Zdrowy Białystok

Sobota, 04 05 03:08

Ostatnia modyfikacja:sobota, 4 05 2024

Hu hu ha nasza zima zła

nataliaZimą nasza skóra jest wystawiona na bardzo ciężką próbę. Ciepłe, przesuszone kaloryferami powietrze w domach, a na zewnątrz wiatr, mróz i wilgoć. Takie skoki temperatur i przede wszystkim wilgotności nie wpływają korzystnie na jej funkcjonowanie.
Naturalne mechanizmy obronne skóry słabną i konieczna jest jej dodatkowa pielęgnacja. Jeżeli jest przeprowadzana niewłaściwie, bądź nie ma jej wcale, musimy liczyć się z dużym prawdopodobieństwem przemrożeń oraz odmrożeń bardziej wrażliwych partii ciała.
Wyróżniamy cztery stopnie odmrożeń. Pierwszy (najsłabszy) charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, która następnie staje się blada i woskowa. Następnie pojawia się utrzymujący się przez kilka dni obrzęk. Pierwsze objawy drugiego stopnia odmrożenia to silne przekrwienie i obrzęk. Po kilku dniach dodatkowo powstają pęcherze. Trzeci stopień, to uszkodzenie całej skóry. Powstają wówczas pęcherze, strupy i trudno gojące się rany, które pozostawiają trwałe przebarwienia skóry. Najgroźniejszy czwarty stopień odmrożenia obejmuje skórę, tkankę podskórną, mięśnie a nawet kości. Powstają trudne do leczenia owrzodzenia. Odmrożenie powoduje też martwicę, której mogą ulec np. palce, uszy, nos. Leczenie tych zmian polega na chirurgicznym usunięciu martwych tkanek.

Warto dodać, iż w przemrożonych tkankach dochodzi do silnego skurczu naczyń krwionośnych sprzyjając powstawaniu skrzepów, dlatego poważniejsze odmrożenia mogą nawet zagrażać życiu.
Pierwsze objawy odmrożenia, które powinny nas zaniepokoić to: ból, pieczenie; zasinienie lub zaczerwienienie skóry; obniżona temperatura ciała; uczucie mrowienia, odrętwienia; niemożność poruszania odmrożonym fragmentem ciała (najczęściej palcami). A jak temu wszystkiemu zapobiegać? Otóż przede wszystkim nośmy ciepłą odzież i nie zapominajmy o nakryciu głowy. Warto zwrócić też uwagę na buty. Lepiej, żeby były o numer większe, aby uniknąć ściskania stopy w bucie i móc założyć grube skarpety. Noski butów powinny być szersze, podeszwa gruba z dodatkową ocieplającą wkładką. Ponadto, gdy przebywamy dłużej na podwórku, nie stójmy w bezruchu. Stosujmy też, dostępne na rynku, preparaty ochronne do pielęgnacji skóry.
A gdy stwierdzimy u siebie objawy odmrożenia, postępujmy stopniowo i niegwałtownie. Po powrocie do domu zdejmijmy buty i kurtkę. Powoli ogrzewajmy odmrożone miejsca najpierw letnią, później cieplejszą wodą. Jeżeli zmiany dotyczą takich miejsc jak uszy lub nos, stosujmy ciepłe okłady. W momencie, gdy poczujemy się już ogrzani możemy zmienić ubranie. Jeżeli doszło do uszkodzenia skóry - załóżmy jałowy opatrunek.
Ważne jest, aby nie obciążać odmrożonych miejsc. Nie wykonujmy więc ciężkich prac fizycznych, a jeżeli odmrożeniu uległy stopy, odpoczywajmy w pozycji leżącej lub siedzącej z nogami uniesionymi powyżej linii serca. Istotne jest również ogrzewanie się od środka, tak więc polecam picie ciepłych płynów np. herbaty z imbirem i miodem. Zabronione jest podawanie alkoholu, ponieważ powoduje on zbyt szybkie rozszerzenie naczyń krwionośnych i wychłodzona krew będzie się jeszcze szybciej rozchodzić po organizmie, powodując przechłodzenie. Nie zapominajmy też, że przy odmrożeniach tworzą się mikroskrzepy, które zwiększają ryzyko zatorowości.
W momencie, gdy odzyskamy już czucie w miejscach odmrożonych możemy zastosować maść ichtiolową, preparaty z arniką, rutyną, aloesem, żywokostem czy okłady parafinowe. Wskazane jest też stosowanie naprzemiennie ciepłych i chłodnych kąpieli, które uelastycznią naczynia krwionośne. Jeżeli zaobserwujemy utrzymujący się ból, zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze, ropną wydzielinę powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Elżbieta Polewko, kosmetyczka, Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny ?Profil? Białystok

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Hu hu ha nasza zima zła