Bardziej tu i teraz
- Czwartek, 09 kwiecień 2015 18:20
Bądź pewny siebie, optymistyczny, asertywny. Zwiększ swój wewnętrzny spokój, życzliwość i opanowanie. Jest na to metoda – medytacja! Jacek Chmielewski, psycholog osobiście doświadcza dobrodziejstw praktykowania medytacji na co dzień.
- Za namową koleżanki, która opowiedziała mi o znakomitej niefarmakologicznej metodzie radzenia sobie z bólem kręgosłupa, trafiłem na dni odosobnienia Mindfulness – mówi Jacek Chmielewski, psycholog, certyfikowany specjalistą psychoterapii uzależnień, nauczyciel MBSR z Pracowni Łagodzenia Stresu z Białegostoku. - Moje zaufanie dla tej metody wzmocnił fakt, że była dobrą przyjaciółką oraz lekarzem specjalistą z tytułem naukowym. Jak twierdziła, medytacja uważności pomagała jej w radzeniu sobie z przewlekłym bólem i stresem. Osobiście poszukiwałem wówczas ścieżek rozwoju duchowego poprzez medytację, która nie byłaby związana z żadną religią. Po pierwszym spotkaniu z Mindfulness, które było nieco stresujące lecz przyniosło nadspodziewane rezultaty, zapisałem się na ośmiotygodniowy kurs MBSR (Mindfulness Basic Stress Reduction).
Trening Łagodzenia Stresu oparty o Mindfulness powstał 35 lat temu na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts. Obecnie wykorzystywany jest w większości szpitali amerykańskich jako leczenie uzupełniające, w celu obniżenia napięcia psychicznego oraz uruchomienia wewnętrznych zasobów pacjenta. MBSR wykorzystywany jest również w innych dziedzinach funkcjonowania człowieka. Z powodzeniem stosowany jest zarówno w więzieniach jak i wielkich korporacjach, przez celebrytów i wielu sportowców. W czasie ośmiotygodniowego programu grupa spotyka się raz w tygodniu na ok. 2,5 godz. Poza tym każdy uczestnik ćwiczy codziennie sam. Certyfikowany nauczyciel MBSR stosuje takie metody jak: medytacja, relaksacja, koncentracja, ćwiczenia fizyczne, psychoedukacja. Absolwenci kursu wyzbywają się oceniania i automatyzmów nabywając życzliwości, troskliwości i cierpliwości wobec siebie i świata.
- Od wielu lat prowadzone są badania naukowe na temat skuteczności Treningu Łagodzenia Stresu. Badacze z Uniwersytetu Michigan opisali zmiany neurologiczne mogące leżeć u podstaw zmian cech osobowości wywołanych MBSR. Zauważono również znaczne zmiany w gęstości istoty szarej, zwłaszcza w obszarach mózgu związanych z depresją i bólem. Inne badania pokazały, że pod wpływem Treningu Łagodzenia Stresu opartego o Mindfulness: zmniejszają się procesy starzenia układu nerwowego; podnosi się próg radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem; zmniejsza się ból chroniczny oraz liczba objawów chorobowych (nadciśnienie, nowotwory, zaburzenia snu, napady paniki, problemy z trawieniem, choroby skóry i inne); poprawia się pewność siebie, optymizm i asertywność; zwiększa się znacząco spokój, życzliwość i opanowanie. Dla mnie nie są to tylko badania naukowe. Osobiście doświadczam na co dzień dobrodziejstw praktykowania medytacji Mindfulness - dodaje Jacek Chmielewski.
Oprac. MB
Fot. Jacek Chmielewski
- Dzięki medytacyjnemu treningowi uważności opracowanemu na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts pomogę Ci być bardziej tu i teraz. Trening ten przynosi liczne korzyści prozdrowotne. Podnosi się próg radzenia sobie z emocjami i stresem oraz zmniejsza się liczba objawów chorobowych – mówi Jacek Chmielewski.