Dla zdrowych kości
- Sobota, 24 listopad 2012 17:22
Powszechnie przyjęło się uważać, że naturalnym źródłem witamin są owoce i warzywa. Natomiast w przypadku witaminy D jest to przede wszystkim słońce, pod wpływem którego organizm sam potrafi wytworzyć tę witaminę. Tymczasem mamy szary i ponury okres jesienno-zimowy. Co zatem robić, gdy za oknem chmury a słońca brak?
Witamina D jest jednym z podstawowych budulców naszego układu kostnego. Co prawda mleko matki zapewnia dziecku prawidłowy rozwój psychofizyczny oraz zmniejsza ryzyko powstania wielu infekcji i przeziębień, to nie każdy wie, że pokarm ten nie pokrywa zapotrzebowania na tak ważną dla dziecka witaminę D.
Witamina D jest jedną z najważniejszych, jakie potrzebuje nasz organizm. Wzmacnia ona układ kostny, reguluje wydzielanie insuliny, działa przeciwzapalnie. Pobudzając wchłanianie wapnia i fosforu, wpływa również na kształtowanie się zębów. Co prawda obecna jest w przetworach mlecznych i rybach, ale w niewystarczających ilościach.
Niedobór witamy D może powodować krzywicę, w późniejszym wieku osteoporozę, zwiększać ryzyko chorób krążenia, chorób serca, a nawet prowadzić do niektórych rodzajów nowotworów. Na jej niedobór narażeni jesteśmy wszyscy. Jako, że sama dieta nie zawsze wystarczy by nadrobić witaminowe braki, odpowiednia suplementacja ? zwłaszcza jesienią i zimą, jest bardzo ważna. Większość rodziców wie o konieczności podawania witaminy D noworodkom i niemowlętom. Ale czy są świadomi, że dieta 80% polskich dzieci powyżej pierwszego roku życia jest zbyt uboga w tę witaminę?
Ważne jest, aby w diecie naszych dzieci znajdowały się między innymi mleko i jego przetwory oraz ryby. Witamina D jest również syntetyzowana podczas regularnej ekspozycji na słońce. Jednak strefa klimatyczna w której mieszkamy, a także styl życia współczesnego człowieka sprawia niestety, że przebywamy głównie w pomieszczeniach. Dodatkowo stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi może redukować wydajność syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UVB nawet o 90%. A niedobory witaminy D powodują nie tylko wspomnianą już krzywicę i w późniejszym wieku osteoporozę, ale także zwiększają ryzyko chorób krążenia, a także chorób serca i nowotworów u osób dorosłych.
Zaobserwowane rozbieżności w ilości dostarczanych witamin pokazują, że sama dieta nie wystarczy do zapewnienia wszystkich potrzebnych dziecku składników. Aktualne zalecenia dla dzieci powyżej pierwszego roku życia to 400 j.m. witaminy D na dobę, od października do marca, lub w przypadku gdy latem brak odpowiedniej syntezy skórnej (np. w przypadku stosowania filtrów przeciwsłonecznych) 400 j.m. na dobę, przez cały rok. Taką dawkę zapewni kapsułka ?twist off? Vita D Bambino przeznaczona dla dzieci powyżej 1 roku życia. W przypadku dzieci z nadwagą dawka może zostać zwiększona przez lekarza do 800-1.000 j.m. na dobę. Oczywiście rozpoczęcie podawania jest dobierane indywidualnie, a odpowiednia dawka witaminy jest ustalana w porozumieniu z lekarzem.
MB.