Zdrowy Białystok

Środa, 24 04 22:05

Ostatnia modyfikacja:środa, 24 04 2024

USG - dla zdrowia twojej tarczycy

ultramed2012Według szacunków co piąty Polak zmaga się z dolegliwościami ze strony gruczołu tarczowego. Pocieszające jest jednak to, że świadomość wśród pacjentów rośnie i coraz więcej osób regularnie wykonuje badania diagnostyczne w kierunku chorób tarczycy. Jednym z nich jest USG.
Tarczyca to niewielki organ zlokalizowany w obrębie szyi, którego głównym zadaniem jest produkcja hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przytarczyce to z kolei gruczoły położone tuż obok tarczycy. Mają one strukturę drobnych ziarenek i odpowiadają za regulację i prawidłowe funkcjonowanie gospodarki fosforowo-wapniowej organizmu. Biorą też udział w produkcji, tak ważnej dla funkcjonowania organizmu, witaminy D.
- Gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, odbija się to na funkcjonowaniu całego organizmu. Pojawiają się wahania wagi, zmęczenie, senność, uczucie zimna, dolegliwości układu pokarmowego oraz nadmierne wypadanie włosów - tłumaczy dr Radosław Bobrowski, właściciel sieci gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.

USG tarczycy i przytarczyc to badanie, które w większości przypadków zlecane jest jako diagnostyka uzupełniająca w przypadku nieprawidłowych wyników TSH, ft3, ft4, przeciwciał anty-TPO i anty-TG.
- W czasie badania USG ocenia się wymiary, kształt i objętość tarczycy oraz ewentualne nieprawidłowości w jej budowie. Widoczna jest także struktura tkanki tego gruczołu, co pozwala wykryć torbiele, zwapnienia, guzki oraz nieprawidłowe unaczynienie. Możliwa jest także ocena stanu okolicznych węzłów chłonnych – dodaje doktor Bobrowski.
USG tarczycy powinno wykonać się także w innych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy pacjent zgłasza objawy charakterystyczne dla nadczynności bądź niedoczynności tarczycy; jeśli w rodzinie pacjenta były diagnozowane choroby tarczycy; w celu wykluczenia zmian łagodnych lub nowotworu tarczycy oraz późniejszej kontroli, jak też w celu zdiagnozowania stanu zapalnego tarczycy - jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa.
- Jeśli w czasie badania wykryte zostaną jakiekolwiek zmiany, np. guzki, zleca się dalsze badania. Mam tu na myśli biopsję, która polega na pobraniu z tarczycy fragmentu guzka za pomocą specjalnej igły. Uzyskany w ten sposób preparat przesyła się do badania histopatologicznego, na podstawie którego określa się charakter zmiany – mówi właściciel sieci gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.
Profilaktycznie USG tarczycy i przytarczyc powinno się wykonywać co kilka lat. Jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki nowotworów tarczycy, USG tego narządu należy wykonywać raz na rok. Wskazaniem do częstszego badania USG tarczycy jest także przebyta radioterapia. O profilaktykę w postaci regularnego wykonywania USG tarczycy powinni szczególnie dbać pacjenci, w przypadku których radioterapia wykonywana była w okolicy szyi.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna USG - dla zdrowia twojej tarczycy