Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 21:17

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

Zadbaj o serce z pomocą lekarza ze Specjalistycznej Poradni Lekarskiej Waszyngtona 7

serce202012Trzeba o nie dbać, należy je okazywać, można oddać je komuś w darze. Serce to najważniejszy organ w ludzkim ciele, który codziennie pompuje krew do każdego zakamarka organizmu. Pracuje bez odpoczynku przez całe życie człowieka.
Serce to według artystów siedlisko uczyć, symbol miłości i oddania, a także ważny element światopoglądu. To nim najlepiej kierować się w życiu, aby okazywać uczucie i oddanie. Jak zatem dbać o nie, by służyło nam długie lata i nie chorowało? Jak zatroszczyć się o nie, gdy zaczyna niedomagać?
Lekarze wielu specjalizacji kładą duży nacisk na profilaktykę tego najważniejszego mięśnia w ludzkim ciele. Nie bez powodu. Gdy niedomaga serce, życie staje się trudniejsze, najprostsze czynności okazują się niemożliwe do wykonania, a codzienność przestaje cieszyć.
Do najważniejszych sposobów zapobiegania chorobom kardiologicznym należą:
- Odpowiednia dieta i zapobieganie otyłości brzusznej
Warto pamiętać, że zdrowie zaczyna się na talerzu i nie jest to powtarzany do znudzenia frazes. Unikanie tłustych potraw, złego cholesterolu, dodawanie do każdego posiłku warzyw, spożywanie sezonowych owoców z ekologicznych upraw - to wszystko pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem i zachować serce jak dzwon. Odpowiednia suplementacja przyjmowana pod nadzorem lekarza, to doskonały element codziennej profilaktyki chorób kardiologicznych.
- Rezygnacja z używek
Chociaż palenie tytoniu i sięganie po alkohol wielu osobom pozwala poczuć chwilę relaksu, to w dłuższej perspektywie jest fatalne dla organizmu. Pociągające tak wielu Polaków używki są częstą przyczyną poważnych problemów kardiologicznych i prowadzą do gwałtownej i przewlekłej choroby. Zatem ważne jest, by zrozumieć ich wpływ na zdrowie i jak najszybciej zrezygnować ze zgubnych przyzwyczajeń.
- Regularny ruch
Codzienna aktywność fizyczna to coś, co serce wyjątkowo lubi. Nie musi być wyczerpująca. Cotygodniowa wizyta na basenie, godzinny spacer z psem lub przechadzka na zakupy zamiast podróży samochodem, to z pozoru niezbyt wymagające czynności, które zapewniają pozostanie w dobrej formie i utrzymanie serca w dobrej kondycji.
- Nauka radzenia sobie ze stresem
Trudne sytuacje stresowe i codzienne napięcia negatywnie wpływają na ciśnienie krwi. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się długo, może poważnie nadszarpnąć zdrowie. Warto wspomagać się technikami relaksacyjnymi, skorzystać z terapii lub wizyty u specjalisty, który przepisze odpowiednie leki uspokajające.
- Regularne badania i wizyty lekarskie
Na profilaktykę składa się także odpowiednia opieka specjalisty, który rozpozna ewentualne nieprawidłowości, wskaże właściwe badania i zaproponuje rozwiązania poprawiające jakość życia lub zapobiegające rozwojowi poważnych, przewlekłych chorób. Warto odwiedzać gabinet lekarski przynajmniej raz w roku i monitorować stan zdrowia w myśl zasady - lepiej zapobiegać niż leczyć.
Gdy serce jednak zachoruje, ważne jest, by działać szybko i nie lekceważyć najmniejszych nawet symptomów. Ból serca, kołatanie, przewlekłe zmęczenie, omdlenia to objawy, które mogą oznaczać początek problemów kardiologicznych. Nie należy ich bagatelizować, ani leczyć na własną ręką. Trzeba jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Kardiologia w dzisiejszych czasach dysponuje ogromnymi możliwościami diagnostycznymi oraz terapeutycznymi. Do najważniejszych metod diagnostyki w kardiologii należą: badanie elektrokardiograficzne (EKG), elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, badanie spiroergometryczne, test marszowy, 24-godzinne badanie EKG, badanie echokardiograficzne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi (tradycyjny, domowy, całodobowy), badanie radiologiczne klatki piersiowej oraz badania biochemiczne krwi.
Leczenie chorób serca jest zależne od zaawansowania choroby i może opierać się na farmakoterapii, wprowadzeniu zmian w trybie życia, a także na leczeniu operacyjnym. Ważne jest, by znaleźć odpowiedniego specjalistę, który wprowadzi plan leczenia i będzie regularnie monitorował stan pacjenta. W zespole Waszyngtona 7 Specjalistycznej Poradni Lekarskiej pracuje dr n. med. Magdalena Róg-Makal, kardiolog, specjalista leczenia chorób wieńcowych, zawału serca i wad serca, która potrafi spojrzeć na chorobę pacjenta w sposób szeroki, dobrać odpowiednią diagnostykę i plan terapii.
Zachęcamy do odwiedzenia naszej poradni i skorzystania ze specjalistycznej konsultacji, która jest ważnym elementem dbania o zdrowie serca oraz życie w dobrej kondycji. Po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą stronę www.waszyngtona7.pl lub poprzez kontakt telefoniczny 791 907 907.
Zespół Waszyngtona 7 Specjalistycznej Poradni Lekarskiej

Fot. Waszyngtona 7 Specjalistyczna Poradnia Lekarska

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zadbaj o serce z pomocą lekarza ze Specjalistycznej Poradni Lekarskiej Waszyngtona 7