodaje Monika Perkowska.
Zainteresowanych zapraszamy na profesjonalny dobór i dostrajanie aparatów słuchowych do punktów Słuchmed znajdujących się na terenie naszego miasta.
Oprac. MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Cuda XXI wieku