Zdrowy Białystok

Środa, 24 04 22:08

Ostatnia modyfikacja:środa, 24 04 2024

Wodorowy test oddechowy

Dokuczają ci dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki? Zdecyduj się na szybką diagnozę za pomocą wodorowego testu oddechowego. Badanie to pozwoli na właściwe rozpoznanie choroby i ułatwi jej leczenie.
Wodorowy test oddechowy wykonuje się, by ocenić czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów (cukrów) przez organizm przebiega prawidłowo. Badanie to zalecane jest najczęściej osobom z nietolerancją laktozy oraz z zespołem przerostu bakteryjnego, tzw. SIBO. O tym jak wygląda opowiedzą specjaliści gastroenterologii ze Specjalistycznego Centrum Gastrologii Gastromed w Białymstoku - dr n. med. Marta Stachurska, dr n. med. Maciej Kralisz oraz dr n. med. Jacek Romatowski.
Marzena Bęcłowicz: Co to jest wodorowy test oddechowy i jakie są wskazania do jego wykonania?
Marta Stachurska: Wodorowy test oddechowy pozwala określić poziom wodoru w wydychanym powietrzu. Wodór jest wytwarzany z węglowodanów, tzn cukrów, w procesie fermentacji przez bakterie obecne w jelicie. Nadmiar tego wodoru w wydychanym powietrzu będziemy obserwować w przypadku, gdy część węglowodanów przyjętych z pokarmem nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej fermentacji. Ma to miejsce w różnych rodzajach nietolerancji cukrów, np. nietolerancji laktozy, fruktozy itd. lub w przypadku nadmiernego namnażania bakterii, które powodują nasilenie procesów fermentacji. To nadmierne namnażanie bakterii obserwujemy w SIBO, czyli zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, w którym dochodzi do pojawienia się i rozrostu w jelicie cienkim bakterii, które normalnie bytują w jelicie grubym. Powodują one wystąpienie takich dolegliwości jak wzdęcia, nadmierne oddawanie gazów, bóle brzucha nasilające się po posiłkach bogatych w błonnik, uczucie pełności w żołądku - nawet po niewielkim posiłku, dyskomfort w jamie brzusznej, częste odbijanie, nudności a nawet zaparcia czy biegunki. Test wodorowy na SIBO zaleca się również pacjentom, którzy mają zdiagnozowany zespół jelita drażliwego i nie uzyskują poprawy stanu zdrowia. Podobne dolegliwości mogą występować w przypadku nietolerancji laktozy, ale wtedy w większości przypadków pacjent jest w stanie powiązać ich występowanie ze spożytym wcześniej nabiałem.
MB: Jak przebiega badanie?
Maciej Kralisz: Wodorowy test oddechowy jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Nie ma ograniczenia wiekowego, jedynym ograniczeniem jest współpraca pacjenta. Badanie polega na pomiarze poziomu wodoru w wydychanym przez pacjenta powietrzu po wypiciu roztworu laktulozy – takiego słodkiego syropu. Pomiaru dokonujemy przed zażyciem cukru, a następnie w cyklicznych odstępach (co około 20 min), po jej przyjęciu, poprzez dmuchnięcie w plastikowy ustnik aparatu. Badanie trwa średnio od 2 do 3 godzin. Pomiędzy pobraniami próbek pacjent powinien unikać aktywności fizycznej - pozostawać w poczekalni przed gabinetem zabiegowym.
MB: Jakie są zalecenia przed wykonaniem badania?
Jacek Romatowski: Niektóre czynniki mogą zafałszować wynik testu, np.: niedawna antybiotykoterapia, przyjmowanie przewlekłe salicylanów, stany po resekcji jelit, nasilona próchnica zębów, palenie tytoniu. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie chorego do tego badania. Miesiąc przed badaniem pacjent nie powinien zażywać żadnych antybiotyków, ani mieć wykonywanej kolonoskopii. Tydzień przed badaniem - jeśli będzie to tolerowane przez pacjenta - powinny być odstawione leki pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego oraz leki przeczyszczające. Dzień przed badaniem pacjent powinien unikać pokarmów zawierających łatwo fermentujące węglowodany, zbożowych produktów pełnoziarnistych, otrębów, płatków o wysokiej zawartości błonnika, owoców, warzyw, orzechów, nasion, fasoli i wszystkich produktów je zawierających, a także produktów mlecznych. W dniu badania pacjent nie powinien palić papierosów. Badanie wykonywane jest na czczo, po 8-12 godzinach od ostatniego posiłku.
Bezpośrednio po badaniu lekarz interpretuje jego wyniki.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Wodorowy test oddechowy