Zdrowy Białystok

Czwartek, 13 06 12:18

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 13 06 2024

Nowy rok z szerszym dostępem do leczenia flozynami

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, od 1 stycznia 2024 roku jedna z flozyn – dapagliflozyna - stosowana u pacjentów z niewydolnością serca, przewlekłą chorobą nerek i cukrzycą typu 2 ponownie znajdzie się na liście leków refundowanych po dwumiesięcznej przerwie. Wprowadzone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia br. modyfikacje uwzględniają też poszerzenie wskazań do jej stosowania u pacjentów kardiologicznych i nefrologicznych, a także ponowne, bezpłatne udostępnienie leku dla chorych od 65 r.ż.
Wydłużenie życia, zmniejszenie liczby hospitalizacji, wydłużenie czasu do dializoterapii czy przeszczepu nerek i wreszcie poprawa jakości życia chorych – o to, wspólnie z ekspertami, apelowały organizacje pacjentów na co dzień wspierające osoby z 3 powszechnie występującymi chorobami populacyjnymi, bo flozyny stanowią swego rodzaju uniwersalne oręże, gdy nerki lub serce przestają funkcjonować tak, jak powinny. Zgodnie z  obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia z 11 grudnia br. i wcześniejszymi zapowiedziami, z Nowym Rokiem, po dwumiesięcznym okresie przejściowym, dapagliflozyna ponownie pojawi się na liście leków refundowanych, tym samym wracając też na listę bezpłatnych leków 65+.
- Potwierdzenie zapowiedzi o powrocie jedynej do tej pory refundowanej w przewlekłej chorobie nerek flozyny to wyczekiwana wiadomość i wcześniejszy prezent świąteczny dla nas, pacjentów nefrologicznych. Mówi się o aż 4,5 milionach chorych na niewydolność nerek w Polsce, i naprawdę wielu z nich może żyć dłużej i lepiej, jeśli wystarczająco wcześnie podejmiemy odpowiednie działania diagnostyczne i wdrożymy skuteczne leczenie. Szczególnie teraz, gdy jest ono dostępne w szerokim zakresie – mówi Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.
Choć proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany kryteriów refundacyjnych w przypadku przewlekłej choroby nerek z pozoru mogą wydawać się kosmetyczne, to w praktyce zmieniają możliwości leczenia nefroprotekcyjnego w bardzo dużym zakresie. Specjaliści od dłuższego czasu alarmowali, że pierwotne zapisy refundacyjne nijak miały się do dostępności koniecznych do przeprowadzenia badań diagnostycznych i znacznie zawężały populację, która faktycznie mogłaby odnieść korzyść z ich stosowania. Zmiana z uprzednio obowiązującego kryterium „albuminuria ≥200 mg/g” na „albuminuria lub białkomocz” realnie wpłynie na praktykę kliniczną i możliwość szerszego stosowania flozyn u osób, u których rozwija się przewlekła choroba nerek.
Również pacjenci z niewydolnością serca z łagodnie obniżoną frakcją wyrzutową serca (LVEF 40% - 50%) od 1 stycznia będą mogli dodatkowo skorzystać z refundacji dapagliflozyny.
- To ważna decyzja Ministra Zdrowia i potwierdzenie chęci współpracy ze środowiskiem, a także sprawnego reagowania na pojawiające się doniesienia naukowe świadczące o skuteczności kolejnych terapii. W imieniu wszystkich pacjentów z niewydolnością serca i swoim dziękuję Resortowi Zdrowia za pracę, bez której z pewnością wielu rodzinom żyłoby się o wiele ciężej. Mam nadzieję, że w niedługim czasie leczeniem objęta zostanie pozostała grupa chorych, z frakcją wyrzutową >50% - podsumowuje zmiany Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „EcoSerce”.
Zmiany w projekcie obwieszczenia komentuje także Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków:
- Jako przedstawiciel środowiska diabetologicznego cieszę się z powrotu dapagliflozyny na listę leków refundowanych. Wszystkim stronom bardzo na tym zależało i jesteśmy zadowoleni z tego, że ministerstwo postąpiło zgodnie ze swoimi deklaracjami. Dziękuję również wszystkim tym, którzy w ciągu ostatnich paru miesięcy zaangażowali się w działania komunikacyjne, która umożliwiły sprawne przeprowadzenie pacjentów przez okres przejściowy – komentuje Śliwińska.
Wskazanie diabetologiczne pozostaje bez zmian w stosunku do wskazania obowiązującego do 31 października br.
Druga flozyna – kanagliflozyna – nie wróciła do refundacji, a dotychczas refundowana jedyna flozyna w przerwie 2 miesięcznej – empagliflozyna – pozostaje w refundacji bez rozszerzenia wskazań.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Nowy rok z szerszym dostępem do leczenia flozynami