Zdrowy Białystok

Piątek, 03 05 17:30

Ostatnia modyfikacja:piątek, 3 05 2024

Zdrowie ze strzykawki

szczepieniaObowiązkowe szczepienia dzieci ? to temat, który zawsze wywołuje wiele emocji. Proponuję odłożyć je na chwilę na bok i przeczytać, co na temat szczepień mają do powiedzenia specjaliści z przychodni ?Twój lekarz rodzinny? w Białymstoku.
W Polsce kwestię szczepień reguluje Program Szczepień Ochronnych. Zawiera on listę szczepień obowiązkowych i zalecanych i jest co roku aktualizowany. Obecnie obowiązkowe są szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wzw typu B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) oraz przeciwko zakażeniom Hib (powszechnie występująca bakteria, wywołująca wiele chorób, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa). Szczepienia te są bezpłatne.
Ponadto Państwo gwarantuje również bezpłatne dodatkowe szczepienia dla dzieci z tzw. grup ryzyka np. wcześniaków. Należą do nich szczepienia przeciwko ospie wietrznej, meningokokom, pneumokokom, krztuścowi acelularnemu. Istnieje również możliwość szerszego zabezpieczenia dzieci przed powikłaniami chorób zakaźnych: rotawirusami, wzw typu A, grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, ospie wietrznej, zakażeniom wywołanym przez pneumokoki, meningokoki oraz zakażeniom HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Są to szczepienia ? niestety - płatne dla zdrowych dzieci.
Szczepienia wywołują wiele emocji, szczególnie wśród rodziców małych dzieci. Wielu z nich uważa, że powikłania po podaniu szczepionki będą o wiele groźniejsze, niż choroby, na które zachoruje niezaszczepione dziecko. Nic bardziej błędnego - ryzyko zachorowania, np. na chorobę Heinego-Medina, znacznie przewyższa ryzyko wystąpienia odczynu poszczepiennego.

- Rodziców niepokoją informacje na temat szczepionki MMR. Jednakże związek szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce z chorobą neurologiczną jaką jest autyzm, nie jest w żaden sposób potwierdzony w badaniach klinicznych. Poza tym rodzice mają wybór, bowiem na naszym rynku istnieje inna szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce. Jest nią Priorix ? mówi Bożena Sołowiej, pielęgniarka zajmująca się od 32 lat szczepieniem dzieci.
Bardzo ważną kwestią jest także uświadomienie rodzicom, iż miejscowy odczyn poszczepienny jest czymś innym niż powikłania po szczepieniu. Odczyn miejscowy to: obrzęk w miejscu podania szczepionki, podwyższona temperatura ciała, rozdrażnienie i płacz dziecka. Objawy takie mogą ujawnić się do 48 godz. po szczepieniu i utrzymywać się przez kolejne 48 godz. Nie wymagają interwencji lekarza. Natomiast powikłania groźne dla życia dziecka mogą wystąpić nawet w ciągu 15 min po podaniu szczepionki. Są to: wstrząs anafilaktyczny, utrata przytomności, bezdech, drgawki, przeraźliwy krzyk dziecka. Mogą zdarzyć się po każdym szczepieniu.
Warto dodać, iż wielu rodziców, decyduje się obecnie na szczepionki skojarzone, czyli takie które uodparniają organizm jednocześnie przeciwko kilku chorobom zakaźnym. Są to np. szczepionka typu 6w1 (przeciw błonnicy, tężcowi, krztuścowi, wzw typu B, poliomyelitis i Hib) oraz 5w1 (przeciw błonnicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i Hib). Koszt - ok. 200 zł za dawkę.
- Moim zadaniem jest rozsądne wyjaśnienie rodzicom jaki mają wybór. Nigdy nie sugeruję, jaką szczepionkę mają wybrać. Informuję jedynie o wszystkich dostępnych na rynku produktach i zamianach. To żaden wstyd pytać ? ja jestem tu po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców? mówi pani Bożena.
A gdy rodzice już zdecydują jaką szczepionkę dostanie ich dziecko, przychodzi czas na kwalifikację do zabiegu.
- Każde dziecko przed szczepieniem jest badane. Przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, z którego dowiaduję się m.in. czy u dziecka lub u kogoś z rodziny nie występowały ostatnio jakiekolwiek: choroby zakaźne, infekcje wirusowe lub bakteryjne; reakcje alergiczne na pożywienie, leki lub poprzednie szczepionki, oraz czy w ciągu ostatniego roku dziecku były podawane preparaty krwi i krwiopochodne. Potem następuje osłuchiwanie, mierzenie temperatury, itp. - mówi Anna Majewska, specjalista medycyny rodzinnej.
Wskazaniem czasowym do nie szczepienia dziecka są choroby o ciężkim przebiegu (z gorączką lub bez) oraz zaostrzenie choroby przewlekłej lub wrodzonej. Z kolei nabyte zaburzenia odporności są jedynie przeciwwskazaniem do stosowania szczepionek żywych. Stałym przeciwwskazaniem jest jedynie reakcja anafilaktyczna na poprzednią dawkę szczepionki, albo jej składniki.
- Warto dodać, iż niewielka infekcja kataralna nie jest przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia, jednak jeśli rodzica niepokoi stan zdrowia dziecka lub istnieje podejrzenie zbliżającej się choroby ? zawsze można przesunąć termin szczepienia ? dodaje doktor Majewska.
Marzena Bęcłowicz


Kalendarz szczepień
Pierwsza doba życia: gruźlica, wzw typu B
2. msc. życia: błonica, tężec  krztusiec, wzw typu B, Hib
3-4. msc. życia: błonica, tężec, krztusiec , Hib, poliomyelitis
5-6. msc. życia: błonica, tężec , krztusiec, Hib, poliomyelitis
7. msc. życia: wzw typu B
13-14. msc. życia: odra, świnka, różyczka
16-18. msc. życia: błonica, tężec, krztusiec, Hib, poliomyelitis
6. rok życia: błonica, tężec, poliomyelitis
10. rok życia: odra, świnka, różyczka
14. rok życia: błonica, tężec
19. rok życia: błonica , tężec

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zdrowie ze strzykawki