Tuningowany umysł
- Sobota, 20 czerwiec 2015 17:38
Jak uczyć się szybciej, lepiej i efektywniej? Jak skutecznie panować nad własnymi emocjami i reakcjami? Jak wyciszyć się i zrelaksować? Jak panować nad swoim mózgiem? Na te i inne pytania odpowiada dr Andrzej Śliżewski, licencjonowany elektroencefalografista z Przychodni Specjalistycznej Ewa Konopelko-Śliżewska z Białegostoku.
Marzena Bęcłowicz: Co poleciłby Pan rodzicom dziecka, które ma problemy związane z zaburzeniami uwagi i koncentracji?
Andrzej Śliżewski: W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłby trening biofeedback. Jest to nowa metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu. Jest nieinwazyjna, bez skutków ubocznych. Polega na nauczeniu naszego mózgu samokontroli.
M.B.: Przyznam, że brzmi to niewiarygodnie.
A.Ś.: Biofeedback został stworzony w amerykańskim centrum badań kosmicznych NASA. Początkowo wykorzystywany był do szkolenia astronautów i pilotów, którzy w warunkach stresu muszą bezbłędnie wykonywać złożone czynności. Obecnie metoda ta wykorzystywana jest na szeroką skalę. Polega na doborze indywidualnego programu dopasowanego do danej osoby. Program ten przedstawiony jest w postaci wideo-gry. Pacjent steruje grą, pracą mózgu, nie używając myszki ani joysticka. I tak na przykład podczas pogłębiania koncentracji, na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot.
M.B.: Co daje pacjentowi taki trening?
A.Ś.: Korzyści jest wiele. Główne to: lepsza koncentracja i pamięć; ograniczenie problemów szkolnych (jest to metoda skuteczna także w przypadkach dysleksji, dysgrafii, dysortografii); ograniczenie zaburzeń zachowania; szybsze uczenie się - tak w szkole jak i języków obcych; zwiększona odporność na stres; zahamowanie lęków, tremy; osiąganie lepszych wyników sportowych i artystycznych; poprawa samopoczucia; zwiększenie potencjału umysłowego - wzrost IQ; łatwiejsze osiąganie relaksu; poprawa jakości snu; ograniczenie stanów lękowych, depresji; leczenie uzależnień; zaburzeń odżywiania.
M.B.: Kto może, czy też powinien, zgłosić się na treningi biofeedbacku?
A.Ś.: Treningi biofeedback stosuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Terapia ta ma zastosowanie u osób zupełnie zdrowych jak też w leczeniu zaburzeń chorobowych takich jak: neurologiczne, psychiatryczne oraz psychologiczne. Treningi biofeedback znajdują zastosowanie w przypadku: ADHD, autyzmu, agresji, anoreksji, nerwic, psychoz, stresu, uzależnienia, zaburzeń snu, pamięci lub mowy, padaczki, bólów głowy czy też występowania tików.
M.B.: A jeśli chodzi o osoby zupełnie zdrowe, to w jaki sposób biofeedback może im pomóc w codziennym funkcjonowaniu?
A.Ś.: W ich przypadku treningi stosuje się w celu zwiększenia potencjału umysłowego; poprawy koncentracji, samopoczucia; zwiększenia szybkości uczenia się; osiągania lepszych wyników sportowych i artystycznych; polepszenia zapamiętywania, przypominania i utrwalania wiadomości; zwiększenia kreatywności i pozytywnego myślenia u osób, którym stawia się takie wymagania, czyli np.: menagerom, aktorom, policjantom, dziennikarzom, prawnikom, sportowcom, biznesmenom.
M.B.: Jaka jest skuteczność terapii biofeedback?
A.Ś.: Metoda ta jest skuteczna w 80-95 % przypadków. Dlatego też stale monitorujemy postępy naszych pacjentów i dopasowujemy ich treningi do ich możliwości, aby osiągnęli jak najlepsze wyniki.
M.B.: Dziękuję za rozmowę.