Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 23:07

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

Chcę oglądać Twoje nogi

1211Żylaki to choroba, która pozostawiona bez leczenia, niesie wiele problemów. Znacznie częściej żylaki występują u kobiet niż u mężczyzn. Są utrapieniem nie tylko jeśli chodzi o efekt wizualny...
Żylaki to widoczne gołym okiem trwałe poszerzenia żył głównie powierzchownych. W żyłach takich krew krąży znacznie wolnej, czyli nieprawidłowo. Wynika to z niewydolności żył układu powierzchownego. Przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Mogą to być np. długotrwała pozycja siedząca lub stojąca, brak ruchu, nadwaga, stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, czy ciąża. Dodatkowo jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Zwykle pokoleniowe występowanie żylaków związane jest z niedoborem pewnych białek, odpowiedzialnych za sprężystość tych żył.
W wielu przypadkach żylaki nie powodują powikłań. Bywa jednak, że stają się przyczyną stanów zapalnych, które uwidaczniają się bolesnym stwardnieniem i zaczerwienieniem skóry. Następstwem nieleczonych żylaków może być zapalenie żył lub zamknięcie żyły przez skrzep krwi, tzw. zakrzepica żylna. Dzieje się tak dlatego, że spowolnienie przepływu zawsze powoduje zwiększone zakrzepianie krwi. U ludzi młodych i aktywnych zdarza się to rzadziej, ale z biegiem lat, kiedy jest coraz mniej ruchu zwiększa się prawdopodobieństwo zakrzepicy. Jej groźnym powikłaniem jest zatorowość płucna. Skrzep może się bowiem oderwać i przemieszczając się w krwioobiegu wywołać zator płuc. Ta choroba może doprowadzić do śmierci lub kalectwa. Dlatego żylaki patologiczne powinny być koniecznie zlikwidowane.
Najstarsze operacje żylaków polegały na wycięciu głównego pnia żyły tzw. odpiszczelowej oraz poszerzonych żylaków tych, które są z dorzecza tej żyły. Rozwój techniki sprawia, że metod pojawia się coraz więcej. Jedną z takich innowacyjnych metod jest skleroterapia. Polega ona na podaniu do chorych żył specjalnego środka w celu ich zniszczenia. W następstwie leczenia chora żyła zarasta i zostaje wyłączona z krwiobiegu. W skleroterapii niezbędne jest badanie usg w celu identyfikacji chorych żył oraz śledzenia procesu podawania leku. Początkowo była to metoda adresowana do małych żył tzw. pajączków, dzisiaj można ją już stosować przy większych żylakach.
Kolejna metoda to metoda laserowa. Laserem można usuwać żylaki duże, wprowadzając do światła żyły specjalną sondę i niszcząc żylak wysoką temperaturą tzw. wewnątrznaczyniowa laseroterapia - EVLT, warunek: żylak musi być ?prosty?, Metoda ta jednak jest dość kosztowna.
Mając duże doświadczenie w leczeniu chirurgicznym oraz w skleroterapii uważam, że skleroterapia pod kontrolą USG jest najbardziej optymalnym i bezpiecznym sposobem leczenia żylaków kończyn dolnych.
Tekst i fot.: dr. Andrzej Popow, Prywatny Gabinet Chirurgiczny, Hajnówka

Fot. Efekt zabiegu

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Chcę oglądać Twoje nogi